Vaikų globos namams – tuštėjimo metas

Vaikų globos namams – tuštėjimo metas

Vai­kų glo­bos na­mams – tuš­tė­ji­mo me­tas

Rad­vi­liš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je au­džia­mos min­tys, kaip per tre­jus me­tus vi­sus vai­kų glo­bos na­muo­se „Nykš­tu­kas“ au­gan­čius vai­kus ap­gy­ven­din­ti šei­my­no­se, pas glo­bė­jus. Tam pri­reiks ir fi­nan­si­nių iš­tek­lių, ir po­li­ti­nio spren­di­mo.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Vie­toj vai­kų glo­bos na­mų – šei­my­nos

„Iki 2020-ųjų pas mus ne­tu­ri lik­ti vai­kų glo­bos na­mų. Tu­ri­me ska­tin­ti vai­kų glo­bą ir įvai­ki­ni­mą, kur­ti šei­my­nas, o da­bar­ti­nius vai­kų na­mus „Nykš­tu­kas“ tu­rė­si­me pri­tai­ky­ti ki­toms reik­mėms“, – sa­kė ra­jo­no vi­ce­me­ras Ka­zi­mie­ras Au­gu­lis, kar­tu su ki­tais Sa­vi­val­dy­bės įstai­gų ir sky­rių at­sa­kin­gais dar­buo­to­jais ap­ta­riant be tė­vų glo­bos li­ku­sių ra­jo­no vai­kų per­spek­ty­vą.

Šiuo me­tu „Nykš­tu­ke“ gy­ve­na 43 įvai­raus am­žiaus vai­kai. Da­lis jų per tre­jus me­tus su­lauks pil­na­me­tys­tės, tad jų li­ki­mu rū­pin­tis ne­be­rei­kės. Ki­ta ver­tus, nė­ra aiš­ku, ko­kia bus per tą lai­ko­tar­pį glo­bos na­mų auk­lė­ti­nių di­na­mi­ka. Anot „Nykš­tu­ko“ di­rek­to­riaus Sau­liaus Če­pai­čio, glo­bos na­mai yra glau­dę ir po 60 vai­kų.

Yra bu­vę die­nų, kai glo­bos na­mų ad­mi­nist­ra­ci­jai tek­da­vo ge­ro­kai pa­suk­ti gal­vas, kur pa­tal­pin­ti nau­jo­kus, ypač kai vie­nu kar­tu bū­da­vo at­ve­ža­mi net ke­li vie­nos šei­mos vai­kai.

Iš vai­kų glo­bos na­mų per me­tus pas glo­bė­jus pa­ten­ka vos po vie­ną du vai­kus.

Vie­na­me bend­ruo­me­ni­nia­me na­me ga­li gy­ven­ti iki 8 vai­kų. Jų am­žius ga­li bū­ti įvai­rus. Bro­liai ir se­se­rys tu­ri įsi­kur­ti to­je pa­čio­je šei­my­no­je. Pa­gal nor­ma­ty­vus, juos tu­rė­tų pri­žiū­rė­ti 5 spe­cia­lis­tai (2 so­cia­li­niai dar­buo­to­jai ir 3 jų pa­dė­jė­jai).

Ieš­kos būs­tų šei­my­noms

Ar­ti­miau­sias už­da­vi­nys Sa­vi­val­dy­bei – su­ras­ti šei­my­nai tin­ka­mus būs­tus – na­mus ar­ba bu­tus.

Pa­gal pir­mi­nius pa­svars­ty­mus, pir­miau­sia bus ieš­ko­ma būs­tų Rad­vi­liš­ky­je, Bai­so­ga­lo­je ir Šiau­lė­nuo­se ar­ba Še­du­vo­je. Pla­nuo­ja­ma, jog rei­kė­tų 4-5 na­mų ir vie­no bu­to.

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Jo­lan­ta Mar­gai­tie­nė svars­tė: gal rei­kė­tų tin­ka­mo būs­to paieš­ko­ti ir to­se se­niū­ni­jo­se, ku­rio­se esan­čių mo­kyk­lų li­ki­mas ka­bo ant plau­ko.

„Še­ši ar aš­tuo­ni mo­kyk­los bend­ruo­me­nę pa­pil­dę vai­kai bū­tų tik­ras iš­si­gel­bė­ji­mas tai švie­ti­mo įstai­gai – iš­gel­bė­tu­me ją nuo už­da­ry­mo, o šei­my­ną įkur­din­tu­me ne­to­li mo­ky­mo įstai­gos. To­dėl ga­lė­tu­me būs­to pa­si­dai­ry­ti kad ir Alks­niu­piuo­se ar Pa­kal­niš­kiuo­se“, – svars­tė J. Mar­gai­tie­nė.

Šei­my­nos būs­tui yra ir tam tik­rų rei­ka­la­vi­mų. Pa­sak Sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­jos Ivan­nos Žmė­jaus­kie­nės, vie­nam vai­kui tu­ri tek­ti ne ma­žiau kaip 14 kvad­ra­ti­nių met­rų būs­to plo­to, to­dėl bu­tas ar na­mas tu­rės bū­ti rei­kia­mo dy­džio.

