Likimas gyvenimui suteikė džiaugsmo

Likimas gyvenimui suteikė džiaugsmo

Likimas gyvenimui suteikė džiaugsmo

Kuršėniškius Baranauskus likimas suvedė prieš penkiasdešimt metų. Jie džiaugiasi, kad vis dar žingsniuoja vienas į kitą pasiremdami.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Dauge su artimais žmonėmis

Aldona Helena ir Mykolas Baranauskai auksinę sukaktį mini šeštadienį, švęs drauge su artimiausiais žmonėmis.

Šia proga ketina nuvykti prie Kryžių kalno. Palaiminimo nueis į vienuolyną. Pasimels. Padėkos Dievui už jo dovaną – kad dar gali būti kartu. Kad abu dar turi kas, prireikus, paguos, su kuo gali pasitarti. Kad niekada nebuvo labai sunku. Kad buvo ir yra į ką atsiremti.

Padėkos už tuos drauge gyventus penkiasdešimt metų. Paprašys, kad ir toliau Dievas duotų sveikatos.

Susipažino išleistuvėse

Ar galėjo Aldona Helena, tada gyvenusi Kelmės rajono Kitkalnio kaime, pagalvoti, kad ji įsikurs Kuršėnuose?

Šiame mieste gyveno mamos sesuo, ištekėjusi už rašytojo Juozo Baltušio pusbrolio. Ji atsiviliojo ir savo seserį.

Aldona Helena  mokėjo siūti. Buvo pradėjusi po kaimus važinėti, pas žmones darbuotis. Teta ėmė įkalbinėti: atvažiuok į Kuršėnus – visus mus apsiūsi. O atvykusią įkalbėjo pasilikti – mieste daugiau galimybių įsikurti.

Taip ir liko Kuršėnuose.

Kaime baigusi penkias klases, mokslą tęsė mieste. Baigus aštuonias, mokytojai tiems, kurie mokėsi vidurinėje mokykloje miesto centre, nusprendė išleistuves rengti drauge su tais, kurie mokėsi Pavenčiuose.

25-erių metų Aldona Helena tada jau pustrečių metų draugavo su vaikinu. Jis atvykdavo motociklu iš Gruzdžių. Pakalbėdavo ir apie vestuves, bet vaikinas vis užsimindavo tai pasėjęs miežius, tai mamai nupirkęs paršiukus – vis nėra laiko. Ir ragino palaukti iki rudens.

Ji savo draugui pasiūlė kartu eiti į išleistuves. Šis suabejojo, kad jam gal nepatogu – nieko nepažįstąs.

Nuėjo viena. Išleistuvėse susipažino su taip pat aštuonias klases baigusiu Mykolu.

Aldona Helena ir Mykolas pirmą kartą susitiko birželio 19-ąją, o rugpjūčio 9-ąją jau kėlė vestuves.

Nebuvo lengva sutaupyti

Susituokę pradėjo gyventi pas Aldonos Helenos tetą. Po to išsinuomojo butą Kaštonų gatvėje. Kai jaunoji moteris ėmė lauktis, šeimininkė pasiūlė ieškotis kito buto.

Tada išsikėlė pas Mykolo motiną, o jis pats ėmė ieškoti sklypo namui statyti.

Gauti sklypą nebuvo lengva. Jau bandė vienur, bet valdininkai pasakė, kad toje vietoje bus kažkokia aikštelė. O po metų šį sklypą paskyrė tam, „kam reikia“.

Atsirado galimybė gauti kitą sklypą, bet jiems buvo pasakyta, jog reikia duoti 500 rublių.

Tokią sumą jaunai šeimai sutaupyti nebuvo lengva. Juk Aldona Helena tada už darbą per mėnesį gaudavo vidutiniškai 75, o Mykolas – 96 rublius.

Kai pagaliau jiems buvo paskirtas sklypas, per metus pasistatė namą. Jau kai įsirengė virtuvę, kambariuką, pasak šeimininkės, pasijuto kaip danguje.

Aldona Helena 1962 metų liepos 5-ąją pradėjo dirbti Kuršėnų vartotojų kooperatyve,  jau iš kitos prekybos įstaigos maždaug prieš 20 metų ir išėjo į pensiją.

Mykolas, baigęs aštuonias klases, mokėsi mechanikos. Dirbo Pavenčių cukraus, Daugėlių statybinių medžiagų kombinatuose, Mašinų remonto gamykloje. Beveik 20 metų iki pensijos darbavosi vyriausiuoju inžinieriumi šilumos tinkluose.

Laimingi

Baranauskai sako, kad niekada nebuvo sunku. Rūpesčių nekėlė ir vaikai. Ponia Aldona Helena juokiasi pasakodama, kad į tėvų susirinkimus mokykloje eidavusi beveik vien ji, nes labai norėjosi pagyrimo. Visą laiką geru žodžiu buvo minimi ir sūnus, ir duktė. Dėl jų ramu ir dabar.

Juos aplanko ir vaikai, ir anūkai. Be to, dukra, besistatanti namą Kuršėnuose, dar ir gyvena pas juos. Name, kuriame jie praleido 47-erius metus.

Baranauskai sako, kad ne itin turtingai gyvenę, bet buvę laimingi.

Ramybė šiuose namuose tvyro ir dabar. Jei Aldona Helena kartais ir užsilaiko medžioklėje, bet mobilieji telefonai – po ranka. Kai žinai, kad savam žmogui viskas gerai, ir laukti jo nesunku.

Autoriaus nuotr.

JUBILIEJUS: Aldoną Heleną ir Mykolą Baranauskus artimieji savaitgalį sveikins auksinių vestuvių proga.

PRISIMINIMAS: Aukso žiedus Baranauskai sumainė prieš penkiasdešimt metų.

ALBUMAI: Bendras Baranauskų gyvenimas atsispindi daugybėje nuotraukų.