Ir bažnyčia, ir partija saugo tą patį

Ir bažnyčia, ir partija saugo tą patį

Ir bažnyčia, ir partija saugo tą patį

Kelmės rajono Tytuvėnų vienuolyno ansamblio atstatymui vadovauja ekologas-agronomas Pranas Jurkaitis. Tas pats, kuris vadovauja Tytuvėnų piligrimų centrui. Jo įstaigoje auditoriai rado galybę pažeidimų, bet atleisti P. Jurkaičio nenorima. Jį užtaria ir Šiaulių vyskupas. Kodėl būtent jam po paslaptingo gaisro leista atstatinėti sudegusią šventovę?

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Partinis kvapas

Vasario pabaigoje Kelmės rajono savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba pateikė Tytuvėnų piligrimų centro audito rezultatus. Įstaigoje, kurios dalininkai yra Kelmės rajono savivaldybė, Šiaulių vyskupija bei Tytuvėnų parapija, nustatyta galybė pažeidimų, išdėstytų keliolikoje lapų. Nuo mobiliųjų telefonų už 1 litą iki malkų už kosmines sumas.

„Politiškai daugelyje vietų ataskaitoje pasikarščiuota. Kadangi man paišoma draugystė ir su Zenonu Mačerniumi“, – apie išvadas sakė P. Jurkaitis.

Pasižadėjo savininkui

P. Jurkaitis „Šiaulių kraštui“ atskleidus socialdemokratų politinę įtaką Tytuvėnų piligrimų centrui (toliau – PC), suspendavo narystę socialdemokratų partijoje. Su šia partija dalyvavo savivaldos rinkimuose.

PC dalininkų atstovai nuo jo įsikūrimo iki dabar – tik socialdemokratai. Anksčiau – Zenonas Mačernius, dabartinis Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktorius. Dabar – socialdemokratas Kostas Arvasevičius, rajono meras.

„Sustabdžiau narystę partijoje. Pažadėjau vyskupui, kad būsiu atsidavęs ne politikai, o tikrajam ansamblio savininkui“, – sakė P. Jurkaitis.

Įgriso netvarka

Kelmės rajono savivaldybės Tarybos opozicija rengia interpeliaciją Kelmės rajoną valdantiems socialdemokratams: administracijos direktoriui Zenonui Mačerniui ir merui Kostui Arvasevičiui.

Opozicijos atstovas Egidijus Ūksas teigia, kad rengti interpeliacijai įtakos turėjo ir įvykiai Tytuvėnuose, aktyvus socialdemokratų užnugaris pažeidimų padariusiam P. Jurkaičiui.

„Audito išvados tik patvirtina opozicijos nuomonę, kad Piligrimų centre – netvarka. Tiek Z. Mačernius, tiek K. Arvasevičius negalėjo nežinoti, kas vyksta toje įstaigoje. Abejoju, ar kokios kitos įstaigos, kurią finansuoja savivaldybė, vadovas galėtų taip aplaidžiai tvarkytis, būtų toleruojama netvarka, jeigu ne patikimas užnugaris“, – sakė E. Ūksas.

Politikas priminė, kad būtent opozicija išsiaiškino, jog vadovaujant P. Jurkaičiui, kosminėmis kainomis buvo perkamos malkos, vietoj knygų – dviračiai, o P. Jurkaitis nebaudžiamai reklamavo savo verslą – baidarių nuomą – PC internetinėje svetainėje.

„Šiaulių kraštas“ rašė, kad 2010 metais rajono Taryba centrui skyrė 6500 litų knygoms įsigyti. Tačiau už knygoms skirtus pinigus buvo nupirkti 25 dviračiai, kurie nenaudoti.

„Įgriso netvarka“, – sakė E. Ūksas.

Maitinasi iš biudžeto

Kelmės rajono savivaldybė – pagrindinė PC maitintoja iš rajono biudžeto. Kelmės rajono savivaldybės turtinis įnašas į centrą kapitalui suformuoti – 10 tūkstančių litų, Šiaulių vyskupijos – 1000 litų, o Tytuvėnų bažnyčios – 10 litų.

Vien 2011 metais iš rajono biudžeto centrui skirta 107,5 tūkstančio litų. Iš jų 77 tūkstančiai litų sudaro darbo užmokestis.

Per 2011 metus Tytuvėnų piligrimų centras gavo ir 8710 litų paramos, kuri buvo apskaitoma nesilaikant įstatymų. O už centro komercines paslaugas kažkodėl imta ne tiek, kiek buvo nustatę dalininkai. O vietoj mokamų bilietų už ekskursijas po vienuolyno ansamblį buvo dalijami bukletai.

Savų ratas plečiamas

„Šiaulių kraštas“ rašė, kad prieš pat išeinant buvusiai direktorei motinystės atostogų, PC direktoriaus atlyginimas buvo pakeltas iki 2600 litų. Tada P. Jurkaitis PC dar dirbo ūkvedžiu.

Vos pakėlus atlyginimą P. Jurkaitis iš ūkvedžio tapo laikinuoju centro vadovu. Auditas parodė, kad net sutartis su P. Jurkaičiu nebuvo tinkamai sudaryta.

Gal ir čia padėjo partinis socialdemokratų užnugaris?

