
Naujausios
SAVAITĖS APŽVALGA
Postai ir postukai kaitina kraują
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Šios savaitės politinio veido pagrindinės mimikos buvo nutaisomos dėl postų ir postukų. Dalybos su skandalais ir be jų, su dideliais norais ir mažomis galimybėmis, net su tautinėmis spalvomis.
Naujoji koalicija, anksčiau vadinta Vėlinių koalicija, šią savaitę perkrikštyta į Dalybų koaliciją. Dalintis yra ko, tik ar yra tinkamų kandidatų?
Ir praėjusioji, ir dabartinė dauguma susidūrė su asmenybių problema. Į vieną iš svarbiausių – finansų ministro – postų konservatoriai buvo pasikvietę nepartinę Ingridą Šimonytę, kuri tapo vertinama kaip viena geriausių visų laikų šalies finansų ministrų. Net socialdemokratų vadas Algirdas Butkevičius pareiškė neabejojantis, kad I. Šimonytė protinga.
Socialdemokratai taip pat ieško finansų ministro iš šalies.
Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka atsisakė dirbti finansų ministru naujoje Vyriausybėje. Kas bus kitas kandidatas?
Socialdemokratai panoro iš ambasadoriaus pareigų į užsienio reikalų ministrus pasikviesti Liną Linkevičių.
Į susisiekimo ministrus siūlomas Rimantas Sinkevičius, 2010 metų balandžio 7 dieną po pietų pastebėtas kitų Seimo narių svirduliuojantis Seimo koridoriais, jautėsi nuo jo sklindantis alkoholio kvapas. Su Seimo nario statusu nederantį R. Sinkevičiaus elgesį tada pasmerkė Socialdemokratų partija, o štai dabar jis tinkamas į ministrus.
Nemažai kam antakiai pakilo, kai ūkio ministre pasiūlyta Birutė Vėsaitė. Ko čia kilnoti tuos antakius? Juk Seime B. Vėsaitė nuo 2000–ųjų... o ministre dar nepabuvo. Negi ne priežastis tapti ūkio ministru, kai garsėji skambiais pasisakymais apie moterų teises ir alkoholio reklamos draudimą?
Dar vienas lošėjas postų dalybose – Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA). Darbo partija paskelbė vieną ministeriją – Energetikos – perleidžianti LLRA. Nors šios partijos apetitas dėl jungimosi į koaliciją buvo žymiai didesnis – arba du ministrų portfeliai, arba 5–6 viceministrų kėdės.
Kol kas politologai ir analitikai nelabai surūgusiais veidais žiūri į tai, kad Energetikos ministerija pateko į LLRA rankas. Ko iš šios partijos šioje ministerijoje tikėtis?
Pirma, ministru ketinama skirti Jaroslavą Neverovičių, Lietuvos ir Lenkijos elektros tiltą įgyvendinančios bendrovės „LitPol Link“ valdybos pirmininką. Ši persona gali būti rimtas saugiklis, kad toliau bus tęsiamas elektros jungties tarp Lenkijos ir Lietuvos projektas.
Antra, Lenkija su Lietuva dabar, kaip jau galėjo ir anksčiau, galėtų išjudinti ir geresnius santykius, ir naujus projektus.
Trečia. Darbo partijai valdant Energetikos ministeriją vis tiek būtų ieškoma kietos ir plaukuotos Rusijos rankos, o dabar ji bent neturi akivaizdaus pagrindo vaidentis.
Kol politikai dalijosi aukščiausius valdžios postus, Šiaulių miesto taryboje taip pat neapsieita be kuriozų. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) vietoj į Seimą išrinkto socialdemokrato Arvydo Mockaus Šiaulių miesto tarybos nare patvirtino 15 vietoje socialdemokratų sąraše Aušrelę Šalkauskienę. Į atsilaisvinusią vietą pretendavo dvyliktoji sąraše Danutė Ona Statulevičienė, bet pavėlavo pateikti prašymą tapti Tarybos nare.
O. Statulevičienė, dirbdama Šiaulių lopšelio – darželio „Bangelė“ direktore, 2011 metais iškart po savivaldos rinkimų būtų patekusi į miesto Tarybą, bet tada oficialiai atsisakė šių pareigų. Tarp atsisakiusių buvo ir Edvardas Žakaris, Žydrūnas Augustinas. O dabar O. Statulevičienė galėjo tapti Tarybos nare, bet vieną dieną pavėlavo pateikti prašymą VRK, informuoti, kad atsisakė direktorės pareigų. Mat jos nesiderintų su Tarybos nario mandatu.
Atsisakė direktorės pareigų, o politinių pareigų taip ir negavo. Kažkas iš komentatorių internete parašė: „Vis dėlto Dievas yra...“ Kokius santykius reiškia tokie pasakymai „darželių pasaulyje“?
Tie, kurie plaukioja didžiojoje politikoje, siekia elitinio lygmens pareigybių, mažesnės žuvelės siekia vietinės reikšmės postų. O kurie iš jų norės dirbti ne tik savo kišenei ir biografijai pagražinti, bet ir Lietuvai bei jos žmonėms?