Naujas kryžius — kasinėtose kapinaitėse

Naujas kryžius —  kasinėtose kapinaitėse

Naujas kryžius — kasinėtose kapinaitėse

Akmenės rajone, netoli Kruopių esančiose Gerkiškių kapinaitėse, pastatytas dar vienas kryžius. Jį padarė Šiaulių rajone gyvenantis Leonas Skėrys, tai nusprendęs pernai Gerkiškėse ieškant partizanų palaikų.

Vytautas RUŠKYS

L. Skėrys, gyvenantis Šiaulių rajono Žarėnų kaime, iš vaikystės prisimena Gerkiškių kapinaitėse buvus didelį medinį kryžių. Vėliau žemėje beliko atliekos. Jas aptiko praėjusią vasarą šią amžinojo poilsio vietą kasinėję archeologai, ieškodami pokario partizanų Stepono Erstikio Patašono ir Kosto Liuberskio Žvainio palaikų. Bet nerado. Nors atkasė daugybę nežinomų žmonių kaulų.

„Tada kasinėjimuose dalyvavę žmonės svarstė, kad reikėtų naujo kryžiaus, o aš pasižadėjau padaryti“, — “Šiaulių kraštui“ sakė L. Skėrys.

Jam pušies parūpino Šiaulių rajono Kuršėnų girininkija, o jau padarytą kryžių padėjo kapinaitėse sumontuoti Kruopiuose gyvenantis ūkininkas Georgijus Kachabrišvilis, pats dirbęs su autokranu.

Prie kryžiaus pritvirtintoje ąžuolinėje lentelėje užrašyta: „Šio krašto žmonėms, neišdavusiems Tėvynės laisvės“. Pasak L. Skėrio, nors tiksliai nežinoma, kieno palaikai ilsisi Gerkiškių kapinaitėse, tačiau nuo pokario laikų žmonėse ne iš piršto laužtos sklido kalbos, kad čia slapta laidoti partizanai.

Pernai archeologai, radę daug pavienių kaulų, maždaug pusės metro gylyje pamatė ir skeletų. Vienas — apie 30 metų moters, o greta dar iki 7 metų vaiko ir iki 2 metų kūdikio. Nustatyta, kad vaikai su, galima spėlioti, jų motina galėjo būti slapta palaidoti ne mažiau kaip prieš pusšimtį metų.

Tad, pagerbdamas šios šeimos atminimą, apie ją kryždirbys pranešė pritvirtintoje antroje ąžuolinėje lentelėje.

Autoriaus ir Leono SKĖRIO nuotr.

 

KRYŽIUS: Gerkiškių kapinaitėse pastatytas dar vienas kryžius.

ĮAMŽINIMAS: Leonas Skėrys yra padaręs kelis kryžius, įamžinančius pokario partizanų ir kitų žmonių atminimą.

 

IŠKILMĖS: Kryžiaus atidengimo iškilmėse kalbėjusi Kruopių seniūnė Vanda Kateivienė (kairėje) džiaugėsi, kad šio krašto žmonės gerbia pokario kovotojų atminimą.