Verslumo ir inovacijų stovykloje „Challenge the ChalIenge“ janoniečiai sumaniausi

Antrokai demonstruoja telefono dėklo prototipą, sukurtą iš antrinių žaliavų.
Spalio 7 dieną keturios Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos komandos (17 mokinių) dalyvavo šalies verslumo ir inovacijų stovykloje „Challenge the ChalIenge“. Mokiniai turėjo išsirinkti vieną iš trijų iššūkių ir juos įveikti šios internetinės stovyklos metu. Geriausiai iš visų stovyklos dalyvių, kurių buvo tūkstančiai, įvertinta Juliaus Janonio gimnazijos antrokų komanda.

 

Iššūkis. Antrinis daiktų panaudojimas

Maždaug penkiasdešimt procentų dabartinio pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų susidaro dėl gamtos išteklių gavybos ir perdirbimo, o žaliavų paklausa pagal „įprasto verslo“ scenarijų iki 2050 metų turėtų padvigubėti. Per pastaruosius keliasdešimt metų vartotojiškumas įgijo naują formą ir sukėlė tokių padarinių, kurie stipriai veikia aplinką – drastiškai senka mūsų planetos gamtiniai ištekliai, didėja aplinkos užterštumas, mikroplastiko dalelės skverbiasi į giliausius vandenynų ir jūrų dugnus.

Mokiniai ieškojo sprendimų kaip sumažinti aplinkos taršą analizuodami šią problemą, mąstė, kaip galime prisidėti prie rato uždarymo – žiedinės ekonomikos puoselėjimo. Nors dažno žmogaus sąmonėje po gamybos likusios atliekos būtų laikomos šiukšlėmis, tačiau pakartotinis panaudojimas šiems likučiams gali sukurti vertę ir grąžinti juos į vartojimo ratą, taip skatinant aplinkos darną ir tvarumą.

Mokiniai ieškojo būdų, kaip geriau suvokti turimo daikto / ar tam tikrų veiksmų poveikį aplinkai; prisidėti prie švaresnės aplinkos puoselėjimo; mažiau švaistyti maistą arba jį tvariau panaudoti;

geriau informuoti / sudominti / šviesti visuomenę apie tvarumo principų taikymo svarbą.

Iššūkis. Nuo individo iki bendruomenės

Atsiskirti vieniems nuo kitų tampa vis paprasčiau – panirę į savo telefono ekranus galime ten praleisti valandų valandas. Pandemijos metu padidėjo nerimo, depresijos sutrikimų, daug pasaulio žmonių atsidūrė skurde, įmonės balansuoja ant bankroto ribos.

Mokiniai ieškojo sprendimo, kaip puoselėti santykius ir pokalbius akis į akį; įdarbinti technologijas žmonių suvienijimui, veikimui kartu gyvai; per bendruomeniškumo idėjas sumažinti socialinę atskirtį, prisidėti prie atviresnės visuomenės formavimo ir lanksčiau integruoti kitų kultūrų žmones.

Iššūkis. Fizinis aktyvumas ir sveikata

Naujausi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimai rodo, kad tiek Lietuvoje, tiek visame

likusiame pasaulyje vaikų fizinis aktyvumas nuolat mažėja. Fizinio aktyvumo nauda mums yra visapusiška. Ji gali užkirsti kelią daugeliui ligų, sustiprinti mūsų imunitetą ir netgi pagerinti akademinius pasiekimus.

Mokiniai ieškojo būdų, kaip technologijų dėka padidinti vaikų fizinį aktyvumą; formuoti ilgalaikius įpročius gyventi sveikiau ir aktyviau; fizinę veiklą paversti smagiu įpročiu; sujungti bendrų sporto pomėgių turinčius jaunuolius bendrai veiklai.

Visos stovyklos metu komandos galėjo gauti verslo mentorių konsultacijas. Tam jiems reikėjo įveikti 4 lygius, kol sukūrė savo verslo idėjos prototipą bei pristatymą.

Džiaugiamės, kad geriausiai buvo įvertinta II a klasės komandos idėja gaminti atvirlaiškius iš nebereikalingo popieriaus. Komandoje dalyvavo: Emilija Reizgevičiūtė, Rusnė Katkevičiūtė, Brigita Abukaitytė, Liucija Marija Vedeckaitė.