Lietuviškumo paieškos spektaklyje „Amerika pirtyje“

Arvydo ŽAROMSKIO ir Baisogalos KC nuotr.
„Amerika pirtyje“ – šiuolaikiškai atkurtas pirmasis lietuviškas spektaklis.

Baisogalos (Radviliškio r.) kultūros centras tapo šilumos ir juoko oaze, pritraukusia didžiulę teatro gerbėjų minią. Jie susirinko stebėti Valentino Masalskio režisuoto spektaklio „Amerika pirtyje“ – šiuolaikiškai atkurto pirmojo lietuviško vaidinimo.

Pasirinktas muzikinės komedijos žanras ne tik suteikė spektakliui lengvumo ir žavesio, bet ir leido aktualiai perteikti sudėtingas temas. Aktoriai publikos padedami tyrinėjo istorinio ir šiuolaikinio lietuvio tapatybę, keldami klausimus apie tautinę savimonę, vertybes ir savybes. Spektaklio kūrėjai sumaniai integravo emigracijos, valdžios kritikos bei socialinio teisingumo temas, kurios buvo aktualios ir prieš daugiau nei šimtmetį, ir šiandien. Žiūrovai buvo kviečiami kartu apmąstyti, kaip šios problemos formuoja lietuviškąją tapatybę ir kodėl jos išlieka gyvybingos mūsų visuomenėje.

Ne mažiau svarbi spektaklio dalis buvo ironija ir humoras, kuriais žvelgta į lietuvių būdo ypatybes – atkaklumą, draugiškumą, tačiau kartu ir kritikuotas polinkis į pavydą ar nepasitenkinimą. „Amerika pirtyje“ dar kartą įrodė, jog lietuviško teatro istorija nėra tik praeities dalis, o gyvas kūrybos šaltinis, kuris gali atsinaujinti ir prisitaikyti prie šiuolaikinių realijų. Spektaklis, palikęs įspūdį visiems dalyvavusiems, tapo įsimintinu kultūriniu įvykiu Baisogaloje.