Pėsčiųjų žygiais paminėjo Vasario 16-ąją

Ričardo NORKAUS nuotr.
Iš Kriukų į Joniškį pasiryžo žygiuoti apie 60 dalyvių.
Vasario 16-oji Joniškio rajone šiemet pasitikta pėsčiųjų žygiais, kurių buvo organizuota mažiausiai keturi: pirmasis vasario 15-ąją, sujungęs Kriukus ir Joniškį, o Vasario 16-ąją iš Joniškio organizuoti net trys žygiai – į Kirnaičius, į Sidabrės piliavietę ir į Vilkiaušį, aplankant signataro ir partizanų kapus.

Apie 60 žygeivių

Vasario 15-ąją Joniškio rajone organizuotas tradicinis žygis „Einu už Lietuvą 2023“, kurio kelias sujungia Kriukų ir Joniškio Nepriklausomybės paminklus. Kriukuose ir Joniškyje nepriklausomybės paminklai buvo pastatyti tais pačiais1928 metais, minint Lietuvos valstybės dešimtmetį. Joniškyje paminklas pagal architekto Vladimiro Dubeneckio projektą iškilo už surinktas žmonių aukas, tačiau 1961 metais buvo nugriautas, čia įrengtos karių kapinės. Prasidėjus Atgimimo laikotarpiui, 1989 metais paminklas atstatytas. Panašus likimas ir Kriukų paminklo, kuris 1962 metais Joniškio vykdomojo komiteto nurodymu komjaunuolių buvo nuverstas. 1989 metais jį atstatė meistrai Antanas Aleksandravičius ir Stasys Balčiūnas.

Apie 60 entuziastų iš „Saulės“ pagrindinės mokyklos, Mato Slančiausko progimnazijos, Generolo Povilo Plechavičiaus šaulių 6-osios rinktinės Joniškio 606 kuopos šaulių pirmiausia autobusais nuvyko į Kriukus, ten juos sutiko seniūnija, kultūros darbuotojai.

„Po minėjimo visi kartu eisena perėjome per miestelį, sušalusius Kriukų bendruomenė pavaišino karšta arbata ir bandelėmis. Toliau važiavome iki Mindaugių kaimo ir keliavome pėsčiomis į Joniškį apie 10 kilometrų. Kad 5–10 klasių vaikai neprarastų jėgų, dar buvome priimti Skilvioniuose žemės ūkio bendrovės, kuri skyrė mums aikštelę sustoti ir parūpino malkų susišildyti. Manau, kad tokie žygiai turi prasmę, nes labiau patraukia vaikus nei įprasti minėjimai, be to, stiprina valią, ištvermę, sveikatą, – sakė viena iš organizatorių atstovų Rasa Vaitkienė. – Mūsų mokykla žygių tradicijas pradėjo prieš 8-erius metus. Žygiuojame ir Sausio 13-ąją, ir Vasario 16-osios, bei Kovo 11-osios išvakarėse.“

Į Kirnaičius, Vilkiaušį ir Kalnelį

Vasario 16-ąją žygeiviai ilgai nemiegojo. Vėl kilo į kojas ir šįkart jau pėsčiomis kulniavo nuo Joniškio iki Kirnaičių kaimo, čia vyko tai progai skirtas renginys: atidaryta fotografo Antano Kontrimo paroda, koncertavo Joniškio kultūros centro (KC) romansų grupė „Ašalia“ (vadovė Rita Kipšaitė-Balčiūnienė), KC Kirnaičų folkloro kolektyvas „Klėčia“ (vadovas Gediminas Andrašiūnas).

„Praėjusiais metais Kirnaičių jaunimas organizavo šį pėsčiųjų žygį, dalyvavome, tad norisi, kad tradicija tęstųsi. Todėl vėl iš „Saulės“ pagrindinės mokyklos, Mato Slančiausko progimnazijos, Plikiškių prisijungėme. Džiaugiamės, kad dalyvių geografija plečiasi. Šįkart su mumis ėjo ir kelios merginos iš Gruzdžių“, – pažymi žygeivis Vaclovas Martinaitis.

Vasario 16-ąją ėjimu pagerbė ir Joniškio „Aušros“ gimnazijos atstovai. Gimnazijos gabių mokinių geografijos-istorijos klubas „Academia“ žygyje už Lietuvą uždegė žvakučių ant Kovo 11-osios akto signataro Gintaro Ramono, Joniškio kapinėse esančių partizanų kapaviečių, Joniškio žydų genocido vietoje Vilkiaušyje. Šis žygis taip pat jau tampa tradicinis, lygiai tokiu pat maršrutu eita ir praėjusiais metais. Kita dalis aušriečių, vadovaujami mokytojos Kristinos Martinaitienės, iš Joniškio ėjo iki Kalnelio kaimo Sidabrės piliakalnio. Ši vieta laikoma Joniškio miesto ištakomis.