Ūkininkų sąjunga reikalavimus išdėstė rezoliucijoje

Ūkininkų sąjunga reikalavimus išdėstė rezoliucijoje

Ūkininkų sąjunga reikalavimus išdėstė rezoliucijoje

Penktadienį Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) suvažiavimas priėmė rezoliuciją, kurioje duriama pirštu į vadinamojo žemės pardavimo saugiklių įstatymo spragas, pasisakoma dėl valstybinės paramos jauniesiems ūkininkams ir kitų svarbių žemės ūkiui problemų.

Apie tai „Krašto žinioms“ pasakojo iš suvažiavimo grįžusi viena iš keturių LŪS pirmininko pavaduotojų išrinkta Joniškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Lilija Šermukšnienė.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Pirkėjo gyvenama vieta

Ūkininkų sąjungos suvažiavimas priėmė rezoliuciją, kuri nurodo, kas negerai ir dėl kokių vadinamojo žemės pardavimo saugiklių įstatymo pakeitimų bus laužomos ietys po pusmečio, kai jau bus galima tas pataisas svarstyti. Rezoliucija bus pateikta visoms atsakingoms šalies institucijoms.

Pasak L. Šermukšnienės, dalis LŪS siūlytų pataisų, galinčių apsaugoti žemdirbius, į Žemės pardavimo užsieniečiams saugiklių įstatymą liko neįtrauktos.

Ūkininkų sąjunga siekė, kad perkantysis žemę turėtų deklaruoti pajamas. Tačiau Seime net du kartus Seimo narės Aurelijos Stancikienės teiktas siūlymas pritarimo nesulaukė.

Neišgirstas liko ir dabar rezoliucijoje įrašytas noras, kad asmenys galėtų žemės pirkti tik savivaldybės, kurioje nuolat gyvena ar su ja besiribojančių savivaldybių teritorijoje. Analogiškai siūloma elgtis ir išnuomojant valstybinę žemę. Tai turėtų galioti ir juridiniams asmenims, priklausomai pagal jų buveinės adresą.

Abejojama komisijų skaidrumu

Nepritariama siūlomoms sudaryti vietos savivaldos komisijoms vertinant žemės pirkimo-pardavimo sandorį, kurios faktiškai atliktų dabartinės Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos darbą. Abejojama, ar minėtos komisijos būtų pakankamai kompetentingos ir gebėtų išlikti nešališkos.

Aktualu, anot Joniškio LŪS pirmininkės L. Šermukšnienės, kad galvojama apie galimybę padidinti žemės, kaip užstato bankams ir kredito unijoms (bet ne visoms kredito įstaigoms – aut. past.), dydį. Bankus erzina ribojimas turėti iki 500 hektarų žemės nuosavybės, kuris esą menkina žemės, kaip užstato patrauklumą.

Raginama nacionalinę kaimo plėtros programą kurti ne ilgesniam nei ketverių metų laikotarpiui, kitaip ji praranda aktualumą (dabar ji apima 7 metus – aut. past.).

Prašoma papildomos valstybės paramos jauniesiems ūkininkams, nes kurdamiesi jie dėl didelių kainų bei įvairių apribojimų negali įsigyti žemės arba plėsti veiklos paveldėtame žemės plote.

Pasisakoma už lėšų ribojimą ūkiams iki 690 tūkstančių litų per visą numatomą laikotarpį (2015–2020 metai) iš Kaimo plėtros programos, teikiant pirmenybę paramos dar negavusiems ir vidutiniams ūkiams, pasinaudojusiems nedidele parama.

Neramu dėl konkurencijos rinkoje

Pieno gamintojai baiminasi, kad po 2015 metų panaikinus pieno kvotas išaugs grėsmė dėl galimo pieno kainų nepastovumo. Lietuva, nepasiekdama jai nustatytos kvotos normos, tampa nekonkurencinga pieno sektoriuje, ir kyla grėsmė, kad rinką perpildys užsienio šalių produkcija. Tačiau nėra aišku, kokiais įrankiais pieno gamintojai galėtų pasinaudoti, kad neprarastų vietos rinkoje.

Ūkininkai siūlo pakeitimus ir Valstybinio socialinio draudimo įstatyme, pavyzdžiui, kategoriškai nepritariama draudžiamųjų pajamų dydžio įmokų „lubų“ didinimui, teikiami siūlymai ir dėl gyventojų pajamų mokesčio mokėjimo tvarkos ir kita.

Tapo pirmininko pavaduotoja

LŪS išsirinko naują valdžią. Pirmininku perrinktas Jonas Talmantas, kuris viena iš keturių pavaduotojų pasiūlė aktyviai dėl saugiklių kovojusią Joniškio ūkininkų sąjungos pirmininkę Liliją Šermukšnienę. Jis pareiškė, kad ši moteris turi daugiau energijos negu keli jauni vyrai.

Lilija Šermukšnienė nuo pat Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo pradžios aktyviai dalyvavo žemės ūkio politikoje. Moteris rajone subūrė Žemės savininkų sąjungą, vėliau vienu metu vadovavo ir jiems, ir Ūkininkų sąjungai. 1991–1994 metais ji taip pat buvo išrinkta į Lietuvos žemdirbių sąjūdžio prezidiumą, kuriame teko aktualius klausimus svarstyti su mokslų daktarais, profesoriais.

„Turbūt toji patirtis padėjo perprasti vykstančius procesus, ten išmokau dirbti,“ – sakė L. Šermukšnienė.

Autorės nuotr.

PATAISOS: Pasak L. Šermukšnienės, dalis LŪS siūlytų pataisų, galinčių apsaugoti žemdirbius, į Žemės pardavimo užsieniečiams saugiklių įstatymą liko neįtrauktos, tad jos įrašytos rezoliucijoje.