Žemdirbiai nusivylę taisyklių kūrėjais

Žemdirbiai nusivylę taisyklių kūrėjais

Žemdirbiai nusivylę taisyklių kūrėjais

Vasario 11 dieną Lietuvos žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovai, susitikę su socialiniais partneriais, derino Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos konkrečių priemonių įgyvendinimo taisykles, tačiau iš susitikimo Ūkininkų sąjungos atstovai išėjo nusivylę. Posėdyje dalyvavusi joniškietė Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkė Lilija Šermukšnienė sako, kad teoretikai neįsiklauso į žemdirbių praktikų pastabas.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Infromaciją gavo vėlai

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkai apie kaimo plėtros programą ateinančiam paramos laikotarpiui turėjo diskutuoti vasario 6-ąją, o ją peržiūrėti iš rengėjų gavo tik vasario 4-ą dieną.

„Kaip per tokį trumpą laiką pasiruošti konstruktyvioms diskusijoms? Bet mes ir taip sugebėjome per pusantros paros parengti gausų pasiūlymų paketą, kuris, deja, pritarimo nesulaukė“, – „Krašto žinioms“ sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkė Lilija Šermukšnienė.

Vasario 11-ąją apie taisykles diskutuota su Žemės ūkio ministerijos atstovais.

Orientuojamasi į stambius ūkius

Ūkininkų sąjungos prognozės ateinančiam kaimo plėtros laikotarpiui prastos: parama orientuojama praktiškai tik į stambius ūkius.

Sąjunga, siekdama, kad naujo laikotarpio paramą galėtų gauti kuo daugiau ūkininkų, siūlė nustatyti didžiausią paramos dydį žemdirbiui – 200 tūkstančių eurų. Bet nuspręsta palikti 400 tūkstančių eurų. Tai reiškia, kad tarpusavyje susijusios įmonės ar sutuoktiniai galės pretenduoti į paramą net iki milijono eurų.

„Daugumai Joniškio rajono žemdirbių parama taps nepasiekiama. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė kalba, jog investicinė parama skiriama ūkiams, kurie pajėgūs augti ir įgyvendinti investicinius projektus, taikyti inovacijas. Vadinasi, viskas stambiesiems“, – aiškina Ūkininkų sąjungos skyriaus rajone vadovė.

Pavyko iškovoti mažesnį balą

Ūkininkų sąjungai pavyko iškovoti, kad projektų vertinime mažiausias atrankos balų skaičius būtų 35 vietoje anksčiau siūlytų 50. Bet ir šis balas ūkininkui, besiverčiančiam augalininkyste, anot L. Šermukšnienės, vargiai pasiekiamas, nes 15 atrankos balų daugiau gaus bet kuris prioritetinės gyvulininkystės ir pienininkystės ūkis, sodininkai, daržininkai.

Skirstant paramą pastebimas nenuoseklumas. Turint mažesnę nei trejų metų ūkininkavimo patirtį balų nebus skiriama, o už daugiau kaip penkerius metus – net 20 balų. Dvejų metų skirtumas, žemdirbių nuomone, nėra reikšmingas vertinant ūkio perspektyvą.

Papildomų balų pasigesta jauniems ūkininkams, įkūrusiems ūkius ne seniau kaip prieš penkerius metus. Didelė tikimybė, kad tokie ūkiai paramos iš viso negaus. Priemonėje „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ negalės dalyvauti tie, kurie pernai užregistravo valdą.

Nesutariama dėl ūkių apibrėžimo

Patys žemdirbių savivaldos atstovai tarpusavyje nesutaria dėl smulkiojo, vidutinio ir stambiojo ūkio apibrėžimo.

Ankstesniu laikotarpiu ūkiai, valdantys iki 150 hektarų žemės, buvo laikomi prioritetiniais. Pagal Kaimo plėtros programos 2014–2020 metų paramos priemonių taisykles, specializuotas augalininkystės ūkis 50 tūkstančių eurų pajamų lygį pasieks, deklaravęs apie 83 hektarus kviečių, o specializuotas pienininkystės ūkis – 15 melžiamų karvių.

Ūkininkų sąjunga mano, kad per žemai nuleista vidutinio ūkio kartelė.

O štai turintiems nuo 100 hektarų bus neįmanoma konkuruoti su tūkstančius hektarų valdančiais žemdirbiais.

Pasak L. Šermukšnienės, didelė projekto paramos suma neturi būti paskata keisti penkerių metų kombainų ir traktorių naujais. Bet didieji ūkiai tą daro, kai nemažai kitų ūkininkų dirba sena, sovietinių laikų technika, tad galbūt jiems labiau paramos reiktų.

Valdžia liko kurčia

„Valdžia mūsų atžvilgiu liko kurčia, bet reikia nenuleisti rankų. Ūkininkai rajonuose jau bruzda. Neatsižvelgus į mūsų pasiūlymus pasiliekame teisę rengti įspėjamąjį piketą prie Seimo ir Žemės ūkio ministerijos“, – ryžtingai kalba Ūkininkų sąjungos vicepirmininkė Lilija Šermukšnienė.

Netrukus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonių ir veiklos sričių projektų atrankos kriterijai bus pristatyti Stebėsenos komitetui, kuriame dalyvaus ir Europos Komisijos atstovai.

Autorės nuotr.

POZICIJA: Ūkininkų sąjungos vicepirmininkė Lilija Šermukšnienė teigia, kad ūkininkų atžvilgiu valdžia liko kurčia.