Mažieji pynė vytines juosteles

Mažieji pynė vytines juosteles

Mažieji pynė vytines juosteles

Kelmės krašto muziejuje mažieji kelmiškiai iš „Ąžuoliuko“ lopšelio-darželio mokėsi pinti trispalves vytines juosteles.

Mažiesiems patarimus ir pamokymus dalijo dailės pedagogė, etnologė Lina Užomeckienė.

Nusipinti paprastą vytinę juostelę,  paaiškėjo, gali ir dar mokyklos nelankantys vaikučiai. Sudėtingesnių juostelių pynimo mokėsi juos atlydėjusios pedagogės.

L. Užomeckienė pasakojo, jog trispalves vytines ir kitokias juosteles mokomasi pinti artėjančio Lietuvos valstybės atkūrimo dienos jubiliejaus proga, prisijungus prie respublikinės iniciatyvos „Lietuvai ir man“. Idėjos tikslas – originaliai paminėti vieną svarbiausių valstybės datų.

Nusipynę ilgas vytines juosteles, mažieji, padedami vadovės ir mokytojų, jas sukarpė ir pasidarė apyrankes. „Šios apyrankės simbolizuoja draugystę, pilietiškumą. Vaikai ir moksleiviai su apyrankėmis nuo vasario 10 dienos iki kovo 11 dienos galės nemokamai lankyti visos Lietuvos muziejus. Be to, trispalves draugystės apyrankes bus galima užrišti ir ant Nacionalinėje dailės galerijoje pastatytų Gediminaičių stulpų konstrukcijos“, – sakė Lina Užomeckienė.

Etnologė mažiesiems papasakojo, jog nuo senų senovės lietuvė moteris buvo darbšti audėjėlė, apdainuota ne vienoje liaudies dainoje. Pagalbininkė audėjai mamai būdavo ir dukrelė. Dažna mergaitė, sulaukusi vos dešimties metelių, jau sėsdavo į dideles stakles austi sudėtingų raštų audimus.

Pasak etnologės, juostoms būdavo teikiama ypatinga reikšmė, jos žmogų lydėdavo nuo gimimo iki mirties. Gimusį kūdikėlį suvystydavo juostomis, ir amžinojo poilsio palydoms juostų prireikdavo. Juosta pirmiausia simbolizuoja draugystę.

„Senovės lietuviai gyvendavo pagal mėnulio kalendorių. Mėnulis reguliuodavo visą gyvenimą: atsižvelgdami į mėnulio fazes, sodindavo ir sėdavo, kūrendavo pirtį ir prausdavosi, kirpdavo plaukus ir panašiai. Supaprastinus mėnulio fazes gaunamas ornamentas, reiškiantis palinkėjimą daug laimės, sėkmės. Ornamentą galima panaudoti ir pinant, audžiant juostas“, – sakė Lina Užomeckienė.

„Krašto žinių“ inf.

Dalios KARPAVIČIENĖS nuotr.

JUOSTOS: Kelmės krašto muziejuje trispalves vytines juosteles mokėsi pinti mažieji kelmiškiai – Kelmės „Ąžuoliuko“ lopšelio-darželio auklėtiniai.

PATARIMAI: Ir mažiesiems kelmiškiams, ir juos atlydėjusioms mokytojoms patarimus, kaip nusipinti vytines ir kitokias tautines juoteles dalijo, mokė dailės pedagogė, etnologė Lina Užomeckienė.