Valdiški namai stengiasi atstoti tikruosius

Valdiški namai stengiasi atstoti tikruosius

Val­diš­ki na­mai sten­gia­si at­sto­ti tik­ruo­sius

Lio­lių so­cia­li­nės glo­bos na­mų Už­ven­čio pa­da­li­ny­je glo­bo­ja­mi 29 žmo­nės. La­bai skir­tin­gi, daž­nai – su skau­džio­mis sa­vų gy­ve­ni­mų is­to­ri­jo­mis. Val­diš­ki na­mai jiems sten­gia­si at­sto­ti tik­ruo­sius, ku­riuo­se vie­ni jau ne­be­ga­li gy­ven­ti.

Da­lia KAR­PA­VI­ČIE­NĖ

daliak@skrastas.lt

Tuš­čios vie­tos il­gai neuž­si­bū­na

Lio­lių so­cia­li­nės glo­bos na­mų Už­ven­čio pa­da­li­nys įsi­kū­ręs bend­ra­me pa­sta­te su šei­mos svei­ka­tos cent­ru, tų pa­čių se­nų me­džių kai­my­nys­tė­je. Pa­da­li­nys vei­kia nuo 2008 me­tų.

Pa­da­li­nio ve­dė­ja Vil­ma And­ri­jaus­kie­nė tvir­ti­no, jog šiuo me­tu pa­da­li­ny­je – 29 gy­ven­to­jai. Tuš­čios vie­tos il­gai neuž­si­bū­na. To­kios įstai­gos po­rei­kis – la­bai di­de­lis.

Į pa­da­li­nį, kaip ir į Lio­lių so­cia­li­nės glo­bos na­mus, žmo­nės pa­ten­ka su So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jos siun­ti­mu. Da­lis – iš na­mų, da­lis – iš slau­gos sky­riaus. Vi­si – Kel­mės ra­jo­no gy­ven­to­jai, di­džio­ji da­lis – nuo Už­ven­čio ir jo apy­lin­kių.

„Pas mus gy­ve­na ga­na jau­nas neį­ga­lus vy­riš­kis. Jo tė­vai pa­lai­do­ti Už­ven­čio ka­pi­nė­se. Nuo įstai­gos iki ka­pi­nių – ne taip ir to­li. Vy­riš­kis pa­gal ga­li­my­bes tė­vų ka­pus lan­ko, pri­žiū­ri. Su laz­de­le pa­si­rams­čiuo­da­mas nuei­na, iš su­tau­py­tų pi­ni­gė­lių gė­lių nu­per­ka, pa­so­di­na, lais­to. Kaž­kur to­liau gy­ven­da­mas, ne­ga­lė­tų ši­taip elg­tis“, – sa­kė V. And­ri­jaus­kie­nė.

Kiek­vie­nas pa­da­li­nio gy­ven­to­jas – su sa­vo gy­ve­ni­mo is­to­ri­ja. Yra vie­ni­šų. Bet yra ir tu­rin­čių vai­kų, ar­ti­mų žmo­nių, tik jų nie­kas ne­lan­ko dėl įvai­rių prie­žas­čių. Daž­ną pa­vi­lio­ja už­sie­nis. O čia li­ku­sie­ji – lau­kia ir lau­kia, ti­ki­si, kad su­grįš ir bent trum­pam už­suks.

Be­veik vi­siems skir­ta il­ga­lai­kė glo­ba

Dau­giau­sias pa­da­li­ny­je – vy­res­ni žmo­nės. Bet yra ir vos 25 ar 38 me­tų su­lau­ku­sių­jų, tu­rin­čių­jų ne­ga­lią nuo gi­mi­mo.

Žmo­nės pa­da­li­ny­je bū­na skir­tin­gą lai­ko tar­pą. Kai ku­riems, įver­ti­nus si­tua­ci­ją, rei­ka­lin­ga tik trum­pa­lai­kė glo­ba, iki me­tų. Gal­būt praė­jus me­tams, at­si­ras kas žmo­gų pri­žiū­ri na­muo­se. Už­ven­ty­je to­kių žmo­nių – ma­žu­ma. Be­veik vi­siems ski­ria­ma il­ga­lai­kė glo­ba.

