
Naujausios
Pavasarinė saulė aktyvėja–rožinė paūmėja
Rožiniai spuogai (arba rožinė) yra viena dažniausių veido odos ligų. Šia liga serga 5–7 procentai suaugusiųjų. Dažniausiai suserga 35 — 45 metų asmenys, tačiau liga gali išsivystyti ir iki 20 metų amžiaus. Moterys serga tris kartus dažniau nei vyrai ir joms sunkesnė yra klinikinė eiga. Iki 20 procentų sergančiųjų kartu nustatoma seborėjinis dermatitas bei paprastieji spuogai.
DIAGNOSTIKA
Tipiniais ligos atvejais diagostika nėra sudėtinga. Ligo pradžioje atsiranda odos polinkis stipriai parausti ir trumpalaikis, išnykstantis paraudimas. Šį paraudimą provokuoja veiksniai, skatinantys kraujo pritekėjimą į veido odą:
Maistas: Mėsa: kepenėlės. Pieno produktai: pelėsiniai sūriai ( išskyrus kaimišką sūrį). Daržovės: baklažanas, paprika, špinatai, žirniai. Vaisiai: avokadai, figos ir citrusiniai vaisiai. Prieskoniai: kakava ir vanilė, sojos padažas, actas. Kiti: karštas ir aštrus maistas, mielinė tešla.
Gėrimai: alkoholis (ypač raudonas vynas) ir karšti gėrimai.
Emocijos: stresas ir nerimas.
Oras: saulė (UV spinduliai), stiprus vėjas, šaltis, drėgmė.
Temperatūra: karšta aplinka (pirtys, karštos vonios, perkaitimas), šaltas oras ir vanduo.
Odos priežiūros priemonės: kosmetika ir plaukų lakas, ypač tie, į kurių sudėtį įeina alkoholio ar acetono.
Medikamentai: vazodilatatoriai, vietiniai steroidai.
Klinikinės būklės: menopauzė, chroninis kosulys, abstinencijos sindromas.
Fizinė veikla: mankšta ir sunkūs fiziniai pratimai.
Moterims dažniausiai pažeidžiama kakta, skruostai, smakras. Vyrams–nosis. 20 procentų pacientų pažeidžiamos iš pradžių tik akys, 53 procentams — tik oda ir 27 procentams kartu akys ir oda.
GYDYMAS
Efektingą rožinės gydymą gali paskirti tik gydytojas, tiksliai nustatęs diagnozę. Pacientui gydymo metu būtina pastovi gydytojo kontrolė. Rožinę reikia gydyti atsižvelgiant į stadijas ir ligos sunkumą.
Sėkmingas gydymas įmanomas tik išvengiant provokuojančių veiksnių. Ligoniai , kuriems pasiekiamas geras gydymo efektas, labai dažnai pamiršta vengti provokuojančių veiksnių ir liga atsinaujina.
Viena svarbiausių sąlygų yra fotoapsauga nuo UV spindulių. Nuo balandžio mėnesio iki rudenio kol aktyvi saulė būtina vartoti fotoapsauginius preparatus. Išeinant į lauką, net ir apsiniaukusią dieną privaloma veidą ištepti fotoapsaugos preparatais. Taip pat reikia vengti temperatūros svyravimų (šalčio, karščio, karštų vonių). Specialios dietos nėra, tačiau nerekomenduojama valgyti aštrių, marinuotų maisto produktų, nepiktnaudžiauti alkoholiu. Nenaudoti kosmetinių priemonių (pvz., skutimosi losjonų) spiritinių pagrindu, riebių kremų bei maskuojamųjų priemonių riebiu pagrindu.
Norint išvengti sisteminio gydymo nepageidaujamo poveikio, lengvą I-II ligos stadiją būtina pradėti gydyti vietiniais preparatais ir tik jei vietinio gydymo metodas nesėkmingas ar kai liga II-III stadijos bei pasireiškia retos formos, būtina pradėti gydyti sistemiškai veikiančiais vaistais.
Savarankiškai gydytis nepatartina, nes galima daugiau sau pakenkti, dėl medikamentinio gydymo būtina konsultuotis su gydytojais dermatologais.
Svalbono klinikoje konsultuoja gyd. dermatovenerologas Arūnas Petkevičius, registratūros tel. (841) 390 073 mob. tel. (8610) 44844
Ligoniai , kuriems pasiekiamas geras gydymo efektas, labai dažnai pamiršta vengti provokuojančių veiksnių ir rožinė atsinaujina.
Užs. Nr. 76888