
Naujausios
Rajone daugėjo smurto atvejų ir plėšimų
Joniškio rajone 2013 metais užfiksuota 43 smurto atvejais šeimoje daugiau nei 2012 metais. Taip pat išaugo plėšimų skaičius, buvo nužudyti net keturi žmonės. Vis dėlto policijos komisariato rezultatai pagal nusikalstamų veikų ištyrimą – vieni geriausių Šiaulių apskrityje.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Ištirta 70,7 procento nusikalstamų veikų
Pasak susitikime su visuomene ataskaitą pateikusio laikinai einančio Joniškio policijos komisariato Kriminalinės policijos vado pareigas Andriaus Klimčiuko, 2013 metais rajone ištirta 70,7 procento nusikalstamų veikų, arba 684 nusikaltimai. Tai – maždaug 9 procentais daugiau negu 2012 metais.
Joniškio policijos komisariato rezultatai pagal ištyrimą yra aukštesni negu Šiaulių apskrities (66,2 procento) ir šalies (58,8 procento) vidurkis.
A. Klimčiuko teigimu, 2012 metais tirti nusikaltimus buvo sunkiau, nes labai daug pasikeitė personalo, naujiems atėjusiems dirbti specialistams trūko kvalifikacijos ir patirties.
Praėjusiais metais net penkis kartus padaugėjo plėšimų. Jų buvo 10, o 2012-aisiais tik du.
Vagysčių rajone praėjusiais metais buvo užregistruota 236, tačiau ištirtos tik 57, arba vos 24,2 procento. Per metus įvyko ir trys stambaus masto vagystės, kurių tyrimas tebevyksta. Vėliau Joniškio policijos komisariato viršininkas Gintautas Narušis pastebėjo, kad ši sritis 2014-aisiais bus viena iš prioritetinių.
Daugėjo pranešimų apie smurtą
Viešosios policijos skyriaus viršininkas Stasys Rakštys pateikė duomenis, kad per praėjusius metus buvo sulaukta 283 pranešimų (43 daugiau negu 2012 metais) dėl smurto artimoje aplinkoje. Buvo pradėti 203 ikiteisminiai tyrimai. Vykdant teismo nutarimus iškeldinti 142 šeimose smurtavę asmenys.
Už melagingus iškvietimus surašyti 86 administracinių teisės pažeidimų protokolai.
„Dažniausiai žmonės girti skambina ir sako, kad muša, pjauna, o nuvykus į vietą pranešimas nepasitvirtina“, – aiškino S. Rakštys.
Net 955 asmenims teko pasėdėti Joniškio areštinėje. Per vieną parą jų čia būdavo maždaug po 23. Viešosios policijos vadas priminė, kad areštinės gultus teko pažinti ne tik rajono gyventojams, nes visoje apskrityje jos veikia tik dvi – Joniškyje ir Šiauliuose, tad žmonės atkeliauja ir iš kitur.
Keliuose nežuvo nė vienas žmogus
2013 metai rajone išskirtiniai, nes eismo įvykiuose nežuvo nė vienas žmogus. Tačiau susitikime dalyvavęs Seimo narys Vitalijus Gailius pastebėjo, kad buvo nužudyti keturi rajono gyventojai. O tai – irgi dar negirdėtas atvejis Joniškio krašte.
Keliuose buvo sužaloti 23 asmenys (dviem daugiau negu 2012-aisiais), iš jų – penki pėstieji ir trys dviratininkai.
Rajone įsikūrė 28 saugios kaimynystės grupės. Policiją ypač džiugina, kad į jas burtis iniciatyvą rodo jau patys gyventojai, taip pat juos paskatina seniūnai.
Problema suspėti reaguoti į įvykį
Joniškio policijos komisariato vadas Gintautas Narušis aiškino, kad ypač sudėtinga reaguoti į vadinamuosius A tipo įvykius, kai kyla grėsmė žmogaus sveikatai ir gyvybei. Pagal normatyvus policininkai į tokio įvykio vietą privalo prisistatyti per 12 minučių. Tačiau ar realu nuvykti į nuošalų rajono kaimą žvyrkeliais per tokį laiką, retoriškai klausė komisariato vadas.
Pareigūną stebino, kad nemažėja sukčiavimo atvejų, daugėja jų elektroninėje erdvėje. Gyventojai, nors ir nuolat mokomi netikėti telefonu paskambinusiais ir pareigūnais prisistačiusiais asmenimis, vis dar pakliūva į šias žabangas ir atiduoda savo sutaupytus, dažnai juodai dienai pasidėtus pinigus.
Nesiimama turto apsaugos priemonių
Šiaulių apskrities policijos komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas sakė, kad joniškiečių rezultatai per pastaruosius penkerius metus, kai jis dalyvauja metiniame aptarime, išlieka stabilūs ir yra vieni iš geresnių apskrityje.
Tačiau vis aktualesnės tampa vagystės iš uždarų patalpų, kai ilgapirščiai lengvai išneša metalines dėžes – seifus, nes nėra papildomos apsaugos. Vienur kitur dar budi sargai, o modernesnių priemonių visai nesiimama, nors jų pasirinkimas yra nemenkas. Tai – ir signalizacijos įvedimas, ir draudimas nuo vagysčių.
Dėkota policijai
Susitikime policininkams už bendradarbiavimą, pagalbą dėkojo Joniškio kultūros centro direktorė Gerda Norušaitienė, rajono Tarybos narė Rimantė Misiūnienė, Joniškio rajono l.e.p. teismo pirmininkė Vijoleta Kurtkienė, seniūnai, kitos bendradarbiaujančios organizacijos.
Vicemeras Gintaras Gadliauskas mero padėkos raštą įteikė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkui Egidijui Lapinskui. Taip pat E. Lapinskui ir Joniškio policijos komisariato viršininkui Gintautui Narušiui padėkos raštus įteikė Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas, pažadėjęs, kad šiemet taip pat vyks Vyšnių festivalis ir jo metu tikisi visos policijos pagalbos. Praėjusiais metais festivalyje, anot Viešosios policijos vadovo Stasio Rakščio, per keturias renginio dienas patruliavo praktiškai visi komisariato pareigūnai, tarp jų – ir komisariato viršininkas.
Autorės nuotr.
PROCENTAS: Pasak ataskaitą pateikusio laikinai einančio Joniškio policijos komisariato Kriminalinės policijos vado pareigas Andriaus Klimčiuko, 2013 metais rajone ištirta 70,7 procento nusikalstamų veikų.
PROBLEMA: Joniškio policijos komisariato vadas Gintautas Narušis aiškino, kad ypač sudėtinga reaguoti į vadinamuosius A tipo įvykius, kai per 12 minučių (nustatytas normatyvas) neįmanoma neasfaltuotais keliais pasiekti įvykio vietos.