Naujausios
Pradžia – pastato istorija
Į pastatą Aušros alėjos ir Dvaro gatvių kampe daugelio akys nukrypo, kai iš čia išsikėlė bankas ir pastatas tapo parduodamas. Buvusi įvairių bankų būstinė išsiskiria savo architektūra ir yra vienas įspūdingiausių miesto objektų. Buvusi miesto iždinė pastatyta 1907–1908 metais pagal architekto Stanislovo Kačkovskio projektą.
Duris į daugiau nei šimtą metų skaičiuojantį pastatą "Šiaulių kraštui" atvėrė Telefonijos muziejaus direktorė ir edukatorė Dalia Urbonavičienė. Dėl saugumo į pastatą galima patekti tik susitarus. Direktorė paaiškina, kad muziejus turi savo puslapį internete ir paskyrą feisbuke, tad susisiekti tikrai paprasta. "Mes dar tik kūdikiai, esame kūrybos procese", – šypsosi direktorė, nes muziejus tik šį rugsėjį priėmė pirmuosius lankytojus.
Pirmiausia ponia Dalia veda parodyti su "Aušros" muziejaus pagalba parengtą nuotraukų galeriją, kurioje galima pamatyti, kaip pastatas atrodė skirtingais laikotarpiais, koks puošnus buvęs frontonas, slėpęs stogą nuo gatvės, kaip atrodė Aušros vartais vadintas įvažiavimas į Zubovų dvarą, gatvės.
"Norime, kad muziejaus lankytojai pamatytų ir įdomų pastatą, sužinotų jo istoriją. Man jis primena tarsi laivą, įplaukusį į gatvę", – šypsosi muziejaus vadovė.
Pastate iš pradžių veikė Lobyno saugykla (iždinė). 1919 metais buvo įkurtas Šiaulių apskrities darbininkų atstovų tarybos vykdomasis komitetas. Tarpukariu čia veikė Lietuvos banko skyrius. Nuo 1998 metų – Lietuvos taupomasis bankas, vėliau – AB "Swedbank". 2008 metais pastatas buvo įtrauktas į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą. Įmonė "Extra Services" pastatą įsigijo 2015 metais.
"Kadangi pastatas įtrauktas į kultūros paveldo registrą, savininkai ilgai puoselėjo mintį, kaip padaryti jį prieinamą Šiaulių miesto visuomenei. Kadangi įmonė – telefoninio ryšio tiekėja, kilo mintis – kodėl nepadaryti Telefonijos muziejaus?" – pasakoja priešistorę D. Urbonavičienė. Įmonė ne vienerius metus kaupė kolekciją muziejui, rinko istorinę medžiagą.
Išsaugoti senieji seifai
Apie pastato istoriją primena čia išlikę seifai. Viename surasti ne tik Šiaulių, bet ir aplinkinių miestų bankuose buvusių seifų raktai. Visi suvynioti į popierių, antspauduoti, sudėti į maišelius. Antrame aukšte galima apžiūrėti didžiąją Lobyno saugyklą, įspūdingas išlikusias originalias storas, nuo įsilaužimų apsaugotas duris. Išliko banke saugotų vertybių, brangenybių dėžutės. Prie jų – registracijos knyga, kurioje surašyta, kas kada atėjo į saugyklą, kada išėjo.
Muziejus dabar rengia pasaulio valiutų ekspoziciją – monetas ir banknotus sunešė įmonės savininkai, darbuotojai, draugai, giminės ir pažįstami. Čia bus galima pamatyti ir visą lietuviškų pinigų evoliuciją.
Šalia senojo palikimo vienoje iš saugyklų "dūzgia" 21-ojo amžiaus atradimas – kriptovaliutų kasykla.
Eksponatai – iš viso pasaulio
Telefonijos muziejus įkurtas pirmame aukšte. Ekspozicija pradedama nuo seniausių telefonų. Štai ant sienos vienas iš eksponatų: jis buvo naudojamas susisiekti su telefoniste ir paprašyti sujungti su kitu abonentu. "Vaikai stebisi: kaip paskambinti, jeigu nėra nei mygtukų, nei skaičių? Sužino apie vieną iš mirusių profesijų – telefonistė. Ji per 8 sekundes turėdavo sujungti su norimu abonentu", – pasakoja D. Urbonavičienė.
Tradicinė raudona angliška telefono būdelė – vienos Šiaulių įmonės dovana. Joje įrengta 1950-ųjų metų amerikietiško telefono imitacija. Paskambinti galima ir iš jo, ir – į jį. Tokia galimybė ypač žavi ir stebina čia atėjusius vaikus, nes iš pradžių jiems atrodo, kad šis telefonas net negali veikti.
"Mes nesistengiame apsikrauti eksponatais, svarbu, kad jis būtų gyvas: kad galėtume bendrauti, kažką patys išbandyti. Įdomesnius eksponatus galima paliesti, paimti, jų neslėpėme po stiklu", – pasakoja muziejaus vadovė.
