Žemės valdytojai raginami konsoliduoti sklypus

Žemės valdytojai raginami konsoliduoti sklypus

Žemės valdytojai raginami konsoliduoti sklypus

Kelmės rajono tradiciniame žemdirbių susirinkime Nacionalinės žemės tarnybos Kelmės žemėtvarkos skyriaus vedėja Raimonda Parnarauskienė žemės sklypų konsolidavimą vadino nauju, specialiu žemės tvarkymo procesu. Vedėja žemdirbius ragino naudotis proga ir už valstybės skiriamas lėšas rengti konsolidacijos projektus. R. Parnarauskienės teigimu, kur kas sėkmingiau galima ūkininkauti, kai sklypai yra sujungti, įregistruoti vieno šeimos nario vardu, o ne išbarstyti po gabaliuką.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Už projektą ir sandorių sudarymą sumokės valstybė

Nacionalinės žemės tarnybos Kelmės žemėtvarkos skyriaus vedėja Raimonda Parnarauskienė pažymėjo, jog žemės sklypų konsolidavimas — ne vien sklypų kadastriniai matavimai ar kelių sklypelių sujungimas į vieną. Sklypų konsolidavimas apima labai platų darbų spektrą.

Žemės konsolidacijos metu galima pertvarkyti žemės sklypus (pakeisti vietą, plotą, ribas ir pan.), suformuoti racionalaus dydžio ir formos žemės ūkio bei miškų ūkio paskirties sklypus, sustambinti žemės valdas, sukurti reikiamą kaimo infrastruktūrą, nustatyti aplinkos apsaugos priemones, suprojektuoti sklypus viešojo intereso poreikių ūkininkavimui, keisti paskirtį, suprojektuoti teritorijas miško užsodinimui ir užstatomas teritorijas.

Žemės sklypų konsolidavimo projektavimo darbus atliks Valstybinis žemės fondas (VŽF) — buvęs žemėtvarkos projektavimo institutas. Žemėtvarkos skyriai rajonuose bus tarpininkai tarp žmonių ir VŽF.

Vedėjos nuomone, stambesni projektavimo darbai užtruks apie dvejus su puse — trejus metus. Žemės konsolidacijos projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Esant žemės savininkų ir valdytojų prašymams, iš ES lėšų bus atliekami žemės konsolidacijos projekto metu pertvarkomų žemės sklypų tikslūs matavimai, apmokamas žemės sandorių ir notarinio tvirtinimo išlaidos, rengiami ir įgyvendinami techniniai projektai.

Vienam projektui įgyvendinti iki galutinio rezultato valstybė ketina skirti iki milijoną 380 tūkstančių litų.

Kuo didesnė konsoliduota teritorija, tuo naudingiau

Numatyta, kad konsoliduoti sklypus gali ne mažiau kaip penki asmenys, valdantys ne mažiau kaip 100 hektarų žemės.

„Mes prašysime, kad konsoliduojamas plotas būtų bent 600 — 700 hektarai. Kuo didesnė teritorija pasirenkama konsolidacijos projektui, tuo didesnė galimybė įgyvendinti daugiau žemės tvarkymo procese numatytų uždavinių. Į konsolidacijos sklypą galėtų įeiti pusė ar bent jau trečdalis kadastrinės vietovės“, — teigė R. Parnarauskienė.

Konsolidacija negalima, jei privatus sklypas yra areštuotas. Tačiau į konsolidacijos projektą gali eiti asmenys, perkantys žemę išsimokėtinai. Tik tokiu atveju reikalingas kreditoriaus sutikimas. Nors praktika nedidelė, Raimondos Parnarauskienės teigimu, paprastai kreditoriai sutikimus duoda.

Reikės tartis

Konsolidacijos metu vykdant mainus tarp žemės sklypų (vertės ir sklypo dydžio) žemės savininkai dėl kompensacijos tarsis tarpusavyje.

Pasak vedėjos, ambicijas kai kuriais atvejais reiktų atidėti į šoną, nusileisti. Visiškai vienodai geri variantai ir vienam, ir kitam sunkiai įsivaizduojami.

Jeigu į konsolidacijos projektą jungiasi valstybinė ir privati žemė, leidžiama penkių procentų mainų paklaida. Tarp privačių asmenų lygiaverčių mainų gali ir nebūti. Tuomet reikia numatyti kompensavimo būdų. Prašymai dėl žemės sklypų konsolidavimo priimami skyriuje iki gegužės 13 dienos.

KONSOLIDACIJA: Specialistų teigimu, konsolidavus žemės sklypus, ūkininkauti bus tik patogiau.

Autorės nuotr.