
Naujausios
MEDIKAS PATARIA
Saulės smūgis pavojingas
Išsiilgę saulės šilumos, neatsispiriame pagundai pasilepinti saulėje. Kaip išvengti saulės smūgio ir kodėl jis pavojingas, pataria anesteziologė-reanimatologė Rasa Bracaitė.
Fizikai apskaičiavo, kad pusvalandį praleidus tiesioginiuose jos spiunduliuose, mūsų kūnas gauna tokį šilumos kiekį, kurio užtektų užvirti 3,3 litro vandens. Tad nėra ko stebėtis, kad per ilgas buvimas tiesioginiuose saulės spinduliuose arba itin didelė šiluma gali sukelti saulės arba šilumos smūgį.
Saulės smūgis — tai galvos smegenų pažeidimas. Tam, kad saulės spinduliai pasiektų smegenis, jiems reikia įveikti daug barjerų: plaukus ir odą, kaukolės kaulus bei ypatingą erdvę, kurioje išsidėstę du smegenų dangalai ir yra smegenų skystis.
Saulės smūgis labiausiai gresia vaikams, paaugliams ir senyvo amžiaus žmonėms, nes dėl amžiaus ypatumų jų organizmo vidinės termoreguliacijos sistema nėra tobula.
Prisideda ir išoriniai veiksniai — nepakantumas karščiui, antsvoris, širdies ir kraujagyslių susirgimai, nesaikingas alkoholio vartojimas ir panašūs.
Žmogui, patyrusiam saulės smūgį, siaubingai skauda galvą, ima spengti ausyse, mirgėti akyse, padažnėja kvėpavimas ir pulsas. Gali prasidėti pykinimas ar vėmimas. Žmogus tampa apatiškas, jo oda išbąla, pila šaltas prakaitas, jaučiamas bendras silpnumas, aukšta kūno temperatūra.
Pasireiškia sąmonės pritemimas arba jos išvis netenkama. Saulės smūgis gali būti lydimas odos nudegimo požymių: nudegimas ar net pūslės.
Nesuteikus pagalbos laiku, saulės smūgį patyrusio žmogaus smegenys atsiduria ant mirties slenksčio, nusilpsta kvėpavimas ir pulsas, spaudimas nukrenta iki žemiausios ribos, o širdis gali sustoti bet kurią akimirką. Atvykus medikų komandai, tikimybė, kad ligonis išgyvens, siekia ne daugiau kaip 70 procentų. Net ir pavykus išgyventi, liekamųjų reiškinių: galvos skausmų, depresijos, paralyžiaus ar pregresuojančios silpnaprotystės, neišvengiama.
Žmonėms, kurių organizmas itin ištvermingai kovoja su perkaitimu, saulės smūgis pasireiškia pavėluotai, t.y. ne būnant saulėje, o praėjus 6— 8 valandoms.
Svarbu žinoti, kaip suteikti pagalbą nukentėjusiajam. Idealiausia — rasti vėsią, gerai vėdinamą patalpą ir joje ant nugaros, šiek tiek pakelta galva paguldyti nukentėjusįjį. Pirmiausiai pasirūpinkite, kad jam būtų lengva kvėpuoti, atsekite drabužius. Jeigu turite galimybę, įvyniokite jį į šaltą drėgną paklodę, o jei po ranka pakliuvo audinio gabalėlis, uždėkite šaltą kompresą ant galvos. Kuo skubiau kvieskite medikus, o kol jie atvyks, stenkitės palengvinti nukentėjusiajam kvėpavimą ir atgauti sąmonę amoniaku suvilgyta vata. Atsigavusiajam galite duoti atsigerti vandens, o jei jį pykina, duokite gerti ko nors rūgštaus, pavyzdžiui, vandens su citrinų sultimis. Pastebėję, kad amoniakas nepadėjo, nieko nelaukdami, pradėkite dirbtinį kvėpavimą ir išorinį širdies masažą.
Ilonos ŠNARIENĖS nuotr.