
Naujausios
Joniškio bažnyčios šventoriuje teks išmontuoti grindinį
Lietuvos kultūros paveldo departamento specialistai nustatė, kad kai kurie Joniškio rajono savivaldybės užsakymu Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios šventoriuje atlikti statybos darbai neatitinka projekto ir nurodė paklotus takus bei aikštelę išmontuoti. Tai kainuos papildomai lėšų. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Artūras Pališkevičius sako, kad dažnai projektai koreguojami, nes atsiranda naujų aplinkybių arba svarbių pasiūlymų, kaip ir šiuo atveju – klebonas pageidavo tako, kur būtų įrengta nuovaža neįgaliesiems, taip suteikiant jiems galimybes patekti į šventovę. Tačiau Departamento Šiaulių skyriaus vedėjas Rytis Budrys griežtai sako, kad net ir pagal patvirtintą projektą šventoriuje trinkelių paklota išskirtinai daug.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Nurodė demontuoti takus ir aikštelę
Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyrius, atlikęs tyrimą ir patikrinęs vykdomus darbus, nustatė, kad dalis darbų šventoriuje neatitinka Departamento 2013 metais suderinto projekto. Todėl dar praėjusių metų rugsėjį surašė reikalavimą iki 2018 metų gruodžio 15 dienos demontuoti ne pagal projektą Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios šventoriuje įrengtus takus ir aikštelę.
Darbams, kurie gali turėti įtakos kultūros paveldo objekto vertingosioms savybėms, nurodyta parengti tvarkybos darbų projektą ir, atlikus tvarkomuosius statybos darbus, kurių projekte nebuvo, įforminti dokumentais.
Apie pažeidimus buvo informuota Kultūros ministerija ir Vyriausybės kanceliarija.
Darbus vykdanti UAB „Trotas“ reaguodama Departamentui pateikė bažnyčios šventoriaus ir kapinių tvarkybos projektą, bet jame įrengti takus ir aikštelę nėra numatyta. Leidimas tvarkyti patį šventorių ir kapines, kurie įrašyti Kultūros vertybių registre, kaip saugomi objektai, Departamento buvo išduotas 2018 metų gruodžio 31 dieną.
Terminą pratęsė dėl oro sąlygų
Pagal Departamento Šiaulių skyriaus šių metų sausio 14-os dienos tarnybinį pranešimą, pažeidimai iš dalies jau ištaisyti. Numatytiems darbams, kurie gali turėti įtakos kultūros paveldo objektų vertingosioms savybėms, parengtas projektas.
Nuo tada, kai buvo pateikti paveldo specialistų surašyti reikalavimai, darbai šventoriuje nebevyksta. UAB „Trotas“ planuoja juos pradėti pavasarį, kai bus palankūs orai. Atsižvelgiant į tai grindinio išmontavimo terminą Departamentas atidėjo iki 2019 metų gegužės 1-os dienos.
Administracinė byla dėl nusižengimų nebuvo pradėta, kadangi žalos kultūros vertybei nenustatyta.
Tačiau papildomi darbai kainuos papildomai lėšų rajono biudžetui.
Projektai dažniausiai kinta
„Klebonas norėjo, kad takas nueitų link šoninių bažnyčios durų ir būtų priėjimas žmonėms su negalia, kurie dabar negali lengvai patekti į šventovę. Tai buvo protokolinis visų pusių susitarimas tarp užsakovo, rangovo, techninio prižiūrėtojo, klebono, bet neįforminta techniniame projekte,“ – „Šiaulių kraštui“ pripažino savivaldybės Administracijos direktorius Aivaras Rudnickas.
Jis teigė, kad net ir keičiant takų sistemą trinkelių skaičius nesikeis, nes kai kur kitose vietose jų buvo sutaupyta pasiaurinant, pamažinant plotą.
Administracijos direktoriaus pavaduotojas Artūras Pališkevičius į klausimą, kodėl departamentui užkliuvę darbai nebuvo iš anksto numatyti techniniame projekte ir suderinti, aiškino, kad „projektas yra gyvas daiktas“, jis dažnai dėl nenumatytų aplinkybių ir pasiūlymų, smulkių klaidų būna taisomas.
