Vietoje Saulės mūšio memorialo – tik kalbos

Loretos RIPSKYTĖS nuotr.
Renginį pradėjo Joniškio kultūros centro šokėjų grupė „Stichija“, energingu šokiu palydėjusi ąžuolo lapų vainiką prie atminimo akmens–riedulio.
Antradienį, rugsėjo 22 dieną, Jauniūnų kaime (Joniškio rajonas) įsivaizdavimą, kaip vyko Saulės mūšis, piešiniuose perteikė dailės plenero dalyviai–mokiniai, tačiau jų vaizduotei aplinka ne kažkokia – vis tas pats neužbaigtas memorialas – pusiau luptas, pusiau skustas. Valstybė lėšų šiam objektui niekaip neranda, o savivaldybei tokia našta būtų per sunki. Tik kalbomis ir minėjimo koncertu toje vietoje bandoma pakelti nuotaiką.

Koncertas ir apeigos

Jauniūnų kaime dar kartą paminėta Saulės mūšio pergalė, jau 784-osios jo metinės, ir Baltų vienybės diena. Nuo ryto čia vyko moksleivių dailės pleneras. Po kelių valandų prieš minėjimą jau buvo galima gėrėtis vaikų vaizduotės vaisiais – piešiniais, kuriuose jie savaip pamatė pergalę ir istorinę praeitį.

Renginį pradėjo Joniškio kultūros centro šokėjų grupė „Stichija“, energingu šokiu palydėjusi ąžuolo lapų vainiką prie atminimo akmens–riedulio. „Saulės vartų“ vaidilė Audronė Jodkonė atliko apeigas, kviesdama prie laužo pasidžiaugti gamtos skirtomis gėrybėmis, vaišintis šviežia šių metų duona ir senoviniu gėrimu, kurio iš kaušo privalu nupilti ir į dosniąją žemelę. Taip pat renginyje pasirodė folkloro grupė „Girela“ iš Vilniaus, kurioje dainuoja kraštietė Rūta Vyšniauskienė, buvo verdama žiemgališka košė.

Kas pradėta, turi būti užbaigta

Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius susirinkusiems perdavė Lietuvos ir Latvijos Seimų tarpparlamentinių grupių sveikinimą, pridurdamas, kad šiandien mūsų, baltų, vienybė reikalinga kaip niekad ir kad tą laisvės žiežirbą turime perduoti broliams baltarusiams.

Lietuvos kultūros fondo valdybos pirmininkas Hubertas Smilgys pabrėžė, kad be Saulės mūšio pergalės lietuvių genčių ir Lietuvos istorija nebūtų tokia, kokia yra. Pralaimėjus galėjo grėsti prūsų likimas. Tąkart nugalėta galinga jėga – 3–4 tūkstančiai karių ir 60 riterių, kuriuos būtų galima prilyginti dabartiniams generolams.

Svečias apeliavo į tai, kad Joniškio rajonas dabar turi vieną generolą – merą V. Gailių, kuriam padedant gal vistik valstybėje bus rasta lėšų memorialui.

Vėliau meras V. Gailius „Šiaulių kraštui“ patvirtino, kad jo pozicija šiuo klausimu yra aiški: tai, kas pradėta, turi būti užbaigta. Tačiau valstybinės reikšmės objektas savivaldybei tikrai nepakeliamas ir jam valstybė turi skirti finansavimą.

Susirinkusius taip pat sveikino Žiemgalos kultūros draugijos viceprezidentas Alfredas Šimkus.

Statybos nutrūko 2013 metais

Saulės mūšio memorialo statybos buvo pradėtos dar 2008 metais. Pagal architekto Algimanto Černiausko projektą jį turėtų sudaryti tvenkinys, kūlgrinda, piliakalnis, parkas ir 30 metrų smailė, kuri mestų šešėlį ant laikrodžio 12, 3 ir 6 valandų ribų, taip nurodydama mūšio metus. Tačiau šis valstybinės reikšmės objektas, kurio vertė – apie pusantro milijono eurų, taip ir nebaigtas statyti. Per penkerius metus jam skirta apie 600 tūkstančių, bet 2013-aisiais nutrūkus finansavimui darbai sustojo.

Ne kartą dėl lėšų memorialui į diskusijas kvietė Šiaulių krašto parlamentarų grupė, raštus rašė Joniškio rajono savivaldybė. Paskutinį raštą, prašydami skirti lėšų, trims svarbiausiems šalies asmenims – Prezidentui Gitanui Nausėdai, Premjerui Sauliui Skverneliui ir Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui nusiuntė jį pasirašę Lietuvos kultūros fondo, Žiemgalos kultūros draugijos atstovai, keli Nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai.

Dabar šią vietą nušienauja, prižiūri Joniškio rajono Gataučių seniūnija. Tačiau neužbaigtas objektas vietomis, kur mažiau prieinama, atrodo nekaip – kyšo betono blokai, aukšta žolė.

Saulės mūšio lauko vietovė Jauniūnų kaime dar 2003 metais buvo įrašyta į patikslintą Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą.