Ar laikas pradėti privalomą augintinių ženklinimą mikroschemomis?

Redakcijos nuotr.
Seime kelią skinasi Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma nuo šių metų gegužės 1 d. įteisinti privalomą kačių, šunų ir šeškų ženklinamą mikroschemomis ir jų registravimą Gyvūnų augintinių registre. Teigiama, kad už tai turėtų atsakyti jų laikytojas ar savininkas. „Ūkininko patarėjo“ kalbinti pašnekovai išsakė savo nuomonę.

 

Mindaugas TAMOŠAITIS, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kauno departamento Raseinių skyriaus vedėjas-valstybinis veterinarijos inspektorius: „Maždaug prieš dešimtmetį jau buvo priimtas panašus įstatymas, tik kažkas jį sustabdė. Naujoji tvarka galbūt sumažintų nelegaliai atsikratomų, pakelėse pametamų augintinių skaičių. Bet reikia galvoti apie finansinius dalykus. Kas už tai sumokės? Veislynai visus šuniukus parduoda suženklintus, bet juk turime paprastą kaimo žmogelį, paprastą močiutę, gal jiems bus sunku sumokėti už tą čipą.

Jau ir seniau augintinių ženklinimas kainavo nemažus pinigus, kyla klausimas, ar dabar žmonės norės mokėti už šį darbą. Prisiminkime, kaip prasidėjo galvijų ženklinimas. Vyriausybė skyrė lėšų ir privatūs veterinarijos gydytojai labai greitai viską padarė, šiandien šis darbas ir toliau vyksta jau už galvijų laikytojų – ūkininkų – pinigus. Valdžia padarė pradžią, o paskui ūkininkams jau nebebuvo taip baisu už tai mokėti.

Močiutė, kai bus paženklintas jos šuo, gerai pagalvos, ar tą kalytę kergti, ar ją geriau sterilizuoti, kad neatvestų šuniukų. Juk už to prieauglio ženklinimą reikės mokėti pinigus. Neįsivaizduoju, kaip vienkiemyje gyvenanti močiutė, turinti 5–6 šuniukus, jeigu už tai reikės mokėti po 10 eurų, sumokės iš viso apie 60 eurų. Visus šiuos šunis rasime pakelėse arba kažkur miškuose.“

Jurgita GUSTAITIENĖ, veterinarijos gydytoja, augintinių globos, veterinarijos, viešbučio ir kitas paslaugas teikiančios UAB „Nuaras“ direktorė: „Minima data – gegužės 1 d. – kelia siaubą dėl privalomo visuotinio visų šunų ir kačių, esančių Lietuvoje, ženklinimą. Jeigu palygintume su kitomis Europos valstybėmis, pamatytume, kad tikrai ne visose kačių ženklinimas yra privalomas. Galėčiau paminėti Belgijos pavyzdį, joje šunų ir kačių ženklinimas yra privalomas. Ten prie visuotinio ženklinimo buvo pereita per aštuonerius metus. Lietuva tikisi tai padaryti per keturis mėnesius. Nerealu. Įvairiuose pasitarimuose ir darbo grupėse, pasitarusi su kitais gyvūnų augintojais, veisėjais, mylėtojais, pateikiau pasiūlymą, kad jau nuo šių metų sausio 1 d. visi veisiami augintiniai, kurie susilaukia palikuonių, būtų paženklinti. Tai būtų pirmasis etapas, lygiai toks pat, kaip buvo padaryta Belgijoje. Nuo šių metų turėjo būti paženklinti šunys, nuo kitų metų – katės, o tada liktų labai nedaug – paženklinti jų palikuonis. Juk jau ir dabar galioja ši įstatymo nuostata: jeigu jūsų namuose atvestas šuniukas ar kačiukas, prieš juos perduodami, dovanodami ar kitokiu būdu saugiai perleisdami turite paženklinti. Lygiai taip pat yra prieglaudose – prieš atiduodami joms gyvūną, jį privalote paženklinti.

Vieną etapą jau turėjome: prieš perduodant gyvūną, jį privaloma paženklinti. Bet kas iš to, kad taip buvo parašyta įstatyme? Kontrolės mechanizmas neveikė, todėl iki šiol turguose, skelbimų portaluose, visose kitose prekybos vietose galime matyti parduodamus nepaženklintus gyvūnus.