Jokio skandalo nemato
„Kaip čia pasakius ūkiškai. Ar visada žmogus, planuodamas klijuoti tapetus arba dažyti kambarį, iš karto tiksliai nusiperka reikalingą tapetų, dažų ar kitų reikalingų priemonių kiekį? Statybų eigoje atsiranda naudingų pasiūlymų, pageidavimų arba nenumatytų aplinkybių. Pavyzdys: buvo nuspręsta perėją Joniškyje prie „Jonės“ parduotuvės perkelti toliau link prekybos centro, nes būtų patogiau eismui, mažiau avarinių situacijų. Tai ir padarėme. Tačiau kai kurie gyventojai pagal seną papratimą vis tiek kirsdavo gatvę senojoje vietoje, todėl Saugaus eismo komisija nutarė pastatyti atitvarus. Tai kainavo lėšų papildomai, kaip jų reikės ir minimu atveju dėl šventoriaus tako,“ – palyginimais kalbėjo Artūras Pališkevičius.
Ir Administracijos direktorius, ir pavaduotojas sakė turintys vilties ir tikintys, kad tako net nereikės išmontuoti. Galbūt bus galima atlikti archeologinius tyrimus, pateikti ataskaitą ir suderinti projektą su Departamentu.
„Mes grubiai galėjome klebonui pasakyti: „Ne, nedarysime, nes nenumatyta“. Tada pabaigus statybos darbus būtų iš naujo rengtas projektėlis papildomam takui, perkamos trinkelės, kurių spalva galbūt neatitiktų kitų, nes būtų iš naujos partijos ir turėtume dėmę. Tad nematau dabar kažkokio skandalo,“ – tvirtino A. Pališkevičius.
Trinkelių šventoriuje ir taip per daug
„Tikėjimas yra gerai, bet kuo jis pagrįstas? Išmontuoti grindinį reikės,“ – reaguodamas į savivaldybės atstovų bandymus pateisinti ne pagal projektą atliktus darbus „Šiaulių kraštui“ sakė Kultūros paveldo departameno Šiaulių skyriaus vedėjas Rytis Budrys.
Jo teigimu, net ir pagal projektą Joniškio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios šventoriuje trinkelių paklota labai daug, galėjo būti dar mažiau.
„Dabar mėgstama kloti grindinius, kad nereiktų pjauti žolės. Kadangi tai valdiški pinigai, trūksta ūkiškumo. Skaičiuodamas savo pinigus žmogus pirktų trinkelių tik tiek, kiek jų tikrai reikia. Suprantama, norima, jog mažiau reikėtų priežiūros,tačiau pagal seną tradiciją šventoriai buvo laidojimo vietos. Net pagal paprotinę teisę ir pagarbą ant kapų grindiniai neklojami. Jeigu ten guli kadaise palaidotų žmonių kaulai, reiktų pirmiausia juos tvarkingai iškasti, surinkti ir garbingai perlaidoti tinkamoje vietoje. Pirma – tai brangiai kainuoja, antra – Joniškio šventorius net nėra tiek tyrinėtas,“ – sakė Departamento Šiaulių skyriaus vadovas.
Jo teigimu, mažuose miesteliuose gal tokie dalykai praeina ramiai, tuo tarpu Vilniuje, kai klojami grindiniai ant žmonių kaulų, galimų kapinių, kyla didelis pačios visuomenės pasipriešinimas.
Autorės nuotr.
Lietuvos kultūros paveldo departamento specialistai nustatė, kad kai kurie Joniškio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios šventoriuje atlikti grindinio darbai, kuriuos dabar slepia sniegas, neatitinka projekto.
Administracijos direktoriaus pavaduotojas Artūras Pališkevičius teigia, kad „projektas yra gyvas daiktas“, jis dažnai dėl nenumatytų aplinkybių ir pasiūlymų, smulkių klaidų būna taisomas, taip atsitikę ir šį kartą.
Administracijos direktorius Aivaras Rudnickas pripažįsta, kad nutiesti taką buvo protokolinis visų pusių susitarimas tarp užsakovo, rangovo, techninio prižiūrėtojo, klebono, bet neįforminta techniniame projekte.