
Naujausios
Prisimintos Antrojo pasaulinio karo aukos
Vakar Šiauliuose, prie karių kapo miesto centre, paminėtos 67–osios pergalės prieš fašizmą II pasauliniame kare metinės. Keli šimtai susirinkusiųjų gėlėmis nuklojo karių paminklą.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
„Praėjo 67 metai nuo paties žiauriausio XX amžiaus karo. Mes sugebėjome pergyventi ir laimėti. Karo veteranų lieka vis mažiau. Turime susitelkti, kad karo daugiau čia nebūtų“, – ragino Šiaulių karo veteranų tarybos pirmininkas Viktoras Trimailovas, trylikos metų išėjęs kariauti nuo pirmosios karo dienos.
Karo veteranai susirinkusiems skaitė savo ir žinomų poetų eiles.
Afanasijus Tancerevas, karo veteranas, mano, kad pergalės diena brangi visai žmonijai. Į karą buvo įtraukta daugiau nei 60 valstybių, kare žuvo apie 70 milijonų žmonių, iš jų maždaug pusė – civilių.
„Baisiausia, kad karo metu žmogus esi priverstas žudyti kitą žmogų. Žmogus turi peržengti savo prigimtį. Tai žiauru“, – sakė A. Tancerevas, aštuoniolikos metų išėjęs tarnauti oro šauliu-radistu.
Šiaulių Petro ir Povilo cerkvės šventikas Olegas Štelmanas pakvietė susirinkusius maldai už žuvusiųjų sielas ir likusius gyvus karo liudininkus.
Valentina Nekrasova, kurios krūtinę puošė du ordinai, karo metais kentėjo konclageryje prie Vienos (Austrija).
„Karas iš žmonių atėmė viską: namus, artimuosius, laisvę. Nors buvo tarybiniai laikai, uždarinėjamos cerkvės, bet žinau, kad ir kareivius, ir paprastus žmones gelbėjo malda Dievui. Mes tada meldėmės ne viešai, bet meldėmės, nes nežinojome kito užtarėjo, tik Dievą“, – prisiminė buvusi koncentracijos stovyklos kalinė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GĖLĖS: Susirinkusieji nuklojo paminklą kariams gėlėmis.
ŽIAURUMAI: Šiaulietis karo veteranas Afanasijus Tancerevas sako, kad žiauriausia kare, kai žmonės turi žudyti vieni kitus.
PRISIMINIMAI: Šiaulietė Valentina Nekrasova išgyveno koncentracijos stovyklos baisumus.