Keramikos dirbtuvėse prakalbintas molis

EKTAC nuotr.
Lietuvos puodžių karalius Algimantas Tamašauskas ir jo mokinė Alina Milašienė kūrybinių dirbtuvių dalyvius supažindino su molio apdirbimo technikomis.
Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre, keramikos dirbtuvėse, septintasis Lietuvos puodžių karalius Algimantas Tamašauskas ir jo mokinė Alina Milašienė žiedė ir dekoravo, supažindino su molio formavimo ir apdirbimo technikomis, dalijosi patarimais, patirtimi, prisiminimais ir pasakojo apie savo keramikos kelią.

Vėliau kūrybinių dirbtuvių/laboratorijos dalyviai buvo pakviesti į edukaciją, kurioje buvo supažindinti su duonos raugo keramika ir jos technika. Keramikos darbai buvo degami aukštoje temperatūroje ir impregnuojami duonos raugu. Tai unikalus šamotinio molio impregnavimo būdas, kuris nepalieka abejingų. Tai labai senas būdas – neglazūruojama keramika.

Projekto dalyviai specialiomis žnyplėmis traukė karštus gaminius iš degimo krosnies. Ištraukus gaminį reikia panardinti kelis kartus į duonos raugą, o vėliau į vandenį. Šio proceso metu indas natūraliai impregnuojasi.

Emocijų dirbtuvėse netrūko, nes proceso metu po patalpą pasklinda garų debesis ir raugo kvapas. Raugo keramika yra vienas iš archajiškiausių molio apdirbimo būdų. Mokslininkai yra nustatę, kad jis Baltijos šalyse naudotas dešimtajame – dvyliktajame amžiuose, dar prieš pradedant naudoti glazūrą gaminiams papuošti. Ši keramikos apdirbimo technika nuo kitų skiriasi pirmiausia tuo, kad molinis dirbinys apdirbamas ne glazūra, o raugu. Jis užkepina poras, todėl puodas nepraleidžia vandens ir įvairiai išmargina puodo paviršių.