Išminčius mokė išlikti globaliame pasaulyje

Išminčius mokė išlikti globaliame pasaulyje

Išminčius mokė išlikti globaliame pasaulyje

Vakar Šiauliuose viešėjęs ontologijos ir pažinimo teorijos profesorius, Pasaulio išminčių tarybos narys, ARI instituto Izraelyje įkūrėjas ir vadovas Michaelis Laitmanas kvietė nauja dvasia auklėti ir mokyti ne tik vaikus, bet ir suaugusius žmones. Su Šiaulių universitetu jis pasirašė bendradarbiavimo sutartį.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Universiteto bibliotekos salė buvo sausakimša

Nors apie mąstytojo vizitą buvo paskelbta kukliai, Šiaulių universiteto bibliotekos salėje teko pristatyti papildomų kėdžių – tiek buvo norinčiųjų pasiklausyti profesoriaus paskaitos apie integralų ugdymą.

Panašu, šiauliečiams M. Laitmano mintys ne naujiena – daugelis susirinkusiųjų yra skaitę jo knygųs, girdėję apie integralaus ugdymo metodiką, kviečiančią lavintis visą gyvenimą.

„Pasaulis pasikeitė. Mūsų planeta nepajėgi patenkinti visų vartotojiškų, egoistinių žmogaus poreikių, todėl mums nėra kitos išeities kaip tik prisitaikyti prie to“,– sakė išminčius.

Sumažėjus vartojimui nebebus tiek daug gaminama, žmogui nebereikės dirbti nuo aušros iki sutemų.

Sparčiai didėsiančią bedarbių armiją profesorius siūlė užimti: kviesti į universitetus ir mokyti darnos su pasauliu, supančia aplinka.

„Vis tiek bedarbiams tenka mokėti pašalpas. Geriau mokėkime stipendijas – išsaugosime žmonių orumą, suteiksime jiems naujų žinių ir vilties. Juk po kelerių bedarbystės metų žmonės jau nebepajėgia grįžti į darbo rinką ir būti visaverčiai visuomenės nariai“,– aiškino M. Laitmanas.

Jis perspėjo ir apie pavojų, jei su atstumtaisiais nebus bendraujama. Tokiu atveju, gresia katastrofa – nevaldomi visuotinos agresijos protrūkiai.

Stulbinantys rezultatai

Esame įpratę mokykloje ir universitete mokytis atskirų dalykų, o pasaulis yra vienas ir mokymasis turėtų būti visaapimantis, sakė M. Laitmanas.

Turėtume mokyti vaikus, kaip dera žiūrėti į pasaulį: savo aplinką, artimus žmones, gamtą. Turėtume jiems atverti gyvenimą, papasakoti apie teisingus santykius šeimoje ir visuomenėje, apie pasaulį, žvaigždes, pinigus, istoriją ir geografiją.

Paaiškinti, jog visa tai sudaro vieną mechanizmą, darniai susijusią visumą, kurią privalu saugoti. Juk pažeidę šią harmoniją, sukeliame kančias ir krizes: ligas, ekologines katastrofas, karus ir teroristinius aktus.

Atskleisdami vaikams gamtą ir žmoniją valdančius dėsnius, pamažėle ugdome jų santykį su savimi ir visuomene, ir galiausiai jie išmoksta iš aukščiau pamatyti gyvenimą, įsisąmonina atsakomybę už pasaulį ir supranta, kad viskas viena.

Profesorius neslėpė, kad pagal šią metodiką ugdomi vaikai pasiekia stulbinančių rezultatų: 13–14 metų paaugliai įstoja į universitetus ir sėkmingai studijuoja.

M. Laitmanas yra parašęs daugiau nei 40 knygų, išverstų į 26 kalbas. Lietuvių kalba išleista profesoriaus knyga „Šiuolaikiniai vaikai. Kaip augti kartu? Integralaus ugdymo metodika“.

Jo sukurta metodika sparčiai populiarėja daugelyje pasaulio šalių.

„Mūsų institutas daugiausiai bendrauja su visuomeninėmis organizacijomis – UNESCO, Jungtinėmis Tautomis, su politikais ir šalių vyriausybėmis ryšių neturime“,– sakė profesorius.

Sutartis su Šiaulių universitetu

Profesorius M. Laitmanas į Lietuvą atvyko ne tik skaityti paskaitų, bet ir pasirašyti bendradarbiavimo sutarties dėl integralaus ugdymo plėtojimo su Šiaulių universitetu. Sutarties pasirašymo procedūra iškilmingai atlikta visų susirinkusiųjų akivaizdoje.

M. Laitmano metodika bus taikoma ŠU Socialinių mokslų, Edukologijos bei Socialinės gerovės ir negalės fakultetuose.

„Laukite paskaitų – jas nemokamai skaitysiu ir miesto bendruomenei“,– entuziastingai žadėjo viena iš sutarties pasirašymo iniciatorių ŠU dėstytoja Vida Skačkauskaitė.

UGDYMAS: Profesorius Michaelis Laitmanas kalbėjo apie tai, kaip gyventi globaliame pasaulyje.

SUTARTIS: ARI instituto Izraelyje įkūrėjas ir vadovas Michaelis Laitmanas ir Šiaulių universiteto prorektorius Teodoras Tamošiūnas pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl integralaus ugdymo plėtojimo.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.