
Naujausios
Ūkininkai reikalauja lygybės Europos Sąjungoje
Šiaulietis Vytautas Buivydas kartu su Lietuvos, Latvijos ir Estijos ūkininkais Briuselyje piketu reikalavo vienodų sąlygų visiems Europos Sąjungos (ES) ūkininkams. Baltijos šalių ūkininkai gauna maždaug per pusę mažesnes tiesiogines išmokas nei senųjų ES narių žemdirbiai.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Pritraukė dėmesį
„Nuo 2004 metų praėjo daug laiko. Bet ir šiandien ES išmokos Baltijos šalių ūkininkams 50 procentų skiriasi nuo ES vidurkio. Lietuvoje gauname 146 eurus už hektarą, o ES vidurkis yra apie 300 eurų. Jei sąlygos ūkininkams nepasikeis, Lietuvos ūkiai bus nekonkurencingi Europoje“, – sako žemės ūkių bendrovėms „Agrowill Žadžiūnai“ ir „Agrowill Eimučiai"(Šiaulių rajonas) vadovaujantis V. Buivydas.
Bendra trijų Baltijos šalių ūkininkų akcija prasidėjo lapkričio 12 dieną, kai senas traktorius „Belarus“ iš Estijos pajudėjo Briuselio link. Lietuvoje traktorius buvo stabtelėjęs Kėdainių rajone, kur sulaukė didelio ūkininkų palaikymo.
Lapkričio 20 dieną paskui ant tralo vežamą traktorių į Briuselį išvyko ir 56 Lietuvos ūkininkai.
Dar prieš išvažiuodami ūkininkai buvo sutarę į ES sostinę atsivežti lietuviškos atributikos: kepuraičių, marškinėlių bei Lietuvos vėliavų.
Kad kuo labiau atkreiptų į save Europos valdininkų ir politikų, priimančių sprendimus dėl bendro ES biudžeto, dėmesį, visų trijų šalių protestuotojai vilkėjo vienodos spalvos liemenes.
Lapkričio 22-ąją, ES biudžeto svarstymo dieną, apie 100 protestuotojų išsirikiavo priešais Europos Parlamento rūmus. Leidimu piketui buvo pasirūpinta iš anksto.
Prie rūmų atvažiavo ir „pavargęs“ „Belarus“ traktorius, kuriuo ūkininkai norėjo parodyti, kokia technika tenka dirbti XXI amžiuje.
Pabendrauti su Vytautu priėjęs Briuselio gyventojas kraipė galvą, klausydamasis, kad šiais laikais dar galima dirbti su traktoriumi, kuriame nėra garso izoliacijos, vairo stiprintuvo, GPS.
Ryškūs protestuotojai ir traktorius atkreipė praeivių dėmesį. Susirinko ir gausus būrys žurnalistų iš Baltijos šalių, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Ispanijos, net Kinijos.
Žurnalistai, pasak V. Buivydo, nustebO, išgirdę apie itin didelį išmokų skirtumą ES šalyse. Su jais angliškai bendravęs V. Buivydas sakė: „Jei Parlamentas nori Baltijos šalių ūkininkus nužudyti, tegul nieko nedaro.“
Prisijungė Prezidentė
Protestuotojai skandavo „Lietuva! Latvija! Estija!“, dainavo Baltijos kelio dainą „Bunda jau Baltija“, lietuvių liaudies dainas.
„Mes norime vienodų sąlygų!“, „Neskriauskite Baltijos šalių ūkininkų!“ – buvo parašyta protestuotojų plakatuose.
Prie protestuojančių ūkininkų prisijungė ir į Briuselį atvykusi Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kartu dainavusi „Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos“.
Ūkininkai Prezidentei išsakė problemas. V. Buivydas padovanojo molinę „gerumo karvutę“, paprašęs ją nunešti į Parlamentą ir perduoti 2014–2020 metų biudžetą svarstantiems politikams, kad nebūtų vykdoma diskriminacija.
Europos Sąjungos šalių lyderiams nesusitarus, ES biudžetas greičiausiai bus svarstomas po Naujųjų metų.
Ūkininkai planuoja nenuleisti rankų ir vėl organizuoti protestą Briuselyje. V. Buivydas įsitikinęs: tik rodydami save gali pasiekti tikslą.
Ateitis – miglota
Žemės ūkio bendrovėms V. Buivydas vadovauja metus. Jo tėvai ir uošviai – ūkininkai, todėl šiauliečiui gerai pažįstamos ūkininkų problemos.
Abi bendrovės apima du tūkstančius hektarų žemės, didžioji dalis – nuomojami plotai. Auginamos grūdinės kultūros, neseniai pradėta plėtoti gyvulininkystė. Bendrovėse dirba 25 žmonės.
„Darome viską, kad ūkį išlaikytume, tikėdamiesi sulaukti europinio lygio ūkio. Negaliu sakyti, kad yra labai prastai – šiemet oro sąlygos leido užauginti geresnį derlių. Bet Lietuvos ūkininkai nuo ES prikūlimo vidurkio iš vieno hektaro atsilieka apie 30 procentų. Priežastys – technika, žemės įdirbimo kokybė, technologijos“, – vardija vadovas.
Pasak V. Buivydo, pagrindinė ūkininko duona yra žemė, nesvarbu, kuo jis beužsiimtų – augalininkyste ar gyvulininkyste. Todėl, jei išmokos nepadidės, ūkininkų ateitis tikrai miglota.
Vytauto BUIVYDO nuotr.
TRAKTORIUS: Vytautas Buivydas nusifotografavo prie daug dėmesio sulaukusio piketo akcento – per Europą gabento sovietinio traktoriaus „Belarus“.
DAINA: Kartu su ūkininkais uždainavo ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
REIKALAVIMAS: Proteste Briuselyje dalyvavęs Žadžiūnų ir Eimučių (Šiaulių rajonas) žemės ūkio bendrovių vadovas Vytautas Buivydas akcentavo, kad Lietuvos ūkininkai reikalauja bent Europos Sąjungos ūkininkams mokamų išmokų vidurkio.
DALYVIAI: Akcija Briuselyje parodė Lietuvos ūkininkų vienybę. Šiaulių regionui Briuselyje atstovavo ir Vytauto Buivydo žmona Agnė (kairėje) bei ūkininkė iš Micaičių Eugenija Bagdonienė (trečia iš kairės).
EPA-ELTA nuotr.
PROTESTAS: Vakar pieno produkciją gaminantys ūkininkai keliais šimtais traktorių išriedėjo į Briuselio gatves ir apipurškė Europos Parlamento pastatą pienu. Vėliau ūkininkai padegė šiaudų ryšulius ir automobilių padangas, taip sukeldami tirštus dūmų kamuolius. Ūkininkai protestuoja prieš mažas supirkimo kainas ir neadekvačias kvotas pieno produkcijai. Belgijoje pieno supirkimo kaina siekia 0,26 euro už litrą, vieno litro gamybos kaina – 0,40 euro. Dėl tokios politikos nedideli ūkiai atsidūrė ties bankroto riba.