
Naujausios
Vaikų globos namams – tuštėjimo metas
Radviliškio rajono savivaldybėje audžiamos mintys, kaip per trejus metus visus vaikų globos namuose „Nykštukas“ augančius vaikus apgyvendinti šeimynose, pas globėjus. Tam prireiks ir finansinių išteklių, ir politinio sprendimo.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Vietoj vaikų globos namų – šeimynos
„Iki 2020-ųjų pas mus neturi likti vaikų globos namų. Turime skatinti vaikų globą ir įvaikinimą, kurti šeimynas, o dabartinius vaikų namus „Nykštukas“ turėsime pritaikyti kitoms reikmėms“, – sakė rajono vicemeras Kazimieras Augulis, kartu su kitais Savivaldybės įstaigų ir skyrių atsakingais darbuotojais aptariant be tėvų globos likusių rajono vaikų perspektyvą.
Šiuo metu „Nykštuke“ gyvena 43 įvairaus amžiaus vaikai. Dalis jų per trejus metus sulauks pilnametystės, tad jų likimu rūpintis nebereikės. Kita vertus, nėra aišku, kokia bus per tą laikotarpį globos namų auklėtinių dinamika. Anot „Nykštuko“ direktoriaus Sauliaus Čepaičio, globos namai yra glaudę ir po 60 vaikų.
Yra buvę dienų, kai globos namų administracijai tekdavo gerokai pasukti galvas, kur patalpinti naujokus, ypač kai vienu kartu būdavo atvežami net keli vienos šeimos vaikai.
Iš vaikų globos namų per metus pas globėjus patenka vos po vieną du vaikus.
Viename bendruomeniniame name gali gyventi iki 8 vaikų. Jų amžius gali būti įvairus. Broliai ir seserys turi įsikurti toje pačioje šeimynoje. Pagal normatyvus, juos turėtų prižiūrėti 5 specialistai (2 socialiniai darbuotojai ir 3 jų padėjėjai).
Ieškos būstų šeimynoms
Artimiausias uždavinys Savivaldybei – surasti šeimynai tinkamus būstus – namus arba butus.
Pagal pirminius pasvarstymus, pirmiausia bus ieškoma būstų Radviliškyje, Baisogaloje ir Šiaulėnuose arba Šeduvoje. Planuojama, jog reikėtų 4-5 namų ir vieno buto.
Savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė svarstė: gal reikėtų tinkamo būsto paieškoti ir tose seniūnijose, kuriose esančių mokyklų likimas kabo ant plauko.
„Šeši ar aštuoni mokyklos bendruomenę papildę vaikai būtų tikras išsigelbėjimas tai švietimo įstaigai – išgelbėtume ją nuo uždarymo, o šeimyną įkurdintume netoli mokymo įstaigos. Todėl galėtume būsto pasidairyti kad ir Alksniupiuose ar Pakalniškiuose“, – svarstė J. Margaitienė.
Šeimynos būstui yra ir tam tikrų reikalavimų. Pasak Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotojos Ivannos Žmėjauskienės, vienam vaikui turi tekti ne mažiau kaip 14 kvadratinių metrų būsto ploto, todėl butas ar namas turės būti reikiamo dydžio.
Butas neturėtų būti aukštesniuose aukštuose, būstus Savivaldybei teks ne tik pertvarkyti, suremontuoti, įkuriant atskirus miegamuosius vyresnio amžiaus berniukams ir mergaitėms, bet ir miegojimo patalpas kartu su vaikais būnantiems darbuotojams.
Anot pasitarimo dalyvių, būtų idealu, jei šeimyna šalia būsto turėtų atskirą plotelį daržui. Kad vaikai galėtų dalyvauti daržovių auginimo procese – jas laistyti, ravėti, nuimti derlių. Tai juos labiau integruotų į visuomenę, išmokytų naujų įgūdžių.
Kol kas neapsispręsta, ar būstas būtų perkamas, ar pradžioje bus mėginama jį išsinuomoti.
Pasak I. Žmėjauskienės, teks apgalvoti ir kitus aspektus – iki šiol nesutariama, kur geriau apgyvendinti vaikų namų globotinius – netoliese ar kaip tik toliau nuo jų biologinių tėvų gyvenamosios vietos. Yra ir kitokių reikalavimų – pavyzdžiui, vienoje namo laiptinėje negali įsikurti dvi šeimynos.
Vaikų globos namų direktorius S. Čepaitis neslėpė – jų įstaigoje gyvena ir itin sunkių vaikų. Kai kurie iš jų turi ne vieną teistumą, vienas iš jų – net šešis. Tad bus nelengva ir paskirstyti vaikus po šeimynas.
Teiks projektą rajono Tarybai
Savivaldybės specialistai preliminariai paskaičiavo, jog šeimynų išlaikymo atskiruose būstuose išlaidos bus tikrai didesnės nei vaikų globos namų išlaikymas dabar. Daugiau kainuos komunalinės paslaugos.
Galvojama, ir kaip kitoms reikmėms pritaikyti renovuotą vaikų globos namų pastatą. Tarp siūlomų idėjų – čia įkurti Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centre veikiantį ir sunkiai ten beišsitenkantį vaikų Dienos centrą, Krizių centrą, galbūt leisti patalpomis naudotis kuriai nors neįgaliųjų organizacijai.
Planuojama, kad šeimynose liks dirbti dabartiniai „Nykštuko“ darbuotojai.
Pasak vicemero K. Augulio, dabar svarbiausia apgalvoti visus šiuos aspektus, atlikti paskaičiavimus, pasiūlyti konkretesnių šeimynų apgyvendinimo variantų, apžiūrėti ir Savivaldybei priklausančius pastatus – galbūt bus galima pritaikyti ir juos.
„Pagal idėją, to turėtų imtis bendruomenės, o Savivaldybė tik finansuotų jas, tačiau pas mus kol kas to nėra“, – sakė I. Žmėjauskienė.
Anot K. Augulio, reikėtų nuvykti pasisemti patirties į tuos rajonus, kurie jau įgyvendina šeimynų kūrimo modelį, kad jau rugpjūčio mėnesį būtų galima su sprendimo projektu eiti į Tarybą, kad būsimiems pertvarkymams būtų skirta lėšų.
Autorės nuotr.
Vaikų globos namai „Nykštukas“ per trejus metus turėtų ištuštėti – jų ugdytinius planuojama įkurdinti šeimynose.
Įvairių institucijų atsakingi darbuotojai rajono Savivaldybėje tarėsi, kaip turėtų baigtis vaikų namų era rajone.