Savaitė baimės dėl vandens

Savaitė baimės dėl vandens

 

Savaitė baimės dėl vandens

Kone savaitę baiminęsi dėl iš čiaupų bėgančio smirdinčio vandens kokybės ir iš parduotuvių išpirkę visą pilstomą vandenį, baisogaliečiai labiausiai piktinasi dėl to, jog vandenį jiems tiekianti UAB „Baisogalos bioenergija“ nesuteikė jokios informacijos apie atliktą dezinfekciją ir leido miesteliui apaugti baisiais gandais.

Laima AGANAUSKIENĖ

Parduotuvėse nebeliko fasuoto vandens

„Krašto žinių“ redakcija sulaukė Baisogalos gyventojų signalų — žmonės prašė sužinoti, ar jie gali maistui vartoti iš čiaupų bėgantį vandenį. Miestelyje pasklido gandai, jog vietos vandentiekio tinkluose aptikta kažkokių bakterijų, todėl, jas naikindama, „Baisogalos bioenergijos“ bendrovė įpylė kažkokių chemikalų, kurie vandenį padarė nebegeriamu.

Gyventojai pasakojo: vanduo taip dvokė chloru, kad priminė baseino vandenį. Bijodami jį tokį gerti, baisogaliečiai sugužėjo į miestelyje veikiančias parduotuves ir iš ten išpirko visą fasuotą mineralinį ir stalo vandenį. Nebegavusiems vandens miestelio parduotuvėse, teko važiuoti į kaimynines seniūnijas ir vandeniu apsirūpinti jose.

Visą savaitę, kol vandenyje jautėsi smarvė, baisogaliečiai gyveno gandais, kurie, kaip dažniausiai būna trūkstant informacijos, buvo vienas už kitą baisesni: tolydžio keitėsi esą rastų bakterijų pavadinimai, pasigirdo gandų apie uždarytas darželio grupes ir panašiai.

Labiausiai gyventojai pyko dėl to, kad iš vandens tiekėjų, kuriems jie moka už vandenį, nesulaukė absoliučiai jokio paaiškinimo.

Įtarimai: negalavimai — dėl vandens

„Vanduo beveik savaitę buvo negeriamas, net dantų plauti juo buvo neįmanoma — taip smirdėjo. Galėjo “Baisogalos bioenergija„ įspėti, iškabinti skelbimus, kad žmonės žinotų situaciją. Mokam jai didžiulius pinigus, o su mumis nesiskaitoma“, — piktinosi apie incidentą užklausta baisogalietė Vanda Kazickienė.

Tai, kad „Baisogalos bioenergija“ apie atliekamus darbus neinformavo gyventojų, bendrovės klaida įvardijo ir Baisogalos seniūnas Romas Kalvaitis.

8 mėnesių kūdikį auginanti baisogalietė Audra įtarė, jog būtent dėl neaiškaus vandens jos kūdikis susirgo — ėmė žaliai tuštintis, jam pūtė pilvuką.

„Viriau vaikui košytes iš to vandens. Ir sriubą šeimai. Sriuba buvo aitriai karti. Iš pradžių nesupratau, kas yra, nes gerti vandenį perkam iš parduotuvės. Kai tik košytes pradėjau virti iš pirktinio vandens, vaiko žarnynas susitvarkė“, — pasakojo baisogalietė.

Kad tuo metu sirguliavusių vaikų buvo ir Baisogalos gimnazijoje, „Krašto žinioms“ patvirtino ir mokyklos medicinos slaugytoja Daiva. Pasak jos, gal ir sutapimas, bet tąkart negalavo keli mokyklos darbuotojai, keli mokiniai ir ji pati.

„Gėriau to vandens. Buvo šlykštus skonis. Vėliau jutau pykinimą, bet viską suverčiau jautresniam savo skrandžiui“, — sakė medikė.

