
Naujausios
Ugniagesių akcija perspėja kūrenti saugiai
Joniškio rajono priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba kasmet, prasidėjus kūrenimo sezonui, lanko gyventojus, suteikdama jiems naudingos informacijos, apžiūrėdama, ar saugiai atrodo įrengtos krosnys, tvarkingi dūmtraukiai. Tokioje akcijoje vieną dieną dalyvavo ir „Krašto žinių“ žurnalistė, kartu su ugniagesiais lankiusi Kirnaičių (Kepalių seniūnija) kaimą.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Malkų negalima dėti šalia pakuros
Į akciją vyksta trys Joniškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektoriai ir pirmą kartą kartu su jais pas gyventojus keliauja trys ugniagesiai-gelbėtojai. Pabendravę su seniūnu Vytautu Radžvilu jie pasiskirstę pasuka į skirtingas Kirnaičių kaimo gatves.
Pirmame kieme duris atveria Danutė Andrulienė. Moteris kviečia užeiti vidun, parodo krosnį. Sako, kaminą išvalė vaikai. Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnysis inspektorius Mindaugas Kvietkauskas pastebi, kad malkos sudėtos šalia pakuros. Tik maža kibirkštėlė – ir gali kilti gaisras. Moteriai pasiūloma kurą laikyti šiek tiek atokiau.
Moteris gretimame name, atvėrusi duris, vidun nepakviečia, labiau rūpinasi laukan ištrūkusiu mažu šuniuku, tačiau priima informacinį lankstinuką ir sako kaminą valiusi tam skirtais milteliais.
Turi ir dūmų detektorių
Iš kiemo dviratį stumia kažkur išskubanti Regina Jonušienė. Moteris aiškina, kad kaminą visada valo po kūrenimo sezono – pavasarį. Šį darbą atlieka jos sūnus.
Juozas Krištopaitis kviečia užeiti, viską apžiūrėti, patikrinti. Kaminą valo kartą per metus. Jei suodžių prisirenka greičiau, atidaro dūmtraukio „alkūnę“ ir iššveičia. Garbaus amžiaus vyras jau kelerius metus turi ir dūmų detektorių, kuris pritvirtintas prie lubų patalpoje šalia katilinės. Vyresnysis inspektorius M. Kvietkauskas paaiškina: geriau detektorių įtaisyti miegamajame, kad kilus gaisrui jis pažadintų.
Rajono Savivaldybė šiemet nupirko 20 dūmų detektorių, kuriuos paskirstė gyventojams seniūnijos. Yra buvę metų, kai Savivaldybė nupirko net 240 dūmų detektorių.
Gražina Andrašiūnienė ugniagesių apsilankymu labai apsidžiaugia, padėkoja už informaciją. Kaip tik tą dieną šeima laukia meistro, kuris pakeistų kūrenimo katilą, nes pastarasis per dešimtmetį susidėvėjo.
Reakcijos skirtingos
Dauguma kaimo žmonių geranoriškai reaguoja į priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojų apsilankymą, tik dienos metu nemažai jų nerandame, nes išvykę į darbą.
Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgasrinės priežiūros poskyrio viršininkas Gražvidas Butkus pastebi, kad dažniau apsilankančius maloniai sutinka pagyvenę žmonės, kuriems apskritai trūksta bendravimo, todėl džiaugiasi, kad kažkas ateina. Tačiau kai kurie gyventojai nusistatę priešiškai. Viena moteris, kurios lankydamiesi namuose nerado ir informacinį lankstinuką užkišo už palangės, ugniagesiams vėliau išreiškė pasipiktinimą, kaip jie drįsę įeiti į privatų kiemą be savininkų leidimo.
„Bet kaip mums žinoti, ar šeimininkai yra ir ar jie pageidauja bendrauti, neužėję ir nepasibeldę į duris“, – sakė G. Butkus.
Šį rudenį inspektoriai su budinčių pamainų ugniagesiais gelbėtojais jau aplankė 920 Bariūnų, Linkaičių, Jakiškių, Rudiškių, Kalnelio, Kriukų, Kepalių, Mėdginų ir Beržininkų kaimų gyventojų.
Dėl netvarkingų krosnių – šeši gaisrai
Ugniagesiai pastebi, kad dažniausiai pasitaikantys krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimai yra tokie: degios medžiagos dedamos prie pakuros, nėra nedegaus pagrindo, ant krosnies arba prie jos džiovinami skalbiniai, neišbalinti, suskeldėję dūmtraukiai ir kaminai.
Gyventojai skundžiasi, kad trūksta kaminkrėčių, kurie išvalytų dūmtraukius. Šalyje nėra mokyklų, kurios ruoštų tokios profesijos atstovus.
Praėjusiais metais Joniškio rajone dėl netvarkingų krosnių kilo trys gaisrai, o šiais metais – jau šeši, du žmonės žuvo.
Autorės nuotr.
KAMINAS: Regina Jonušienė vyresniajam inspektoriui Mindaugui Kvietkauskui sakė, kad kaminą kasmet išvalo sūnus.
SUODŽIAI: Juozas Krištopaitis veda į katilinę, pasakodamas, kad kaminą valo kartą per metus, o dūmtraukio alkūnę – kai tik susikaupia per daug suodžių.
LAIKYMAS: Viena iš gyventojų klaidų – malkos laikomos prie pat pakuros.