P. Jurkaitis kurį laiką dirbo be ūkvedžio. Neseniai ūkvedžiu įdarbintas tytuvėniškis Vidas Buivydas. Iš Tytuvėnų redakcija sulaukė skambučio – V. Buivydas ir P. Jurkaitis seni draugai.

„Pažįstamas, ir viskas. Tokia buvo bažnyčios rekomendacija“, – apie V. Buivydo kandidatūrą paaiškino pats P. Jurkaitis.

Kiaulininkus iškeitė į piligrimus

P. Jurkaitis anksčiau dirbo kiaules auginančioje danų bendrovėje „Saerimner“ Aplinkos skyriaus vedėju. Jam dirbant 2007 metų rugsėjį srutomis buvo užteršti Vengrės ir Gryžuvos upeliai. Tarša tada viršijo 116 kartų leistiną normą ir upeliais tekėjo nebe vanduo, bet srutos. P. Jurkaitis viešai tikino, kad jam nesmirda.

Po šios ekologinės avarijos UAB „Saerimner“ Aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas P. Jurkaitis buvo nubaustas 300 litų bauda „dėl pareigos aplinkai saugoti nevykdymo“. Po avarijos P. Jurkaitis išėjo iš darbo. Neilgai trukus jis įsidarbino Tytuvėnų PC.

Muziejus – neteisėtas

Auditorių vertinimu, „neturint juridinio pagrindo, buvo įsteigtas neaiškus juridinis darinys viešoji įstaiga „Tytuvėnų piligrimų centras“ filialas – Šiaulių vyskupijos muziejus“.

Muziejus, į kurį buvo suvežtos vertingiausios visos Šiaulių vyskupijos bažnytinės vertybės, buvo įsteigtas vyskupo dekretu, bet neatitiko muziejaus statuso. Muziejus nebuvo registruotas Juridinių asmenų registre.

Nors daugelis aukštų dvasininkų, Kultūros ministerijos atstovų vaišinosi ir apžiūrinėjo praėjusį birželį atidarant restauruotą vienuolyną ir muziejų, visi, išskyrus patį vyskupą, išsigynė žinoję apie tokį muziejų.

Elgesys gaisravietėje

P. Jurkaitis vienas iš pirmųjų atsidūrė ir sausio 26 dieną kilus gaisrui Tytuvėnų vienuolyne. P. Jurkaitis „Šiaulių kraštui“ yra prisipažinęs, kad neieškojo raktų nuo PC įkurto bažnytinio meno muziejaus. Nors aiškiai žinota, kad tai vienintelė patalpa medinėmis perdangomis, o joje saugomas iš vyskupijos suvežtas vertingiausias bažnytinio meno turtas.

P. Jurkaitis sakė specialiai nedaręs medinių muziejaus durų, esą, kad nesudegintų viso vienuolyno įleidęs deguonies.

Malkos – ir iš savo miško

Minėtose audito išvadose nurodoma, kad Tytuvėnų PC malkas pirko po 174,8 lito už kubinį metrą. Apklausus urėdijas apie tuo metu galiojusias kainas, nustatyta, kad jos kainavo ir po 126, ir po 150 litų. Kodėl pirkta brangiau?

P. Jurkaitis aiškino apie medienos rūšis, kaitrumo kategoriją.

Tytuvėniškiai redakcijai pranešė, kad iš tiesų malkos buvo pirktos iš P. Jurkaičio nuosavo miško. O malkas jo miške ruošę PC darbininkai.

„Kai pritrūkom, tai parsivežėm ir iš mano miško, bet tai yra nemokamai“, – tikino „Šiaulių kraštui“ P. Jurkaitis.

Atstatydinimas nepavyko

Kelmės rajono meras K. Arvasevičius pripažino, kad buvo iškeltas klausimas apie P. Jurkaičio atstatydinimą.

„Aš pasiūliau P. Jurkaičiui parašyti atsistatydinimo pareiškimą, tačiau dalininkų balsų dauguma šis sprendimas buvo du kartus atidėtas. Spręsime, kai išaiškės gaisro priežastys“, – teigė K. Arvasevičius.

K. Arvasevičius yra viešai pripažinęs, kad P. Jurkaitį užstojo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

„Jeigu aš kapituliuočiau, tai įrodyčiau, kad yra silpnų vietų. Kai baigsis tyrimas, tada bus kiti klausimai. Jeigu aš netinkamas būsiu pripažintas... Bet dabar jokiu būdu neatsistatydinsiu“, – vakar sakė P. Jurkaitis.

„KAPITULIACIJA": Pranas Jurkaitis nei po Tytuvėnų ansamblio gaisro, nei po audito išvadų nežada „kapituliuoti“.

UŽNUGARIS: Nors Kelmės rajono meras Kostas Arvasevičius buvo socialdemokratiniu Prano Jurkaičio užnugariu, po gaisro buvo pasiūlęs P. Jurkaičiui atsistatydinti. Kodėl?

GLOBA: Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis 2011 metų birželio 11 dieną apžiūrinėja nelegalaus muziejaus, įsteigto jo paties dekretu, eksponatus.

VALDŽIA: Į Tytuvėnų vienuolyno bei jame įsteigto nelegalaus bažnytinio meno muziejaus atidarymą susirinko bažnytinė ir politinė valdžia. Dalis jų sudegus Tytuvėnuose meno vertybėms apsimetė, kad nežinojo apie tokį muziejų, kiti ėmė ginti P. Jurkaitį.

Jono TAMULIO, redakcijos archyvo nuotr.