
Naujausios
Šilumos punktų priežiūra kelia neaiškumų
Daugiabučių gyvenamųjų namų šilumokaičių keitimas, šilumos punktų priežiūra, jų įrangos perdavimas ir perėmimas gyventojams kelia daug klausimų. Apie tai su šilumos gamintojais ir tiekėjais diskutuota Joniškyje. Po susitikimo namų bendrijų pirmininkai skirstėsi su dar didesnėmis abejonėmis, ar verta prisiimti atsakomybę ir punktus perimti, jeigu pagal įstatymus niekas negali priversti tai daryti.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Ginčai dėl keičiamų šilumokaičių
Į susitikimą su šilumos gamintojais ir tiekėjais Joniškio miesto daugiabučių namų bendrijų pirmininkus pakvietė Seimo narys Vitalijus Gailius, per priėmimo dienas dažnai susiduriantis su gyventojų išsakomomis problemomis dėl šilumos punktų priežiūros.
Žmones piktina, kad jie turi mokėti už keičiamus šilumokaičius, nors šilumos punktai priklauso šilumos tiekėjams. Kol kas nė viena daugiabučio namo bendrija Joniškyje nėra punkto perėmusi savo nuosavybėn.
Pasak „Joniškio Fortum energijos“ vadovo Dainiaus Muižio, dėl bendro naudojimo objektų atnaujinimo problema lieka neišspręsta, nes niekas nekompensuoja už šilumokaitį. Pagal Šilumos ūkio įstatymą po pakeitimų 2011 metais tiekėjas į šilumos kainą nebegali įtraukti sąnaudų, susijusių su šilumos punktų nusidėvėjimu ir jų eksploatacija.
Tačiau Energetikos ministerija ir Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija teigia, kad į privalomųjų priežiūros darbų sąrašą neįtrauktus šilumos punkto remonto ir atstatymo darbus, pvz., didelių avarijų likvidavimą, šilumos punkto įrenginių (šilumokaičio, pavaros ir pan.) keitimą, privalo atlikti šilumos punkto savininkas savo lėšomis, kurias vėliau turėtų padengti daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkai, tai yra gyventojai. Tą patį teigė ir UAB Joniškio butų ūkis direktorius Žilvinas Šeškevičius.
Bet Seimo narys V. Gailius pažymėjo, kad įstatymuose yra spragų ir, remiantis Seimo kontrolierių išvadomis, iš tiesų šiuo metu tokių komentarų iš ministerijos nebėra.
Tuo vadovaudamiesi gyventojai galbūt ir gali nemokėti už keičiamus šilumokaičius, nors tada greičiausiai teks su šilumos tiekėjais susitikti teismuose.
Gadina „agresyvus“ vanduo
Kai kurie daugiabučiai namai jau yra susimokėję už pakeistus šilumokaičius. Statybininkų gatvės vieno iš daugiabučių namų bendrijos pirmininkė Diana Baikštienė aiškino, kad jų namas sumokėjo už minėtą įrenginį apie tris tūkstančius litų, kiti teigė mokėję ir keturis tūkstančius.
Bendrijos pirmininkė priminė, kad Joniškio butų ūkis nurodė, iš kur pirkti, o nusipirkusi šilumokaitį bendrija net neturi garantinio rašto. Be to, kažkodėl vienu metu kilo tikra šilumokaičių keitimo banga Joniškyje. Kodėl jie taip greitai genda?
Joniškio butų ūkio direktorius Žilvinas Šeškevičius sakė, kad tiekėjų Lietuvoje nėra daug ir jie rekomendavo patikimiausią bei palankiausią pagal kainą. O šilumokaičiai Joniškyje genda dėl specifinio prasto vandens, dėl kurio greitai užkalkėja.
„Joniškio Fortum energijos“ vadovas D. Muižys pridūrė, kad nesibaigus garantijai vienas Joniškyje sugedęs šilumokaitis buvo gamintojų ištirtas ir po to jie Šiaulių, Joniškio rajonus įtraukė į regioną, kuriam nebetaikys garantijos dėl specifinio „agresyvaus“ kalkėto vandens, nuo kurio prietaisai genda greičiau.
Perimti šilumos punktų negali priversti
Nepriklausomo šilumos gamintojo UAB „GECO investicijos“ direktorius Raimondas Štreimikis pažymėjo, kad trasoje yra geros kokybės vanduo ir šilumokaičiai užkalkėja ne iš trasos, bet iš namo pusės. Tad, jo nuomone, bergždžias darbas keisti šilumokaičius, gal galima keisti vandens kokybę, galbūt pastatyti filtrus kiekviename name. Į tai atsakyta, kad vargu ar filtrai išgelbės, be to, kiltų vandens kaina.
Seimo narys Vitalijus Gailius pažymėjo, kad pagal Konstituciją ir Civilinį kodeksą šilumos punktų perėmimas yra gyventojų ir šilumos tiekėjų susitarimo reikalas, ir niekas negali priversti to daryti. Perėmę punktą gyventojai galėtų patys spręsti, ar tikrai reikia keisti šilumokaitį, ar ne bei kitus klausimus. Kita problema, kad Joniškyje sudėtinga rasti licencijuotą prižiūrėtoją, atsisakius Joniškio butų ūkio šilumos punkto priežiūros. Su tuo jau susidūrė kai kurios daugiabučių namų bendrijos.
Autorės nuotr.
SITUACOJA: UAB „Joniškio Fortum energija“ vadovas Dainius Muižys (kairėje) ir UAB Joniškio butų ūkio direktorius Žilvinas Šeškevičius aiškino, kad šilumokaitį šilumos punkto savininkas keičia savo lėšomis, kurias vėliau turėtų padengti daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkai, tai yra gyventojai.
NUIOMONĖ: Nepriklausomo šilumos gamintojo UAB „GECO investicijos“ direktorius Raimondas Štreimikis pažymėjo, kad trasoje yra geros kokybės vanduo ir šilumokaičiai užkalkėja ne iš trasos, bet iš namo pusės.