Nuaidėjo Šiaurės Lietuvos paroda–mugė

Loretos RIPSKYTĖS nuo­tr.
Ruduo – geras metas medelius sodinti.
Šeštadienį Joniškio žemės ūkio mokykloje vėl aidėjo, rudens spalvomis mirgėjo, lietumi prausė, bet nenuplukdė, gardžiu derliumi ir vaišėmis kvepėjo, naujausia technika stebino, skambiomis dainomis linksmino tradicinė Šiaurės Lietuvos paroda–mugė „AGRO Joniškis 2023“. Į ją susirinko, sugužėjo amatininkai, gražiadarbiai, sodinukų, gyvūnų augintojai, ūkininkai, bendruomenių atstovai, kepėjai, kulinarai. Ir mažas, ir didelis turėjo, ką veikti, pamatyti, patirti, ir smagiai paploti atlikėjams, ir pinigines atverti. Bet ir nieko nepirkusiems ne tik per barzdą varvėjo, o ir burnoje turėjo, nes Žemės ūkio mokykla vaišino blynais, barščiais.

 

Braškių augintojas augina ir daržoves

Šiųmetėje Joniškio žemės ūkio mokykloje vykusioje Šiaurės Lietuvos parodoje–mugėje „AGRO Joniškis 2023“ netrūko vaisių, uogų, vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukų. Juk ruduo – derliaus metas ir tinkamas laikas juos sodinti.

„Bet ar ne per vėlu jau braškėms?“ – klausė praeiviai prekinio ženklo „Manfredo uogos“ Joniškio rajone įkūrėjo Manfredo Rudžio, kuris greta liofilizuotų braškių uogų stalo rikiavo ir vešlius daigus.

„Viskas priklauso nuo oro. Šiemet jie palankūs ir tinkami sodinti braškes vėliau, nes pakanka ir šilumos, ir lietaus. Aš pats dar kitą savaitę daigus sodinsiu“, – aiškino ūkininkas Manfredas Rudis.

„Šiaulių kraštui“ jis pasakojo pradėjęs plėsti ūkio asortimentą, dabar jau augina ir daržoves: bulves, saldžiuosius žirnius, saldžius kukurūzus, česnakus, svogūnus ir kt.

O štai, joniškietis ūkininkas Raimondas Kamantauskas atvežė šviežių lazdynų riešutų, lazdynų giraitėje pas jį auga jau 414. Greta jų sodriai raudonavo Juodeikių tyrelio spanguolės, pūpsojo česnakai, svarainiai, kvepėjo medus.

Daug pirmų kartų

Pirmą kartą į šią mugę medaus atsivežė Edita Naujokaitė iš Sigutėnų (Pakruojo rajonas). Pirmų kartų būta ir gerokai daugiau. Tai – nuo Pakruojo krašto atvykusi Gitana Misiūnienė, iškepusi net 10 kilogramų saldžių grybukų ir keturis kilogramus riešutukų.

Naujas išbandymas ši mugė buvo ir 8-erių metų joniškietei Uršulei, kurią palydėjo mama Vaida Baužienė. Jaunoji konditerė su mama priruošė dviejų rūšių saldaus „Tinginio“ – tradicinio ir su sūria karamele.

Jau ne vieną kartą sūrių šventėse Pošupėse prekiavusi Salomėja Skaržauskienė iš Panevėžio rajono Stipruolių kaimo pirmąsyk išmėgino prekybą Joniškio žemės ūkio mokykloje. Gamintoja, palydėta anūkės Faustos, turėjo įvairiausių sūrių: su ciberžole ir peletrūnu, su kmynais, su aguonomis, su meškiniu česnaku, žolelėmis, džiovintais vaisiais. O kur dar kepti ir rūkyti...

Ir už pinigus, ir dykai

Sūriai, kuriuos slėgė Asta Monstvilienė, rikiavosi ir ant Stupurų kaimo bendruomenės atstovių – Linos Vyšniauskaitės, Reginos Perminienės, Elenos Balčiūnienės stalo. Čia buvo ir Loretos Česnauskienės liofilizuotų uogų, vaisių, trintų tyrių liofilizuotų užkandukų, medaus su liofilizuotomis avietėmis, mėtomis, braškėmis, greta – maišeliai su džiovintais baravykais, obuoliais ir kitais vaisiais, Žydrūnės Jankaitienės šakočiai.

Mugėje kvepėjo rūkytais mėsos gaminiais, žuvimi, Povilo Mikalajūno virtuve, namine duona, sūriais ir kt. Kas pirkti nenorėjo, bet bevaikščiodamas praalko, irgi tuščiu skrandžiu neliko, nes Žemės ūkio mokykla vaišino. Būsimi virėjai, vadovaujami mokytojos Gitanos Kokmanienės, virė ir pilstė barščius, o medinėn trobelėn užsukti kvietė mokytojos Ramutė Liučvaitienė ir Emilija Ivanova, kur mokinės kepė blynus iš penkių rūšių – kvietinių, ruginių, grikinių, kukurūzų ir avižų – miltų.

Trukdė nebent lietus

Netrūko ir įvairių papuošalų kūrėjų, tekstilininkų, pynėjų, tik spėk aplink dairytis.

„Linkiu atrasti geriausią dirbinį, skaniausią produktą, pardavėjams sėkmingai prekes parduoti“, – susirinkusiems į „Šiaurės Lietuvos parodą–mugę „AGRO Joniškis 2023“ atidaryme linkėjo rajono meras Vitalijus Gailius. Prie jo žodžių prisidėjo vicemerė Vaida Aleknavičienė, Žemės ūkio mokykos direktorė Juventa Jurgelienė.

Iš rytinio snaudulio dalyvius ir pirkėjus bei šiaip smalsuolius, palaikytojus ir žiūrovus žadino meno kolektyvai, lauke mažuosius ypač traukė „Urbonų rančos“ žirgas ir ponis, rankos tiesėsi paglostyti Dargaičių (Šiaulių rajonas) mini zoologijos sodo minkštakailes alpakas, ūkininkus domino naujausia technika, be dėmesio neliko Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Joniškio skyriaus medžioklės trofėjų paroda, vaikus ir jaunimą žaidimams kvietė Jono Avyžiaus bibliotekos bibliotekininkės, čia pat šalia mažieji džiaugėsi kuriamais piešiniais ant veidų. Keramikos edukaciją vedė ŽŪM mokinys Marijus Labanauskas. Lauke veikė iš vakaro sukurtų floristinių kompozicijų paroda.

Jei kas ir sutrukdė mugei, tai tik jai įsibėgėjus prapliupęs stipresnis lietus.