
Naujausios
Medžioklės trofėjų parodoje – liūtas ir dramblys
Šeštadienį Žagarės – Lietuvos kultūros sostinės – dvaro rūmuose atidaryta šalies medžioklės ir žvejybos trofėjų paroda, kurioje pateikta beveik 1200 eksponatų. Tarp gerai pažįstamų mūsų krašto gyvūnų vietą rado ir egzotinių šalių keturkojai: liūtas, leopardas, dramblys, raganosis ir buivolas.
Loreta RIPSKYTĖ
Improvizuota medžioklė
Į tradicinę Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos organizuojamą trofėjų parodą medžiotojus, žvejus bei svečius medžioklės šaukiniais pakvietė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Petras Vyšniauskas su sūnumi, 2014 metais pripažintu geriausiu Europos trimitininku Dominyku Vyšniausku.
Trimitų garsus palydėjo Kirnaičių folkloro kolektyvo dainos ir pasakojimai pagal programą „Išėjo strielčiukas į mišką“.
Naryškino dvaro parko alėjoje pasirodė pulkas raitelių su žirgų augintoju Vidmantu Staškevičiumi priešakyje. Komentuojant Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojui Eugenijui Tijušiui, kad medžioklė su šunimis ir žirgais iki šiol populiari daugelyje Europos šalių, juos į inscenizuotą lapių medžioklę simboliškai pavaišinę išlydėjo, o vėliau grįžusius sutiko dvaro rūmų ponia ir ponas.
Žagarė – simboliška vieta
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas E. Tijušis priminė, kad medžioklė ir žvejyba yra neatsiejama žmonių gyvenimo ir kultūros dalis. Šiemet simboliška, kad respublikinė paroda atkeliavo į Kultūros sostinę Žagarę, kur kadaise grafas Dmitrijus Naryškinas atvežė ir užaugino pirmuosius tauriuosius elnius, vėliau paplitusius po visą Lietuvą bei tapusius šalies miškų karaliais.
Tauriųjų elnių ragai, kurių šalies medžiotojai vertinimui pateikė 258 poras, trofėjų parodoje pagal gausą užėmė garbingą antrą vietą po europinių stirninų ragų, kurių buvo net 548 poros, iš jų – daugiau kaip 300 apdovanoti medaliais.
Medžiotojai į Žagarę atvežė ir 35 briedžių ragus. Šio vieno didžiausių Lietuvos gyvūno populiacija, pasak E. Tijušio, pastaraisiais metais atsigauna.
Parodoje eksponuojami danielių, muflonų, dėmėtųjų elnių ragai, daugiau kaip 100 šernų ilčių, barsukų, lapių, magutų, bebrų, vilkų, meškų, šakalų, lūšių kaukolių, meškų, vilkų kailių. Taip pat galima pažvelgti į antilopių ar gazelių akis. Iš viso parodoje – beveik 1200 eksponatų, visi jie apdovanoti aukso, sidabro arba bronzos medaliais.
Eksponatai iš įvarių pasaulio šalių
Ypatingo lankytojų dėmesio sulaukė vieno žinomiausių Lietuvoje medžiotojų, medžioklės trofėjų eksperto, selekcininko ir lektoriaus, tarptautinio safario klubo nario Antano Truskausko sumedžiotas Didysis Afrikos penketas: raganosis, liūtas, leopardas, dramblys ir buivolas. A. Truskauskas buvo pirmasis Lietuvos atstovas, sumedžiojęs dramblį ir leopardą bei 2009 metais tarptautiniame safario klube įregistravęs sumedžiotą Didįjį Afrikos penketą.
Ekspoziciją paįvairino fotografo Valdo Danilevičiaus vaizdai, užfiksuoti iš medžioklių safaryje.
