
Naujausios
Mainais tikisi dėmesio mikrorajono infrastruktūrai
"Džiaugiamės, kad yra kalbamasi, kad nesame pastatomi prieš faktą. Pokalbio metu galime išsiaiškinti daug dalykų, apie kuriuos galbūt turime susidarę išankstinę neigiamą nuomonę. Svarbu, kad aplinkinių namų gyventojai apie šią situaciją sužinotų ne iš apkalbų, gandų, o kad tiesiogiai iš Savivaldybės atstovų išgirstų, kas ir kaip bus", – sako Šiaulių "Rasos" progimnazijos laikinoji direktorė Diana Tamutienė.
Pasak direktorės, "nakvynės namų" sąvoka daugeliui sukelia neigiamas asociacijas ir nesistengiama gilintis, dėl kokių priežasčių žmonės atsiduria tokiose įstaigose, kaip jie jaučiasi, ką išgyvena.
"Mes kiekvienas galime atsidurti tokioje situacijoje. Jeigu atstumsime tokius žmones, bus tik dar blogiau. Vietos po saule visiems turi užtekti", – sako D. Tamutienė.
Pasak direktorės, ši Lieporių mikrorajono dalis tampa vis ramesnė, saugesnė ir patrauklesnė gyventi, tad tikimasi, kad ji tokia išliks ir ateityje.
"Viliamės, kad bus atkreiptas dėmesys į mūsų mikrorajono infrastruktūrą: gatvių apšvietimą, pėsčiųjų takų įrengimą, kad mokiniai ir visi gyventojai jaustųsi saugūs. Manau, kad bendradarbiavimas bus visiems į naudą", – viliasi D. Tamutienė.
Reikalingas dialogas
Susitikime dalyvavusi "Rasos" progimnazijos mokinių tėvų tarybos narė Jurgita Daunienė gyvena, dirba ir vaikus leidžia į mokyklą tame pačiame mikrorajone. Moteris sako, kad daugelis supranta, jog tokia įstaiga reikalinga, tačiau niekas nenori jos šalia savo namų. Baiminamasi, kad atsiradus tokiems kaimynams bus nesaugu, gali kristi nekilnojamojo turto vertė.
"Nuomonės yra dvejopos. Didžioji dalis bendruomenės norėtų, kad tokių kaimynų neatsirastų. Tai priklauso nuo kiekvieno mūsų gebėjimo priimti kitokį žmogų negu mes patys. Susitikimo metu mes gavome Savivaldybės atstovo pažadą, kad laikino apnakvindinimo čia nebus, tai šiek tiek nuramino dalyvavusius susitikime. Mes kol kas žalios šviesos neuždegėme, laukiame Savivaldybės pasiūlymo, kaip jie planuoja užtikrinti bendruomenės, vaikų saugumą, kaip jie planuoja pakeisti infrastruktūrą, kad galėtume saugiai ir draugiškai šalia vieni kitų gyventi", – pasakoja J. Daunienė.
Pasak ponios Jurgitos, reikalingas dialogas su gyventojais, kad kiek įmanoma geriau būtų pasiruošta galimam šių kaimynų atėjimui.
Šiai nuomonei pritaria ir Rasos gatvės 20 daugiabučio gyventojų bendrijos pirmininkė Daiva Miečelienė. Ji sako, kad Laikinojo apgyvendinimo tarnyba bet kokiu atveju įsikurs ten, kur bus gyventojų, švietimo įstaigų, parduotuvių ir panašiai, todėl reikia ieškoti kompromiso, kalbėtis su gyventojais.
"Šie žmonės yra tarp mūsų"
Šiaulių miesto savivaldybės socialinių paslaugų centro direktorė Vida Šalnienė sako, kad Laikinojo apgyvendinimo tarnyboje negandų prislėgtas žmogus čia gali gyventi iki pusės metų. Šiuo metu tarnyboje glaudžiasi apie 100 žmonių, dalis šių žmonių yra neįgalūs.
Ar yra pagrindo bijoti šių žmonių?
"Ne. Visiems sakau, kad tai yra ta pati visuomenės dalis, kuri kiekvieną dieną vaikšto mūsų miesto gatvėmis. Jie nebūna nuolat tame pastate. Kaip ir visi mes, jie rytais atsikelia ir išeina: kas į darbą, kas ieškotis darbo, kas tvarkytis dokumentų ar kitų reikalų.
Pasak direktorės, nėra tendencijos, kad rajone, kur įsikūrusi Laikinojo apgyvendinimo tarnyba, būtų daugiau viešosios tvarkos pažeidimų negu kitose miesto vietose.
Pasak V. Šalnienės, 25 Laikino apgyvendinimo tarnybos darbuotojai (socialiniai darbuotojai, jų padėjėjai, budėtojai, valytojai) stengiasi, kad šie žmonės, kuriems kitaip susiklostė gyvenimas, pamažu atkurtų savo savarankiškumą, prarastus socialinius ryšius, integruotųsi į mūsų visuomenę.
"Jeigu rūpiniesi šiais žmonėmis, kalbiesi su jais, parodai dėmesį, jie nekelia jokių rūpesčių, nereiškia nepasitenkinimo", – akcentuoja V. Šalnienė.
Neseniai Šiaulių miesto savivaldybės socialinių paslaugų centras įvertintas tarptautiniu QUASS Assurance sertifikatu už teikiamas laikino apnakvindinimo nakvynės namuose ir laikino apgyvendinimo paslaugas.
Persikelti turi per dvejus metus
Dėl karinės teritorijos plėtros Šiauliuose miesto Taryba priėmė sprendimą, kad pastatas Pakruojo gatvėje 41, kur dabar įsikūrusi Laikinojo apgyvendinimo tarnyba, vėliausiai iki 2021 metų kovo 1 dienos turi būti perduotas Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos žinion.
Pasak Šiaulių miesto mero pavaduotojo Domo Griškevičiaus, buvo daug svarstymų ir ieškojimų, kur perkelti Laikinojo apgyvendinimo tarnybą, sulaukta nemažai visuomenės atgarsių. Šiuo metu svarstoma galimybė tarnybą perkelti į Savivaldybei priklausančias patalpas Tiesos gatvėje 3.
"Klausimas tikrai jautrus, jau turėjome porą susitikimų su vietos bendruomene ir labai vertiname, kad šie žmonės supranta, kaip miestui yra svarbi 50 milijonų eurų vertės Lietuvos kariuomenės investicija. Su bendruomenės atstovais jau priėjome kompromiso, kad į šias patalpas perkeltume tik laikinojo apgyvendinimo paslaugas, o laikinojo apnakvindinimo paslaugoms ieškosime kitų patalpų.
Kalbantis su bendruomene pažadėjome ieškoti sprendinių, kaip užtikrinti didesnį saugumą toje teritorijoje: įrengti, kur nėra ir atnaujinti esamą apšvietimą, sutvarkyti gatves ir šaligatvius, įrengti vaizdo kamerų ir kitaip daugiau dėmesio skirti šio mikrorajono infrastruktūrai pagerinti. Kitaip tariant, stengsimės, kad ši socialiai atsakinga bendruomenė nepajustų nepatogumų, netgi atvirkščiai, kad jų sąlygos pagerėtų. Tikiuosi, kad Taryba palaikytų siūlymus šiame rajone suplanuotiems infrastruktūros darbams skirti prioritetą", – sakė D. Griškevičius.
Antrajame susitikime su bendruomenės atstovais dalyvavęs Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pasidžiaugė, kad vyko dalykiškas dialogas, nebuvo kategoriškos atmetimo reakcijos.
"Džiugu, kad bendruomenės atstovai supranta, kad tai darome dėl tų pačių šiauliečių, tarp kurių gali atsidurti kiekvienas iš mūsų", – teigė A. Bartulis.
Pasak A. Bartulio, laikinojo apgyvendinimo paslaugoms teikti reikalingos maždaug 1600 kvadratinių metrų patalpos. Laikinojo apnakvindinimo paslaugomas – 400 kvadratinių metrų ploto patalpos. Tikimasi, kad išskirsčius paslaugas, mažesnio ploto patalpas bus lengviau rasti.
Tiesos gatvėje 3 šiuo metu laikinai įsikūręs Šiaulių miesto savivaldybės dienos socialinės globos centras "Goda", kol remontuojamos patalpos Žalgirio gatvėje 3. Vienas pastato korpusas yra sutvarkytas, kitame reikia remonto. Preliminariais apskaičiavimais pritaikyti patalpas laikinojo apgyvendinimo paslaugoms reikėtų apie pusės milijono eurų.
Galutinį sprendimą dėl Laikinojo apgyvendinimo tarnybos perkėlimo į Tiesos gatvę 3 priims miesto Taryba. Nutarimo projektas Tarybai bus teikiamas svarstyti jau liepą.
Užs. Nr. 422930