Valdžią ruošiasi imti plati koalicija

Valdžią ruošiasi imti plati koalicija

Valdžią ruošiasi imti plati koalicija

Penkis mandatus rajono Taryboje gavę valstiečiai liaudininkai pasirašė sutartį dėl valdančios koalicijos sudarymo su kitomis po tris ir du mandatus gavusiomis partijomis. Daugiausia septynis mandatus rajono Taryboje gavę ir iki šiol rajoną valdę socialdemokratai gali likti opozicijoje.

Regina MUSNECKIENĖ

Viešas pareiškimas

Iš pradžių derybas dėl koalicijos su socialdemokratais vedusios kai kurios mažiau mandatų gavusios partijos staiga persigalvojo ir praėjusį ketvirtadienį susitarė pradėti politines derybas su antrąją vietą pagal mandatų skaičių užėmusia Valstiečių liaudininkų sąjunga.

Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų ir centro sąjungos, partijos „Tvarka ir teisingumas“, Darbo partijos atstovai ir nepriklausomas narys būsimoje rajono Taryboje Izidorius Šimkus susitarė pradėti politines derybas dėl 2011-2015 metų valdančiosios koalicijos sudarymo.

Dar užvakar niekas nieko nekomentavo. O vakar išplatintas oficialus pranešimas apie naują koaliciją.

Derybose dalyvaujančios politinės jėgos būsimoje Taryboje turės 16 mandatų. Šiuos Tarybos narius per rinkimus parėmė beveik 70 procentų balsavusių rajono žmonių.

Kaip teigiama pranešime, prisijungti prie koalicijos kviečiamas ir Liberalų sąjūdis, rinkimuose laimėjęs du mandatus.

Politinės partijos ir nepriklausomas tarybos narys sutarė rengti bendrą koalicijos veiklos programą ir tariasi dėl politinių postų.

Sutarta dirbti demokratiškai, ieškant visoms koalicijos jėgoms priimtinų sprendimų.

Pagrindinis kuriamos koalicijos tikslas — sąžiningai tarnauti rajono žmonėms.

Apsispręsti padėjo Vilnius?

Neoficialiais duomenimis, kai kurioms mažiau mandatų gavusioms politinėms partijoms apsispręsti padėjo sostinėje įsikūrusios centrinės partijų būstinės. Mat nuspręsta, jog dešiniesiems nepakeliui su kairiaisiais.

Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų atstovai neneigia bandę derėtis dėl koalicijos sudarymo ir socialdemokratais. Tačiau nesukti kairėn patarusi partijos taryba. Be to, derėdamiesi supratę, jog rajone viskas liktų po senovei. O permainų rajone jau seniai reikia.

Kai kurie būsimos Tarybos nariai Vilniaus kišimąsi į Kelmės reikalus laiko tipišku „sovietinės demokratijos“ pavyzdžiu, kai viską nuspręsdavo Maskva.

Meru gali tapti konservatorius

Tuo tarpu valstiečiai liaudininkai, nors pastaruoju metu ir buvo apsipykę su socdemų lyderiais, tvirtina bandę su jais derėtis dėl koalicijos sudarymo. Tokia koalicija būtų teisingiausia rinkėjų atžvilgiu. Valdytų daugiausia mandatų gavusios politinės jėgos. Tačiau partijos vadai užsispyrę ir nėję į kalbas. „Kas mums beliko? Nesėdėsime rankų sudėję,“ — tvirtino daugiausia rinkėjų balsų iš valstiečių liaudininkų pelnęs Žemės ūkio skyriaus vedėjas Juozas Rimkus.

Neoficialiomis žiniomis, daugiausia mandatų koalicijoje turintys valstiečiai liaudininkai atsisako svarbiausiojo — mero posto, jį užleisdami konservatoriams ar kitoms partijoms, ir tenkinsis mero pavaduotojo ar kokiu kitu kuklesniu postu.

Apie tai, kad koalicijoje būsią daug kompromisų ir kad valstiečiai liaudininkai partneriams darys daug nuolaidų kalbėjo ir Tėvynės sąjungos atstovas Vytautas Šimkūnas. „Bet kol kas viskas — tik mintys. Viskas labai trapu,“— sakė Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų lyderis Kelmės rajone.

Kai kurie Tarybos nariai teigia, jog į kompromisus su mažesniaisiais partneriais turėję eiti ir socialdemokratai. Tačiau jie pasirinkę sau pražūtingą politiką.

Tačiau redakcijos žiniomis, vakar socialdemokratai dar bandę pakartotinai derėtis su kai kuriomis politinėmis jėgomis. Į kalbas su jais leidusis Liberalų ir centro sąjunga, turinti tris mandatus, bei partija „Tvarka ir teisingumas“, turinti du mandatus.

Neaišku, prie ko šliesis Liberalų sąjunga, turinti du mandatus. Pasak jos atstovo, Petro Račkausko, jis kol kas neprisidėjo nei prie vienos, nei prie kitos koalicijos. Jeigu minėtos partijos grįžtų į socdemų glėbį, jų koalicija turėtų 14 mandatų ir vėl aplenktų valstiečius liaudininkus.

PASIRINKIMAS: Per šiuos rinkimus aktyviau balsavę rajono rinkėjai daugiausia mandatų atidavė socialdemokratams ir valstiečiams — liaudininkams. Tačiau jiems tarpusavyje nepavyko surasti bendros kalbos.

