
Naujausios
Verslui trūksta valdžios paramos ir kvalifikuotų darbuotojų
Joniškio verslininkų asociacijos nariai prie apskrito stalo vietos valdžios atstovams išsakė priekaištus, kad trūksta paramos įsitvirtinti bent jau savo rajone ir nebeįmanoma rasti kvalifikuotos darbo jėgos. Savivaldybės atstovai dejavo, kad ir jų specialistai išeina į didesnių miestų verslo struktūras.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sunkumai konkursuose
Verslininkų asociacijos nariai pirmiausia dėstė mintis apie sunkumus, siekiant laimėti viešųjų pirkimų konkursus. Užsakovui perkant paslaugą už mažiausią kainą, neįmanoma mažesniam verslo atstovui ją suteikti labai kokybišką, nes sąnaudos paprastai didesnės.
UAB „Joniškio baldai“ savininkas Kęstutis Tautvaišas pasakojo kartą rajone laimėjęs viešųjų pirkimų konkursą baldams gaminti. Verslininkas pasiūlė mažiausią kainą ir pagal ją turėjo verstis per galvą ieškodamas pigiausios žaliavos. Pagaminti stalviršiai per metus pradėjo lūžti, taip pat ir kėdės, tad vis teko juos remontuoti.
Dabar sėkmingai savo rinką plečianti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje baldų įmonė tuo metu, anot K. Tautvaišo, susigadino reputaciją savo krašte ir jei konkursuose dar dalyvauja, tai kituose šalies regionuose.
Perka savo rajone
UAB „Joniškio duonos“ direktorė Edita Čalnarienė, tęsdama mintį pastebėjo, kad sudėtinga vietos kepėjams ateiti ir į mokyklas. Jei direktorius išmintingas, galbūt konkurso sąlygas surašys palankiau, jei ne – finale laimės kokia nors didmeninės prekybos įmonė, pristatanti iš nežinia kur bandeles po 23 centus, nors jų savikaina – 30 centų.
„Tegul ateis gamintojas bent iš apskrities, jei ne savo rajono, bet ne iš kito Lietuvos pakraščio,“ – sakė E. Čalnarienė.
Ūkinininkas, individualios įmonės savininkas Romas Karūžna sakė, kad svarbu laimėti bent jau smulkesnius europinius projektus, jei į milijoninius pretenduoti neleidžia gamybos apimtys. Vis tiek bent dalis lėšų ateitų į rajono gyventojų sąskaitas, būtų sumokami mokesčiai rajono biudžetui.
Be to, anot E. Čalnarienės, tie patys apie 80 jos įmonės darbuotojų, gavę algas jas čia pat išleis: ar baldų įmonėje taburetę įsigys, ar vietos kavinėje papietaus.
Trūksta kvalifikuotų darbininkų
Kita didelė problema – kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas.
„Turime pasiūlymą įdarbinti iki 50 siuvėjų, bet mes jų nesurenkame. Gal reiktų Savivaldybei padėti organizuoti kadrų ruošimą, nes ateina darbuotojos, kurios bijo siuvimo mašinos. Darbo biržoje registruota gal 10 siuvėjų, bet jie nėra tikri siuvėjai, tik baigę mėnesio kursus. Buitininkų mokykloje seniau vien sukirpėjo amato mokydavo trejus metus. Juk reikia dirbti su sagų siuvimo, kilpine mašinomis, ir krašto apmėtymo mašina–overloku,“ – dėstė siuvimo įmonės savininkas V. Movsesjanas.
Pastebėta, kad yra nemažai išvis nenorinčių dirbti, tik gyventi iš pašalpų. Susidaro uždaras ratas: darbdavys neturi darbuotojų, potencialus darbuotojas ateina tik parašo, kad jam vietos įmonėje nėra, o Savivaldybė dabar tikrina kiekvieną socialinės paramos prašytoją, ar tikrai jis vertas paramos.
Pasak mero Gedimino Čepulio, per pirmąjį šių metų ketvirtį po tokių patikrinimų sutaupyta jau apie 220 tūkstančių litų.
Taip pat meras pastebėjo, kad ir Savivaldybę palieką kvalifikuoti specialistai, išeidami į privačias struktūras didesniuose miestuose, kur gauan 2–3 kartus didesnį atlyginimą.
Dirbančių su verslo liudijimais mažėja
Kęstutis Šiurna klausė, kaip valdžia per pastaruosius kelerius metus parėmė verslą, kaip padėjo įsikabinti į jį pradedantiesiems, ar sumažintos verslo liudijimų kainos.
Savivaldybės Ekonominės plėtros ir investicijų skyriaus vedėjos Vilijos Aleksienės teigimu, verslo liudijimai rajone kainuoja nebrangiai. Nuo vieno iki dviejų trečdalių žmonių, dirbančių su šiuo dokumentu, per metus sumoka tik 100 litų.
Tačiau apskritai dirbančiu su verslo liudijimais mažėja. Tai liudija surenkamos lėšos, kurios nuo 33 tūkstančių litų prieš trejus metus „susitraukė“ iki 26 tūkstančių litų.
Autorės nuotr.
TRŪKUMAS: Siuvimo įmonės savininkas Vardgesas Movsesjan (dešinėje) apgailestavo, kad negali rasti siuvėjų, kurių galėtų įdarbinti iki 50. Šalia – Joniškio turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Kęstutis Mačiulis.
POKALBIS: Joniškio verslininkai apie problemas susėdo pasikalbėti už apskrito stalo su rajono vadovais.