Nuogąstavimų yra labai daug. Manau, kad tada atsiras raganų medžioklė, kai vieni kitus galės paskųsti, jog gyvūną laiko neženklintą. Tie, kurie iš tikrųjų piktybiškai pažeidžia įstatymą, kurie gyvūnus veisia narvuose ir juos taip kankina, ir toliau tą patį darys. Juk ir ženklinta kalė atsiveda neženklintų šuniukių, ženklinta katė atsiveda neženklintų kačiukų, neženklintus palikuonis bus galima nuvežti į mišką ir ten išmesti.

Jeigu valstybė nori, kaip aš girdžiu, skirti papildomus didelius pinigus, jeigu ji yra tokia turtinga, jeigu šalies biudžetas yra pajėgus apmokėti tam tikroms žmonių grupėms ženklinimo procedūras, pakviesčiau mūsų politikus pamąstyti – gal šią sumą, kurią numatoma skirti gyvūnams ženklinti, geriau skirti gyvūnų kastracijai bei sterilizacijai. Bus ir racionalu, ir bus naudinga. Jau dabar miestuose katės kastruojamos, sterilizuojamos pagal „Pagauk“, „Iškastruok ir pagauk“ bei kitas programas. Akivaizdu, kad beglobių gyvūnų skaičius yra sumažėjęs.

Ženklinimas turi būti atliekamas etapais, nes priėmę kokią nors įstatymo nuostatą ir nenumatę visų galimų atvejų dar labiau kompromituosime labai gerą idėją, kurios per tiek metų nesugebame įgyvendinti.“

Jonas VAZGYS, privatus veterinarijos gydytojas, Gėluvos kaimo (Ariogalos sen.) bendruomenės pirmininkas: „Aš, kaip veterinarijos specialistas, tikrai palaikyčiau tokią tvarką, nes valkataujančiųjų vis dar yra ir kiekvienas kratosi atsakomybės. Veisliniai gyvūnai jau yra paženklinti, registruoti. Manau, reikėtų kalbėti apie kaimus. Jeigu augintinių ženklinimas bus privalomas, daug jų bus išmetama, visi sakys: „Tai ne mano.“

Bus daug nemokių žmonių ir pavyks paženklinti gal tik pusę gyvūnų augintinių. Ypač atokiuose kaimuose, kur kiemuose laksto ir po penkis, ir po dešimt šuniukų. Jeigu ženklinimas būtų nemokamas, visi augintinių šeimininkai juos suženklintų.

Iki šiol daugiausia buvo ženklinami augintiniai, kurie dalyvauja įvairiose parodose, o „dvarniaškos“ – ne. Maždaug prieš dešimtmetį, kai pradėta ženklinti, net šunų ar kačių registro nebuvo, o dabar toks jau veikia.“

Zonis VIRBALAS, Užvenčio (Kelmės r.) seniūnaitis: „Visuomenė tikriausiai neprieštarautų, jeigu būtų ne privalomas, o savanoriškas registravimas. Jeigu privalomas, tai – gryna nesąmonė. Seneliams, gaunantiems 300 eurų pensijas, neužtenka pinigų maistui, vaistams, o čia vėl reikės pinigų.

Nesuprantu, koks yra Seimas ir ką mąsto. Pirmiausia tegul padidina pensijas. Valkataujančių šunų problemą galima išspręsti paprasčiau, o ne tokiais mostais. 14 metų dirbau seniūnu ir žinau, kad valkataujančių gyvūnų yra labai nedaug.

Mieste gal yra sudėtingiau, o kaimuose katinai nieko blogo nedaro nei gamtai, nei žmonėms. Valkataujančių šunų kaime nebėra. Jei tokių atsiranda, žino seniūnija, kaimo bendruomenė, skiriami įspėjimai, baudos. Įvedę privalomą ženklinimą nieko neišspręsime. Gal pagrindinis Seimo narių tikslas ir noras yra susikurti verslą sau ir artimiesiems, iš tokio įstatymo pakeitimo turėti finansinės naudos.“

 

 Šunų ir kačių maistas https://lenda.lt/