Šimtamečio atminty liko unikalūs faktai

Šimtamečio atminty liko unikalūs faktai

Šimtamečio atminty liko unikalūs faktai

Pakruojietis Petras Tamošiūnas nuo 2014-ųjų pradėjo skaičiuoti antrą savo amžiaus šimtmetį. Sausio 1-ąją garbingą amžiaus sukaktį kukliai paminėjęs savamokslis konstruktorius ir racionalizatorius gali smulkiai papasakoti apie ano šimtmečio pirmosios pusės gamyboje naudotus variklius ir kaip jų atsiradimas keitė Šiaurės Lietuvos gyvenimą.

Janina VANSAUSKIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Iš Biržų kilęs, tačiau nuo 1953-ųjų Pakruojyje gyvenantis P. Tamošiūnas jį lankančius žmones stebina reta atmintimi. Ilgaamžis gali smulkiai paaiškinti ano meto jėgainių darbą, papasakoti Pakruojo malūno modernizavimo istoriją.

Dėl malūno ir retos tuomet profesijos P. Tamošiūnas su šeima ir apsigyveno Pakruojyje. Pagarsėjęs kaip neeilinių gabumų mechanikas, jis šiame malūne pastatė ir paleido du užsienietiškus variklius.

Jam teko paleisti dar kelis girnoms sukti variklius Biržų, Astravo, Joniškėlio, Papilės malūnuose.

„Kai Pakruojo ligoninėje operuoti ruošdavosi daktaras Muralis, man skambindavo į malūną ir įspėdavo. Mieste elektra buvo tiekiama tik iš malūno, o viršijus leistiną variklių apkrovimą, jos tiekimas trūkdavo“, – prisimena ilgaamžis, kai jam tekdavo pasirūpinti, kad elektros energijos pakaktų ir operacijų stalui apšviesti.

Elektra tuomet buvo didelis dalykas, todėl prie P. Tamošiūno lovos tebestovi ne tik metalo tekinimo staklės, bet ir jaunystėje sukonstruotas įrenginys elektros srovei buityje pasigaminti.

P. Tamošiūnas yra baigęs keturis kaimo mokyklos skyrius, 1935–1936 metais tarnavo Lietuvos kariuomenėje, kur įgijo nemažai technikos žinių.

Autorės nuotr.

ISTORIJA: Šimtametis Petras Tamošiūnas stebina savo nepaprasta atmintimi, kurios dėka galima atkurti gamybos modernizavimo ir technikos istorijos tarpsnį Šiaurės Lietuvos pramoniniuose malūnuose.

MECHANIKAS: Pakruojo malūno mechanikas Petras Tamošiūnas ( paveiksluota apie 1969 metus) buvo laikomas vienu iš svarbiausių technikos specialistų.