Trigubas Joniškio prekymetis

Trigubas Joniškio prekymetis

Trigubas Joniškio prekymetis

Šeštadienį Joniškio kultūros centras dūzgė tarsi bičių avilys. Amatininkus, kepėjus, tradicinių dirbinių kūrėjus į trigubą prekymetį – saldaturgį, šeškaturgį ir saldaturgį – pakvietė Istorijos ir kultūros muziejus kartu su rajono tautodailininkų vadove Aniceta Krajiniene.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Paklausą reguliavo ir Žalioji ožka

Nos skelbimuose rašyta, kad kalėdinis prekymetis prasidės vienuoliktą valandą, pirmieji pirkėjai reikalingų dovanų ir skanėstų jau dairėsi devintą ryto. Pakeliui iš miesto turgaus čia jie stabtelėjo prie savo įvairove pirmąjį nustelbiančiame šeškaturgio, skaistaturgio ir saldaturgio stalų.

Apie 90 amatininkų, tautodailininkų, gražiadarbių, kepėjų viliojo pirkėjus.

Rimantas Arlauskas, išrikiavęs krepšius keliais aukštais, čia pat pynė naują gaminį. Asta Natrienė su sūnumi Robertu siūlė pačios iš vaško lietų žaisliukų eglutei papuošti.

Akyse nuo spalvų ir raštų gausybės raibo vilnonės pirštinės bei kojinės, šaliai ir kepurės. Popliarūs pasirodė ant jų išmegzti bėgantys elniai, o labiau besidomintys horoskopais svarstė, kad 2015-aisiais Žaliosios medinės ožkos metais dovanoms tiktų arba medžio drožiniai, arba mezginiai iš žalių siūlų.

Bendruomenė ruošėsi mėnesį

Rasa Ripskienė su dukra ant stalo dėliojo savo kurtus kruopštaus darbo papuošalus ir burbulus eglutei.

Kitapus šurmuliavo Kalnelio kaimo bendruomenės moterys, rikiavusios gausybę kalėdinių vainikų bei kitų dekoracijų, pagamintų iš gamtos medžiagų: šakų, šakelių, kankorėžių, kaštonų, aguonų galvučių ir – makaronų, kurie, apipurkšti sidabro arba aukso spalva, atrodė itin išmoningai.

Kalnelio kaimo bendruomenės pirmininkė Virgita Tuminienė pasakojo, kad vietos gražiadarbės prekymečiui rengėsi visą mėnesį, kas savaitę susibėgdamos ir atsidėdamos kūrybai bendruomenės namuose.

Paveikslų nutapė Dalia Sutkuvienė, Virginija Kutkienė, Sigita Udrakienė.

Birutė Dargytė–Kybartienė prekiavo savo rankų darbo naminiu muilu, Juzė Šukienė – dekupažu dekoruotais dirbiniais.

Būta įvairių dovanoms tinkančių darbų.

Gerumo ir knygų akcijos

Amatininkai ir kai kurie prekymečio lankytojai dovanojo po reikalingą daiktą gerumo krepšiui. Jie atiteks sunkiau besiverčiančioms šeimoms, kurias parinks mokyklose, darželiuose dirbantys socialiniai pedagogai.

Apie gerumą priminė ir Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos darbuotojos, kviesdamos visus įsijungti į akciją „Knygų Kalėdos“ ir dovanoti naujas lietuvių autorių knygas bibliotekoms.

Saldūs pyragai ir linksma muzika

Tuo tarpu antrajame kultūros centro aukšte kvepėjo saldaturgio ir Maldenių kaimo bendruomenės arbatinės gaminiai.

Marija Ramonaitė ir Ignas Rubežius siūlė įsigyti arbatų ir kitų mielų smulkmenų, Rasa Liubauskienė pjaustė tortą „Medutis“, kurį kepė net iš dvylikos labai plonų tešlos lakštų ir medaus sakė dėjusi daugiau nei įprasta. Tortą ji apliejo pagal savo šeimos moterų paveldėtą receptą pagamintu šokoladu.

Meduolių, bandelių, šakočių atvežė Vilija Matijūnienė, taip pat įvairių kepinių – Liuda Sveikackienė, o Jadvyga Vilčiauskienė, atsinešusi džiovintų obuolių, džiaugėsi, kad pardavė jau tris bičiulės Janinos Petrauskienės gamintus obuolių sūrius. Salė kvepėjo medumi, švietė margais, ilgais atlaidų saldainiais, iš šiaudų suvertais sodais.

Renginyje žiūrovų dėmesio laukė ir jau tradicinės kapelų varžytuvės, kuriose grojo Naujosios Akmenės kultūros centro liaudiškos muzikos ansamblis „Akmena“, Žvelgaičių kaimo kapela, dainavo Kirnaičių folkloro kolektyvas „Klėčia“.

Autorės nuotr.

VIEŠNIOS: Saldaturgyje apsipirko ir Naujosios Akmenės kolektyvo „Akmena“ narės.

AKCIJA: Bibliotekininkės Dovilė Kurlienė (dešinėje) ir Simona Jonkutė kvietė įsijungti į akciją „Knygų Kalėdos“ ir dovanoti naujų autorių knygų.

AVINUKAI: Gediminas Andrašiūnas džiaugėsi radęs vaškinių avinukų.

DEKORACIJOS: Kalnelio kaimo moterys ne tik vainikų pripynė, bet ir tokių išradingų dekoracijų Kalėdoms sukūrė.

ARBATINĖ: Maldenių kaimo bendruomenės arbatinėje netrūko pirkėjų.

VAŠKINĖS: Asta Natrienė su sūnumi Robertu prekiavo vaško figūrėlėmis eglutei papuošti.

ARBATA: Marija Ramonaitė ir Ignas Rubežius siūlė įsigyti dovanoms supakuotos arbatos.

MEDUTIS: Rasa Liubauskienė iškepė „Medutį“ iš dvylikos plonų lakštų.

SODAI: Rita Juozapavičienė atsivežė ne tik maisto produktų, bet ir šiaudinių sodų.

ŠAKOČIAI: Vilija Matijūnienė siūlė įsigyti meduolinių eglučių arba naminį šakotį.

VARŽYTUVĖS: Varžytuvėse pasirodė ir šiais metais susikūrusi Žvelgaičių kaimo kapela.

PYNĖJAS: Pynėjas Rimantas Arlauskas ne tik prekiavo, bet ir čia pat pynė naują krepšį.

SALDATURGIS: Ant saldaturgio stalų ypač daug buvo medaus.