Vedėjo pareigos – po konkurso ir skandalo

Vedėjo pareigos – po konkurso ir skandalo

Vedėjo pareigos – po konkurso ir skandalo

Savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėja tapo Papilės žemės ūkio bendrovės vyriausioji agronomė Gražina Gauronskienė, laimėjusi Savivaldybės administracijos skelbtą konkursą. Naujoji valdininkė buvo laimėjusi ir anksčiau surengtą konkursą, kuriame ji ir konkurso organizatoriai pažeidė reikalavimus, o rezultatai buvo anuliuoti.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

Aplenkė du pretendentus

43 metų G. Gauronskienė prieš 20 metų tuometinėje Lietuvos žemės ūkio akademijoje įgijo mokslinio agronomo kvalifikaciją ir pradėjo dirbti Papilės žemės ūkio bendrovės gyvulininkystės sektoriuje. 2008 metais tapo bendrovės vyriausiąja agronome.

Praėjusį mėnesį rajono savivaldybės administracijos suorganizuotame konkurse žemės ūkio skyriaus vedėjo pareigoms užimti su G. Gauronskienė varžėsi dar du pretendentai: Akmenėje gyvenantis miškų kontrolieriaus darbą dirbantis specialistas ir Savivaldybės žemės ūkio skyriaus darbuotoja, gyvenanti Papilės seniūnijoje ir ten dirbanti žemėtvarkos darbus.

Rezultatai buvo apskųsti

Abi moterys jau kartą varžėsi tokiame pat konkurse praėjusių metų gruodžio mėnesį. Tada nugalėtoja tapo irgi G. Gauronskienė. Tačiau kitos dalyvavusios dvi pretendentės (iš jų tik viena vėliau bepasirinko antrąjį konkursą) parašė skundus. Jos paprašė laikyti konkursą neįvykusiu ir pageidavo patikrinti jo teisėtumą.

Todėl Savivaldybės administracijos centralizuotas savivaldybės vidaus audito skyrius atliko tyrimą. Skyriaus vedėjas Viktoras Karpalovas įžvelgė, kad konkursas organizuotas neskaidriai, todėl rekomendavo skelbti naują konkursą.

Būsima nugalėtoja pažeidė

Auditorius nustatė, kad konkurso dalyvė G. Gauronskienė jo metu suteikto šifro neužrašė kiekvieno testo lapo viršutiniame kampe, o kitos pretendentės taip padarė. Tokį reikalavimą konkurso komisijos sekretorė Juridinio skyriaus specialistė Vida Juozapavičienė išdėstė du kartus – pradedanti egzaminą ir jam pasibaigus.

G. Gauronskienė tai girdėjo, tačiau, kaip vėliau pati aiškino, šifrą užrašė tik pirmajame lape, kadangi buvo susijaudinusi.

Kas vyko toliau su reikalavimų neatitinkančiais atsakymų lapais? Jie atsidūrė vienoje krūvoje su kitų konkurso dalyvių tvarkingais atsakymais. Ta krūva liko ant komisijos stalo, o dalyvėms buvo nurodyta išeiti į kitas patalpas.

Skundą rašiusių konkurso dalyvių tvirtinimu, jos atskirtos buvo apie 5 – 10 minučių. Tuo laiku nuo konkurenčių G. Gauronskienė atsiskyrė ir kuriam laikui išėjo už durų. Ji paaiškino, kad – dėl gamtinių reikalų.

Tačiau irgi tuo laiku už tų pačių durų išėjo ir konkurso komisijos sekretorė V. Juozapavičienė. Mat ji turėjusi atspausdinti testo reikalavimus, kad jie būtų patalpinti Valstybės tarnybos departamento registre.

Ar komisijos sekretorė V. Juozapavičienė ir konkurso dalyvė G. Gauronskienė vienos dvi buvo susitikusios už uždarų durų – vidaus auditorius nenustatė.

Tačiau užfiksavo akivaizdų sekretorės pažeidimą. Ji neįvykdė reikalavimo, kad konkurso dalyvėms matant turi būti peržiūrėti atliktų testų lapai dėl šifrų teisėtumo. Kam tai buvo naudinga – galima spėlioti.

Kai konkurso dalyvės vėl buvo pakviestos į komisijos darbo kabinetą, jos neturėjo garantijų, kad joms suteikti šifrai išliko konfidencialūs. Mat pagal konkurso organizavimo tvarką, pačios pretendentės atsako už konfidencialumo išsaugojimą, tačiau to negalėjo, nes buvo priverstos išleisti atsakymų lapus iš akių.

Vyriausioji juristė – irgi pažeidėja

Auditoriaus V. Karpalovo nuomone, Savivaldybės juridinio skyriaus vedėja Audronė Skiparienė negalėjo būti konkurso organizavimo komisijos nare, kadangi turi giminystės ryšių su konkurso dalyve G. Gauronskiene. Tokiu atveju, komisijos narė, kaip nurodoma dešimt metų galiojančiame konkursų į valstybės tarnautojo pareigas organizavimo tvarkos apraše, gali būti suinteresuota konkurso rezultatais.

Tačiau Savivaldybės vyriausioji juristė buvo paskelbta komisijos nare ir ilgai neįžvelgė pažeidimo. Ji tapo viena iš trijų asmenų, kurie paruošė po dešimt testo klausimų konkurso dalyviams. Būtent į tuos klausimus ir buvo atsakinėjama konkurse.

Vis dėlto vykstant konkursui Juridinio skyriaus vedėja A. Skiparienė nebebuvo komisijos nare. Kadangi konkurso dieną Savivaldybės administracijos direktorius Apolinaras Nicius įsakė keisti komisijos sudėtį, ir vietoj juristės nurodė kitai savivaldybės darbuotojai dalyvauti komisijos darbe. Beje, ir pats direktorius konkurso dieną pasitraukė iš komisijos dėl tos pačios priežasties kaip ir A. Skiparienė – turimų giminystės ryšių su G. Gauronskiene.

Tad pažeistas ir „Konkursų į valstybės tarnautojo pareigas organizavimo tvarkos aprašo“ reikalavimas, kad konkurso komisija turi būti sudaroma ne vėliau kaip tris dienas iki konkurso ir kad komisijos nariai susipažįsta su pretendentų pateiktais dokumentais ne vėliau kaip likus dienai iki konkurso.

Autoriaus nuotr.

POSTAS: Papilės žemės ūkio bendrovės vyriausioji agronomė Gražina Gauronskienė laimėjo rajono Savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėjo postą, kuris apie dešimt mėnesių išbuvo neužimtas.