Unikalu tai, kad visa muziejaus ekspozicija – dovanota. "Eksponatus ne vienerius metus rinko akcininkai, darbuotojai, giminės, net mano mama "Beržynėlio" parke apklausė moteris, gal turi senų telefonų, kuriuos galėtų padovanoti?" – šypsosi D. Urbonavičienė.
Taip gimė ekspozicija, pasakojanti istoriją nuo telefonijos pradžios, kai 1875 metais škotų mokslininkas Aleksandras Belas pirmą kartą telefonu perdavė balso pranešimą, iki šių dienų – VoiIP (balso signalų perdavimo internetu) ir "debesų" telefonijos.
Atvirose lentynose sudėti įvairūs laidiniai telefonai – skirtingų šalių ir gamintojų. Demonstruojami radijo telefonai. Juos palaikę vaikai palygina – sveria net daugiau negu pilna kuprinė.
Yra ir karinių telefonų, parengtas stendas apie telefonistes, kurios buvo vadinamos "angeliukais", nes sujungdavo ir su daktaru, ir su kunigu, gaisrine ar policija.
Dalis ekspozicijos skirta fotoaparatams, nes šiandien telefonai atlieka ir šią funkciją. Keliaudamas per telefonų istoriją ne vienas čia galės pamatyti dar ne taip seniai pačių naudotus mobiliuosius telefonus, telefonų knygas, kuriose įdomu atrasti savo ar pažįstamų pavardes.
Septynios edukacijos
D. Urbonavičienė dar pavasarį parengė septynias edukacines programas ir visos pateko į Kultūros paso edukacijų sąrašą. Ponia Dalia džiaugiasi, kad pirmosios edukacijos muziejuje buvo sutiktos palankiai. "Šiandien turėjau vaikų grupę, kuri sakė: buvo superinė edukacija! O tai ir yra geriausias įvertinimas".
Muziejaus vadovei bendravimas su vaikais – ne naujiena. Ji 34-erius metus dirbo Šiaulių Gegužių progimnazijoje gamtos mokslų mokytoja. "Mokytojai viską gali. Be to, gyvenime reikia kažką keisti", – šypsosi pedagogė, paklausta, ar nebuvo gaila palikti mokyklos. Telefonijos muziejuje nuo vaikų ji nenutolo, o patirtis mokykloje pravertė kuriant muziejų ir edukacines programas.
Edukacija "Senoji Šiaulių miesto iždinė – kultūros paveldas" supažindina su buvusia iždine, aplankomi šalia esantys istoriniai objektai – Didždvario rūmai, Prisikėlimo aikštė, senasis parkas, Aušros alėja. Edukacija "Telegrafas – XIX amžiaus elektrinio ryšio sistema" pasakoja apie Samuelio Morzės išradimą, signalų perdavimo įvairovę, o edukacija "Fotografija mobiliajame telefone" suteikia progą panaudoti savo išmaniųjų telefonų galimybes – pasimokyti kompozicijos, surasti šešėlius ar tinkamą apšvietimą. Edukacijos "Šiuolaikinis telefonas ir sveikata" metu išbandoma nemokama programėlė "Mitybos dienoraštis". Dar yra edukacijos, skirtos "debesų" telefonijai, telefonijos istorijai, papildoma edukacija – "Sugedęs telefonas".
"Norisi, kad būtų visuminis ugdymas: kad vaikai muziejuje sužinotų ne tik techninę pusę, bet ir įvertintų, pavyzdžiui, kaip keitėsi telefonų dizainas. Mes kalbamės ir apie saugumą bendraujant telefonu, apie telefono galimybes. Žadame plėstis, nes telefonas šiandien – ir radijas, ir televizija. Erdvės dar nepanaudotos!" – su įkvėpimu apie muziejaus veiklą pasakoja D. Urbonavičienė.
Tądien ji su vaikais gamino telefoną: dvi skardines sujungė virve. "Pridėkite prie ausies. Girdite?" – įtempusi virvę klausia ponia Dalia, šnabždėdama į kitą skardinę. Garsas puikiai sklinda. Dar muziejus turi telegrafo imitaciją, kurią irigi galima išbandyti. Sukurtas filmas, pasakojantis apie telefonijos vystymąsi, pasakojimus galima papildyti ir skaidrėmis.
Muziejaus vadovė sako norinti, kad čia atėję lankytojai praturtėtų, įgytų žinių.
"Telefonijos istorija palyginti trumpa, bet joje labai daug naujovių. Technologijos nuolat tobulėja. Ir mes bandysime tobulėti kartu su jomis", – sako Telefonijos muziejaus direktorė D. Urbonavičienė.
Svarbu, kad muziejus būtų gyvas: kad galėtume bendrauti, kažką patys išbandyti. Įdomesnius eksponatus galima paliesti, paimti.