
Naujausios
Miškai – ne šiukšlynai
Pakruojo rajone iš dalies keičiant atliekų tvarkymo sistemą, žmonėms iškilo iššūkis išlaikyti jau pasiektą sąmoningumo lygį. Jaunesnio amžiaus pakruojiškiams požiūris, jog miškai – ne šiukšlynai, jau tapęs natūraliu.
Pasikeitimai – ne priežastis teršti
Nuo balandžio uždarius atliekų surinkimo aikšteles Lygumų, Klovainių ir Rozalimo miesteliuose, dalis visuomenės sunerimo: ar šiukšlės vėl nebus pradėtos gabenti į miškus bei pamiškes, kaip būdavo daugiau nei prieš dešimtmetį? Tokių taršos atvejų jau fiksuota.
Meras Saulius Gegieckas teigia: atliekų priėmimo aikštelės seniūnijose buvo įkurtos pačioje atliekų tvarkymo sistemos pradžioje, kuomet žmonės dar nebuvo aprūpinti priemonėmis. Per dešimtmetį buvo sukurta civilizuota komunalinių atliekų tvarkymo sistema, todėl gyventojams belieka būti sąmoningais ir ja naudotis.
Surinkimo aikštelės nebėra itin aktualios, nes tiek daugiabučių namų, tiek individualių sodybų gyventojai aprūpinti konteineriais, skirtais komunalinėms atliekoms. Sudarytos sąlygos atliekas rūšiuoti.
Gyventojai atliekas gali pristatyti į Pakruojo atliekų priėmimo punktą bei Aleknaičių didelių gabaritų bei žaliųjų atliekų surinkimo aikštelę. Jų darbo laikas neseniai pakeistas, atsižvelgiant į žmonių pageidavimus.
Rajono institucijų atstovai, aplinkosaugininkai, policininkai bei policijos rėmėjai susitarė su įstatymų pažeidėjais kovoti kartu.
Išplatintas kreipimasis į visuomenę, raginantis elgtis sąmoningai: sudrausminti teršėjus, juos nufotografuoti ar nufilmuoti bei informuoti institucijas. Pažeidėjams gresia nemenkos baudos, skaičiuojamos pagal atliekų kiekius, jie privalo savo lėšomis šiukšles išvežti į atliekų priėmimo punktą. Teršėjui likus nežinomu, pareiga iškuopti šiukšlyną tenka seniūnijoms (valstybinėje žemėje) arba teritorijos savininkams.
Kuriant ir vystant atliekų tvarkymo sistemą, nuo 2007-ųjų, Pakruojo rajone per du etapus buvo uždaryti 67 nelegalūs sąvartynai, sutvarkytos užterštos teritorijos. Kaip taisyklė, tokie sąvartynai daugiausiai buvo nuošaliau nuo žmonių akių – miškuose, pamiškėse. Teršėjai juose atsikratydavo tiek komunalinėmis, tiek statybinėmis atliekomis, nebereikalingais baldais, buitine technika.
Pamiškės tapo švaresnės
Pakeisti visuomenės požiūrį prireikė laiko, tačiau pastaraisiais metais Pakruojo rajono pamiškės, miško laukymės tapo žymiai švaresnės.
Pakruojo aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Gediminas Cinkutis pastebi, kad žmonių sąmoningumo lygis auga, nors teršėjų vis dar pasitaiko. Užpernai aplinkosaugininkai išaiškino devynias užšiukšlintas vietas, pernai – septynias, šiais metais – tris.
Pakruojo kaimo apylinkėse miške neseniai buvo išversta ne viena priekaba medžių genėjimo atliekų. Teršėjai jomis atsikratė šalia jau prieš keletą metų uždaryto nelegalaus sąvartyno. G. Cinkučio teigimu, numanomi įstatymų pažeidėjai – šių apylinkių gyventojai arba įmonės: iš kito rajono pakraščio tokių atliekų niekas negabena. Nugenėtas medžių šakas buvo privalu išvežti į Aleknaičių aikštelę. To nepadariusiems ir daugiau nei penkis kubinius metrus atliekų ant miško keliuko išvertusiems pažeidėjams gresia bauda iki 4,4 tūkstančio eurų.
Paežerių miško pakraštyje aptiktas išmestas maišas amonio salietros. Šimtai kilogramų lietaus tirpdomų trąšų jau išdegino žolę aplinkui, tarša sklinda tolyn. G. Cinkučio teigimu, nuo užterštų aplink maišą esančių augalų, žolės, gali apsinuodyti paukščiai ir miško gyvūnai.
Jaunimas iškylauja tvarkingai
Pakruojietis karate treneris Valdemaras Kozlovas vaikus ir jaunimą moko ne tik šios sporto šakos – keletą metų vasaromis organizuoja stovyklas bei žygius gamtoje po visą Lietuvą. Jų metu žygeiviams galioja griežta taisyklė nešiukšlinti.
„Juk apsigyvenę viešbutyje, nedarome netvarkos. Koks pulkas mūsų bekeliautų – stovyklavietės lieka švarios, kartais net švaresnės, nei radome. Nes mūsų žygeiviai nesibodi surinkti ir čia buvojusių nevaleikų paliktų šiukšlių. Apmaudu, tačiau tokių pėdsakų dar aptinkame – dalis žmonių iki šiol neįsisąmonina, kad Lietuvos miškai – kiekvieno mūsų miškai“, – sako V. Kozlovas.
Grupė mėgstančių pramogauti miške jaunų pakruojiečių, į iškylas vykstančių su draugais ar šeimomis, jau keletą metų laikosi nerašyto tarpusavio susitarimo: visas atliekas deda į atsivežtus maišus ir pasibaigus iškylai, išveža į konteinerius.
J. Šaparnienės nuotr.
Miške prie Pakruojo kaimo naujas nelegalus sąvartynas.
Užs. Nr. 353355