
Naujausios
„ŠIAULIŲ KRAŠTAS“ TĘSIA TYRIMĄ
„Toksika“ skelbia, kad dūmelis švarus
Vakar UAB „Toksika“ išplatino pranešimą, kad Šiaulių rajone, Aukštrakiuose pastatytas pavojingų atliekų deginimo įrenginys esąs saugus ir gali būti eksploatuojamas. Šiandien Seimo Antikorupcijos komisija žada svarstyti „Šiaulių krašte“ paviešintą informaciją apie galimus pažeidimus dėl šio įrenginio.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Remiasi dviejų dienų tyrimais
„Toksika“ vakar paskelbė, kad dviejų laboratorijų (nepriklausoma Slovakijos bei gamyklą statančių rangovų „Senovė“ ir Italijos bendrovės „Hafner Srl“ samdyta laboratorija) papildomi tyrimai, atlikti balandžio 25-26 dienomis, esą patvirtino: deginimo įrenginys atitinka aplinkosaugos reikalavimus.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas šio pranešimo nekomentuoja.
„Dar nesame gavę į lietuvių kalbą išverstų laboratorijų ataskaitų, todėl nieko komentuoti negalime. Mums buvo pateiktos tik preliminarios ataskaitos, iš kurių negalima spręsti, ar pavojingų atliekų deginimo įrenginys yra saugus“,– sakė Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Vidmantas Svečiulis.
Ankstesni tyrimai užmiršti?
Kovo mėnesį atlikti bandomuoju režimu veikusio įrenginio išmetamų teršalų matavimai parodė, jog dioksinų ir furanų ribinė vertė 3,4 karto viršijo leistiną. Matavimus tada atliko slovakų „Eko-Term Service“ laboratorijos specialistai.
Pernai gruodį austrų laboratorijos pateiktos ataskaitos duomenimis, vėžį sukeliančių dioksinų ir furanų išmetimai normą viršijo 25 kartus.
„Po pernai gruodį ir šių metų kovą laboratorijų pateiktų išvadų rangovas savo lėšomis įrengė papildomą dūmų valymo sitemos filtrą – katalizatorių, skirtą papildomai dioksinams ir furanams neutralizuoti, pakeitė šlapio valymo bokšto šerdį“,– aiškinama „Toksikos“ pranešime.
„Toksikos“ generalinio direktoriaus Žilvino Čenkaus teigimu, įrenginys ir toliau bus stebimas, mėginiai bus „imami bent keturis kartus per metus“. Žadama įrenginio stebėsenos rezultatus nuolat skelbti įmonės interneto svetainėje.
Skubama perimti įrenginį
Pavojingų atliekų deginimo įrenginys yra pripažintas valstybinės reikšmės atliekų tvarkymo objektu. 93 procentai UAB „Toksika“ akcijų priklauso Ūkio ministerijai. Rangos sutarties kaina – 87 milijonai litų.
Esame rašę, kad Generalinė prokuratūra ir FNTT atlieka tyrimą dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų vykdant pavojingų atliekų deginimo įrenginio rangos sutartį. Į Generalinę prokuratūrą dėl Aukštrakiuose veikusio pavojingų atliekų deginimo įrenginio, kai į aplinką buvo paskleisti leistinas ribas viršiję nuodingi teršalai, kreipėsi ir šiauliečiai Seimo nariai Edvardas Žakaris ir Valerijus Simulik. Gautas atsakymas, kad yra nusikalstamos veikos požymių. Tyrimas tęsiamas, aiškinamasi, ar nebuvo pažeistas viešasis interesas.
Galimus įrenginio rangos sutarties pažeidimus, viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimus ir duomenis apie galimą rangovo protegavimą šiandien savo posėdyje žada tirti Seimo Antikorupcijos komisija.
„Toksika“ oficialiai skelbia siekianti kuo greičiau iš rangovo perimti įrenginį.
„Dabar vyks įrenginio vertinimo procedūra ir kai bus pateikta visa dokumentacija, gamykla turi būti priimta. Nors nėra nustatytos griežtos dienos ir valandos, kada tai įvyks“,– „Šiaulių kraštui“ sakė „Toksikos“ generalinis direktorius Žilvinas Čenkus.
Atsakomybė
Ankstesnio pokalbio metu direktorius akcentavo, kad visa atsakomybė už galimai abejotinos kokybės įrenginio priėmimą teks ant priėmimo akto pasirašiusiems asmenims.
Gegužės 4 dieną Vilniaus apygardos teisme vienam iš rangovų – UAB „Senovė“ buvo iškelta restruktūrizacijos byla, o gegužės 14 – bankroto byla. Iš ko tikimasi reikalauti žalos atlyginimo?
„Toksikos“ Šiaulių filiale lankęsis ūkio ministras Rimantas Žylius žadėjo pareikalauti atsakomybės iš rangovų, kreiptis į tarptautinį arbitražą, jei įrenginys neatitiks aplinkosaugos reikalavimų.
Jeigu paaiškės, kad pavojingų atliekų deginimo įrenginys pastatytas neskaidriai naudojant Europos Sąjungos pinigus, galimos sankcijos.
PAŽADAS: „Toksikos“ generalinio direktoriaus teigimu, įrenginys ir toliau bus stebimas, mėginiai bus „imami bent keturis kartus per metus“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.