Autorės nuotr.

KOMENTARAI:

Borisas MARKULIS: Darbo partijos Kelmės skyriaus pirmininkas:

— Koalicija — tai labai sunkiai gimęs kūdikėlis. Duok Dieve, jam išaugti į stiprų vyrą. Mūsų partija laikėsi neutralumo pozicijos. Gerbiame daugiau mandatų gavusius, todėl laukėme, ką pasiūlys dauguma. Toks demokratijos principas, kad mažuma paklūsta daugumai. Manau, jog koalicija jau reiškia darbo pradžią. Mes visi to ir siekiame. Norime gerų pokyčių rajone.

Net nesitikėjau, jog idealizmas taip paims viršų. Bent kol kas postų dalybos tarsi liko antrame plane. Jokio agresyvaus veržimosi į postus.

Zenonas MAČERNIUS — Socialdemokratų partijos Kelmės skyriaus pirmininkas:

 

— Kažkoks chaosas. Šiandien Kelmėje nėra nė vieno žmogaus, kuris žinotų, kaip baigsis valdžios dalybos. Kelmė staiga tapo valstybės problema. Pasirodo, dėl kairiųjų valdžios Kelmėje „gali sugriūti“ valstybės pamatai.

Šiandien nebetikiu niekuo. Kažkoks jovalas.

Izidorius ŠIMKUS — nepriklausomas Tarybos narys:

— Didelių ambicijų neturiu. Prisidėsiu prie valstiečių liaudininkų. Kartu su kitu nepriklausomu kandidatu Idelfonsu Petkevičium taip buvome apsisprendę dar prieš rinkimus. Jeigu koalicija subyrėtų, liksiu ir toliau nepriklausomas.

Mano tikslas nesiskaldyti, o vieningai dirbti rajono gyventojų labui.

Rinkėjų viltys

Aldona ir Stasys BUKANČIAI — kelmiškiai pensininkai:

 

„Norėtume balsuoti už asmenybes“

— Nebalsavome už tradicines senąsias partijas. Pasikeisdami mus valdė ir kairieji, ir dešinieji. O gyvenimas vis bogėja. Daug neteisingumo. Už sprendimų kyšo asmeninių interesų ausys. Gyvename beveik miesto centre, M. Valančiaus gatvėje, o iki šiol neturime nei vandentiekio, nei kanalizacijos. Tuo tarpu vandentiekio trąsas tiesia į kaimus. Ar tai pigiau kainuoja? Ar vartotojų ten daugiau?

Keistas ir lietuviškas solidarumas. Solidariai reikia mokėti už šiukšles — nesvarbu, kiek tu jų turi. Solidariai mokėti „Sodrai“, kad dirbantys žmonės išlaikytų šiandieninius pensininkus. O kai pradeda tai, kas surinkta, dalinti, baigiasi visas solidarumas. Kokios mūsų pensijos? Kol dar nesergi, įmanoma išgyventi. Bet, kai reikia pirkti vaistus, niekas neatsižvelgia į tavo pensiją.

Ne geriau ir jauniems. Kad bent viena partija ar save iškėlęs kandidatas grąžintų tuos laikus, kai Kelmėje veikė Linų, Trikotažo fabrikai, kai ūkininkai augino ir pardavė linus, cukrinius runkelius. Dabar niekas apie darbo vietas nekalba. Tik, kaip prikelti vienuolyną ar suremontuoti bažnyčią. Suprantame — reikia ir tai daryti. Bet pirmiausia žmonėms reikia iš kažko gyventi.

Dabar tik skolinasi. Ir džiaugiasi, kad dar gali skolintis. O ką pasakys mūsų vaikai ir anūkai? Ką galvos apie tokius prasiskolinusius senelius? Juk eilinis proto dar turintis žmogus sugeba gyventi pagal savo išgales. Arba suka galvą, kaip užsidirbti pinigų būtiniems savo poreikiams. Visi galėtume prisiskolinti iš turtingesnių kaimynų ir džiaugtis, kad dar skolina, nors ir negrąžinta sena skola. Bet taip nedarome. O čia valstybės ir rajonų protingiausieji taip elgiasi.

Teisingiausia būtų, jeigu rinkėjai galėtų balsuoti už asmenybes, o ne už partijų sąrašus. Visuose sąrašuose yra ir protingų, sąžiningų, turinčių sugebėjimų žmonių. Bet tuose pačiuose sąrašuose yra ir tokių, kurie visiškai nežinomi arba jau pasireiškę kaip nesugebantys ūkiškai tvarkytis, paisyti žmonių interesų.

Lilija CEIKINSKIENĖ — kelmiškė pedagogė: 

 

„Užtenka dirbti iš idėjos“

— Balsavau tikėdamasi gerų permainų. Pedagogai iki šiol dirba džiaugdamiesi tik mėgstamu darbu. Daugelį darbų atlieka nemokamai, neskaičiuodami savo darbo valandų — tiesiog iš idėjos.

Tačiau norėtųsi, kad dirbdamas galėtum užsitikrinti ir materialinę gerovę. Kad oriai galėtum gyventi dabar, tenkindamas visus inteligento poreikius. Galiausiai, kad sotesnė būtų senatvė. Suprantu, jog šie sprendimai nedaug tepriklauso nuo rajono Tarybos. Tačiau manau, jog jie gali daryti įtaką sprendimams sostinėje.