Eksponatai atkeliavo ne tik iš Lietuvos, Rusijos, Kazachstano, bet ir Tanzanijos, Kanados, Namibijos, Naujosios Zelandijos, Ispanijos, Bostvanos, Pietų Afrikos Respublikos. Visose šiose šalyse jau įžengė Lietuvos medžiotojai, sugebėję parvežti ir trofėjų.
Padėkojo už dovanotą ekspoziciją
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Tijušis Medeinės ir Patrimpo medaliais, padėkos raštais apdovanojo geriausius šalies medžiotojus, sukaktuvininkus, medžioklės trofėjų ekspertus–teisėjus, kurių, vertinant ir atrenkant eksponatus parodai Žagarėje, dalyvavo daugiau kaip šimtas, Žagarės medžiotojų būrelį, kuriam šiemet sukako 70 metų ir ta proga išleistas fotografijų albumas.
Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas padėkos dovaną įteikė medžioklės trofėjų kolekcionieriaus šviesaus atminimo gydytojo, docento Viktoro Zažeckio žmonai Anai Zažeckai, išpildžiusiai vyro pageidavimą ir dovanojusiai Žagarei gausią jo kolekciją.
Trofėjų parodų istorija
Pirmąją medžioklės trofėjų parodą Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija surengė 1963 metais. Tada joje eksponuotos tik trys poros tauriųjų elnių, viena briedžio, apie dešimt porų stirninų ragų, dvi poros šernų ilčių, keletas vilkų ir lūšių kailių.
Nuo 1984 metų įvyko šešios respublikinės parodos Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Trakuose, Vilniuje.
Pagal parodų katalogų duomenis, 1997-asiais buvo sudarytas pirmasis Lietuvos medžioklės trofėjų registras, kuriame buvo užregistruota daugiau kaip keturi tūkstančiai medžioklės trofėjų, įvertintų medaliais pagal Tarptautinės medžioklės ir medžiojamųjų gyvūnų apsaugos tarybos (CIC) sistemą. Trofėjų sąrašas kasmet pildomas, ir jau 2013-ųjų metų registre skaičiuojama daugiau kaip 9 tūkstančiai trofėjų, iš jų 364 – egzotiniai, medžiotojų įgyti skirtinguose kontinentuose.
Autorės nuotr.
AFRIKA: Daugelio dėmesį traukė Antano Truskausko trofėjai iš Afrikos: leopardas, liūtas ir dramblio iltys.
BEBRAI: Bebrų kaukolės išsiskiria ilgais rudais dantimis.
PADĖKA: Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas padėkos dovaną įteikė medžioklės trofėjų kolekcionieriaus šveisaus atminimo gydytojo, docento Viktoro Zažeckio žmonai Anai Zažeckai, išpildžiusiai vyro pageidavimą ir dovanojusiai Žagarei gausią jo kolekciją.
RAŠTAS: Žagarės medžiotojų būrelio, kuriam šiemet sueina 70 metų, vadovo Edmundo Peleckio rankose – Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos padėkos raštas.
SIMBOLIKA: Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Tijušis sako, kad simboliška, jog respublikinė paroda atkeliavo į Kultūros sostinę Žagarę, kur kadaise grafas Dmitrijus Naryškinas atvežė ir užaugino pirmuosius tauriuosius elnius, vėliau paplitusius po visą Lietuvą.
ANTILOPĖ: Tarp eksponatų – ir antilopės galvos iškamša.
MEDŽIOKLĖ: Raiteliai išlydimi į improvizuotą lapių medžioklę.
RAGANOSIS: Štai ir galingasis raganosis.
GAUSIAUSIA: Stirninų ragų parodoje gausiausia – buvo net 548 poros.
ŠAUKINIAI: Į Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos organizuojamą trofėjų parodą medžioklės šaukiniais pakvietė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Petras Vyšniauskas su sūnumi Dominyku Vyšniausku.
DIRBINIAI: Virginijus Narkus iš Plungės atvežė savo dirbinių iš ragų.
ŠAMAS: Žvejų trofėjų parodoje nedaug, vienas jų – šamo galva.