Bu­tas ne­tu­rė­tų bū­ti aukš­tes­niuo­se aukš­tuo­se, būs­tus Sa­vi­val­dy­bei teks ne tik per­tvar­ky­ti, su­re­mon­tuo­ti, įku­riant at­ski­rus mie­ga­muo­sius vy­res­nio am­žiaus ber­niu­kams ir mer­gai­tėms, bet ir mie­go­ji­mo pa­tal­pas kar­tu su vai­kais bū­nan­tiems dar­buo­to­jams.

Anot pa­si­ta­ri­mo da­ly­vių, bū­tų idea­lu, jei šei­my­na ša­lia būs­to tu­rė­tų at­ski­rą plo­te­lį dar­žui. Kad vai­kai ga­lė­tų da­ly­vau­ti dar­žo­vių au­gi­ni­mo pro­ce­se – jas lais­ty­ti, ra­vė­ti, nuim­ti der­lių. Tai juos la­biau in­teg­ruo­tų į vi­suo­me­nę, iš­mo­ky­tų nau­jų įgū­džių.

Kol kas neap­sisp­ręs­ta, ar būs­tas bū­tų per­ka­mas, ar pra­džio­je bus mė­gi­na­ma jį iš­si­nuo­mo­ti.

Pa­sak I. Žmė­jaus­kie­nės, teks ap­gal­vo­ti ir ki­tus as­pek­tus – iki šiol ne­su­ta­ria­ma, kur ge­riau ap­gy­ven­din­ti vai­kų na­mų glo­bo­ti­nius – ne­to­lie­se ar kaip tik to­liau nuo jų bio­lo­gi­nių tė­vų gy­ve­na­mo­sios vie­tos. Yra ir ki­to­kių rei­ka­la­vi­mų – pa­vyz­džiui, vie­no­je na­mo laip­ti­nė­je ne­ga­li įsi­kur­ti dvi šei­my­nos.

Vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­rius S. Če­pai­tis ne­slė­pė – jų įstai­go­je gy­ve­na ir itin sun­kių vai­kų. Kai ku­rie iš jų tu­ri ne vie­ną teis­tu­mą, vie­nas iš jų – net še­šis. Tad bus ne­leng­va ir pa­skirs­ty­ti vai­kus po šei­my­nas.

Teiks pro­jek­tą ra­jo­no Ta­ry­bai

Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tai pre­li­mi­na­riai pa­skai­čia­vo, jog šei­my­nų iš­lai­ky­mo at­ski­ruo­se būs­tuo­se išlaidos bus tik­rai di­des­nės nei vai­kų glo­bos na­mų iš­lai­ky­mas da­bar. Dau­giau kai­nuos ko­mu­na­li­nės pa­slau­gos.

Gal­vo­ja­ma, ir kaip ki­toms reik­mėms pri­tai­ky­ti re­no­vuo­tą vai­kų glo­bos na­mų pa­sta­tą. Tarp siū­lo­mų idė­jų – čia įkur­ti Rad­vi­liš­kio pa­ra­pi­jos bend­ruo­me­nės so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­re vei­kian­tį ir sun­kiai ten beiš­si­ten­kan­tį vai­kų Die­nos cent­rą, Kri­zių cent­rą, gal­būt leis­ti pa­tal­po­mis nau­do­tis ku­riai nors neį­ga­lių­jų or­ga­ni­za­ci­jai.

Pla­nuo­ja­ma, kad šei­my­no­se liks dirb­ti da­bar­ti­niai „Nykš­tu­ko“ dar­buo­to­jai.

Pa­sak vi­ce­me­ro K. Au­gu­lio, da­bar svar­biau­sia ap­gal­vo­ti vi­sus šiuos as­pek­tus, at­lik­ti pa­skai­čia­vi­mus, pa­siū­ly­ti konk­re­tes­nių šei­my­nų ap­gy­ven­di­ni­mo va­rian­tų, ap­žiū­rė­ti ir Sa­vi­val­dy­bei pri­klau­san­čius pa­sta­tus – gal­būt bus ga­li­ma pri­tai­ky­ti ir juos.

„Pa­gal idė­ją, to tu­rė­tų im­tis bend­ruo­me­nės, o Sa­vi­val­dy­bė tik fi­nan­suo­tų jas, ta­čiau pas mus kol kas to nė­ra“, – sa­kė I. Žmė­jaus­kie­nė.

Anot K. Au­gu­lio, rei­kė­tų nu­vyk­ti pa­si­sem­ti pa­tir­ties į tuos ra­jo­nus, ku­rie jau įgy­ven­di­na šei­my­nų kū­ri­mo mo­de­lį, kad jau rugp­jū­čio mė­ne­sį bū­tų ga­li­ma su spren­di­mo pro­jek­tu ei­ti į Ta­ry­bą, kad bū­si­miems per­tvar­ky­mams bū­tų skir­ta lė­šų.

Au­to­rės nuo­tr.

Vai­kų glo­bos na­mai „Nykš­tu­kas“ per tre­jus me­tus tu­rė­tų iš­tuš­tė­ti – jų ug­dy­ti­nius pla­nuo­ja­ma įkur­din­ti šei­my­no­se.

Įvai­rių ins­ti­tu­ci­jų at­sa­kin­gi dar­buo­to­jai ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bė­je ta­rė­si, kaip tu­rė­tų baig­tis vai­kų na­mų era ra­jo­ne.