Lio­lių so­cia­li­nės glo­bos na­mų Už­ven­čio pa­da­li­nio ve­dė­ja Vil­ma And­ri­jaus­kie­nė ro­dė jau­kias, švie­sias pa­tal­pas, pri­me­nan­čias įpras­tus kam­ba­rius, ku­riuo­se po du, tris ar ke­tu­ris ir įsi­kū­rę pa­da­li­nio gy­ven­to­jai. Na­mų vaiz­dą ir jaus­mą dar la­biau su­stip­ri­na prie lo­vų, ant sta­le­lių pa­dė­ti žmo­nėms bran­gūs daik­tai: nuo­trau­kos, pa­veiks­lė­liai, kny­gos...

Yra ir vir­tu­vė­lė, ku­rio­je ga­li pa­tys pa­si­ga­min­ti mais­to. Po­pu­lia­riau­sias pa­tie­ka­las – bul­vi­niai vė­da­rai.

Užim­tu­mas – pa­gal po­rei­kį ir ga­li­my­bes

Pa­gal po­rei­kį ir ga­li­my­bes Už­ven­čio pa­da­li­nio gy­ven­to­jai už­sii­ma įvai­ria veik­la: spal­vi­na, kli­juo­ja, ker­pa. Jiems pa­de­da užim­tu­mo spe­cia­lis­tė Si­gi­ta Šat­kaus­kai­tė. Vie­nas iš pa­da­li­nio gy­ven­to­jų, Ka­zys Gri­gas, net į Lio­lius va­žiuo­ja me­džio drož­ti.

Pa­da­li­ny­je įkur­tas užim­tu­mo kam­ba­rys, į ku­rį su­si­ren­ka dau­giau žmo­nių. Svar­bus ir pa­bend­ra­vi­mas, pa­sak V. And­ri­jaus­kie­nės, pa­pras­čiau­sias pa­si­kal­bė­ji­mas. Bet la­bai no­riai žmo­nės ku­ria ir gra­žius dar­bus. Daug ge­rų emo­ci­jų su­kė­lė Už­ga­vė­nių kau­kių ga­mi­ni­mas. Dar sma­giau bu­vo su sa­vo kau­kė­mis per šven­tę pa­si­ro­dy­ti. „Už­ven­tiš­kiai džiau­gė­si mus ma­ty­da­mi“, – šyp­so­jo­si Vil­ma And­ri­jaus­kie­nė.

Pa­da­li­ny­je or­ga­ni­zuo­ja­mos eks­kur­si­jos, iš­vy­kos, gim­ta­die­niai, ren­gi­niai. Bend­rau­ja­ma su ra­jo­no bend­ruo­me­nė­mis. Pa­da­li­nio gy­ven­to­jus ap­lan­ko vai­kai.

„Bet yra ir tu­rin­čių­jų to­kią ne­ga­lią, kad užim­tu­mas ga­li bū­ti tik mu­zi­kos klau­sy­mas“, – pa­žy­mė­jo V. And­ri­jaus­kie­nė.

Au­to­rės nuo­tr.

Lio­lių so­cia­li­nės glo­bos na­mų Už­ven­čio pa­da­li­nio ve­dė­ja Vil­ma And­ri­jaus­kie­nė sa­kė, jog glo­bo­ti­niai pa­gal ga­li­my­bes ir su­ge­bė­ji­mus sten­gia­si su­kur­ti įvai­rių gra­žių dar­be­lių.

Šil­tą va­sa­riš­ką die­ną – poil­sis me­džių paunks­mė­je.

Sko­nin­gai tvar­ko­ma ir Lio­lių so­cia­li­nės glo­bos na­mų Už­ven­čio pa­da­li­nio ap­lin­ka.