Su tuo laikotarpiu, kai iš čiaupų bėgo chloru dvokiantis vanduo, savo negalavimus siejo ir keletas kitų baisogaliečių. Tad kas gi iš tiesų atsitiko su centralizuotai tiekiamu geriamuoju vandeniu Baisogaloje?

„Dezinfekavom apsidrausdami“

UAB „Baisogalos bioenergija“ direktorius Vytautas Praninskas redakciją informavo: atliekant periodinę priežiūrą Baisogalos ir Pakiršinio vandenvietėse bei tikrinant vandenį kelių vartotojų vandens čiaupuose, buvo nustatyta, jog Baisogalos gimnazijoje ir Pakiršinio vandenvietėje yra padidėjęs kolonijas sudarančių vienetų skaičius.

„Kadangi ilgesnį laiką nebuvo vykdomi tinklų dezinfekavimo darbai, nutarėm dezinfekuoti visus miestelio geriamojo vandens tinklus. Dezinfekavome natrio hipochloritu, kuris turi specifinį chloro kvapą, tas kvapas vis mažėja, kol išnyksta. Maistui vartoti tokį vandenį galima. Mūsų klaida ta, kad neinformavome apie atliekamą dezinfekciją gyventojų“, — pripažino V. Praninskas.

Dar direktorius išsitarė, jog gavę laboratorijos tyrimų rezultatus apie vandenyje padidėjusį kolonijas sudarančių vienetų skaičių prie tam tikros temperatūros, jie per internetinę paieškos sistemą aiškinosi, kas tai yra.

„Jei būtų kokie “kokai„, tai viskas būtų aišku, o čia kažkokie vienetai, kurie nėra limituojami, bet jų neturėtų būti. Apsidrausdami ir atlikom dezinfekciją. Pakiršinyje irgi kliustelėjom tos chemijos. Aš pats gėriau tą vandenį, ir nieko. Be to, Pakiršinyje 3 kartus daugiau buvo liekamojo chloro negu Baisogaloje, tačiau pakiršiniečiai nesiskundė. Dezinfekcijai naudojam sertifikuotus chemikalus. Visi baseinai tokiais yra dezinfekuojami, tik ten dozės 10 kartų didesnės“„, — “Krašto žinioms„ sakė V. Praninskas.

„Vandenį vartoti galėjo“

Radviliškio rajono Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Prano Rutkūno aiškinimu, atliekant vandens laboratorinius, jokių kitų bakterijų nei Baisogaloje, nei Pakiršinyje nebuvo rasta. Anot jo, kai kuriuose objektuose aptikta kolonijas sudarančių vienetų (KSV). Daugiausia — Pakiršinio vandenvietėje (1ml — 200) ir po nedaug (5 ir 4) — Baisogalos gimnazijoje ir Pakiršinio mokykloje-darželyje.

Tarnybos pateiktais duomenimis, KSV — vienas iš mikrobinių indikatorinių rodiklių, tiesiogiai nesietinas su kenksmingu poveikiu žmonių sveikatai, tačiau integraliai atspindintis gamtinio vandens savybes. Jis kontroliuojamas, kad būtų galima rasti geriamojo vandens saugos ir kokybės pažeidimo požymius, įspėti apie pavojų ir imtis atitinkamų priemonių. Pagal teisės aktus šis rodiklis vandentiekio tinklų tiekiamam geriamajam vandeniui nėra ribojamas.

Pasak P. Rutkūno, baisogaliečiai dezinfekuotą vandenį iš čiaupų maistui vartoti galėjo.

VANDUO: Visą savaitę vartoję iš čiaupų bėgusį chloru dvokiantį vandenį, baisogaliečiai apie atliktą vandens tinklų dezinfekciją nebuvo informuoti.

Autorės nuotr.

TEIGINYS: Radviliškio rajono Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Pranas Rutkūnas: „Baisogaliečiai vandenį vartoti galėjo“. 

KLAIDA: UAB „Baisogalos bioenergija“ direktorius Vytautas Praninskas: „Didžiausia mūsų klaida, kad apie dezinfekciją neinformavome žmonių“.