
Naujausios
Gyventojų problema – lauko tualetai, valdžios – pinigai
Praėjusią savaitę Šiaulių rajono savivaldybėje lankęsi Aplinkos ministerijos atstovai klausėsi rajono gyventojų priekaištų dėl to, kad metų metais yra maitinami pažadais turėti centralizuotą vandens tiekimą ir nuotekų tinklus. Žmonių problemos – lauko tualetai XXI amžiuje, teršiama gamta, valdžios – per mažai pinigų.
Maža suma ir vandens įmonių stambinimas
Šiaulių rajono savivaldybėje lankėsi Aplinkos ministerijos delegacija – viceministras Mindaugas Gudas, Vandenų politikos skyriaus vedėjas Irmantas Valūnas, šio skyriaus vyriausioji specialistė Viktorija Vaškevičienė.
Savivaldybės administracijos direktorius Gipoldas Karklelis pripažino, jog mintis pasikviesti Aplinkos ministerijos atstovus kilo, nes problemos vandentvarkos srityje yra sudėtingos ir gyventojai pagrįstai kelia klausimus dėl vandentiekio ir nuotekų tinklų gyvenvietėse.
„Mūsų savivaldybė yra specifinė – turime daug priemiestinių gyvenviečių, kurios ribojasi su Šiaulių miestu. Turime ir du vandens tiekėjus – viešąjį UAB „Kuršėnų vandenys“ ir kitą – UAB „Šiaulių vandenys“. Dėl to atsiranda sudėtingas rajono teritorijų aptarnavimo procesas“, – susitikime su viceministru sakė G. Karklelis.
Administracijos direktoriaus teigimu, dabartiniame ES finansavimo periode, kuris baigsis 2020 metais, per regionų plėtros programas yra numatyta skirti tik 2,8 milijono eurų vandentvarkai, o tai esanti nedidelė suma.
Aplinkos viceministras M. Gudas sakė, jog yra trys užsibrėžtos užduotys, kurias sprendžia ministerija.
„Pagal mūsų nacionalinius įsipareigojimus turime pasiekti upių, ežerų ir Baltijos jūros gerą būklę. ES pradėta pažeidimų procedūra dėl nepakankamo namų ūkių prisijungimo prie naujų centrinių valymo įrenginių ir vandentiekio, tad čia turime rūpintis, kad būtų nutiestos visos trasos ir gyventojai galėtų prisijungti bei naudotis tomis trasomis. Dar labai svarbus klausimas yra vandens tiekimo įmonių sustambinimas ir optimizavimas“ – sakė viceministras.
Gyventojai laukia jau dešimtmetį
Rajono savivaldybės Tarybos narys Arūnas Grubliauskis ministerijos pareigūnams įteikė dvi bylas, kurias pradėjo kaupti dar 2006 metais. Ginkūniškiai 2007 metais buvo gavę tuometinio Savivaldybės administracijos direktoriaus raštą, kad valstybė įsipareigoja ir užtikrina, jog iki 2014 metų 95 procentai gyventojų bus aprūpinti vandentiekio ir kanalizacijos tinklais, tačiau valdžios keičiasi, o problemos nesprendžiamos.
Diskusijoje aktyviai dalyvavo gyvenviečių atstovai, jie tikėjosi gauti išsamius atsakymus, tačiau nesulaukė.
G. Karklelis apibūdino susitikimą tik kaip nuomonių išsakymą.
„Padiskutavome. Vienas iš mūsų siūlymų buvo, kad Aplinkos ministerija kartu su Finansų ministerija pasvarstytų apribojimų savivaldybėms skolintis lėšas nuėmimą kai kurioms programoms vykdyti. Prašėme ministerijos pagalvoti apie specialių programų atsiradimą, nes vandentiekio neturėjimas yra ne tik ūkinė problema, bet ir socialinė, gamtosauginė problema“ – sakė G. Karklelis.
Su Aplinkos ministerijos atstovais sutarta susitikti spalio mėnesį pakalbėti apie tai, kaip išsakyti pasiūlymai bus sprendžiami.
Ir buities rūpesčiai, ir teršiama gamta
„Šiaulių kraštas“ ne kartą rašė apie rajono gyventojų bėdas dėl vandens ir nuotekų. Rašėme, kad Kuršėnų pašonėje esančio Drąsučių kaimo žmonės piktinasi valdininkų, gal 10-metį žadančių kaime įrengti centralizuotą nuotekų sistemą, neveiklumu ("Drąsučiams civilizacija ir vanduo – tik ant popieriaus“, 2017 06 17).
„Šiaulių krašto“ pašnekovai bėdojo, kad nuotekų išvežimas iš lauko tualetų brangus ir neekologiškas. o jeigu aiškiai žmonėms būtų pasakyta, ar iš viso kada nors bus centralizuoti nuotekų valymo įrenginiai, svarstytų apie vietinių nuotekų valymo statinių įrengimą, nes pabodo XXI amžiuje lakstyti į lauko tualetus.
„Šiaulių krašto“, Šiaulių rajono savivaldybės inf.
Zigmo RIPINSKIO nuotr.
Šiaulių rajono Tarybos narys Arūnas Grubliauskis Aplinkos ministerijos atstovams įteikė nuo 2006 metų kauptus dokumentus Ginkūnų gyventojams, kuriuose valstybė įsipareigojo, jog iki 2014 metų 95 procentai gyventojų bus aprūpinti vandentiekio ir kanalizacijos tinklais.
Diskusijoje dėl vandentvarkos problemų aktyviai dalyvavo rajono gyventojai. Klabėjo ir Lietuvos nepriklausomybės Akto signataras Gegužių seniūnaitijos seniūnatis Algimantas Sėjūnas.
Aplinkos ministerijos atstovų vizitas dėl vandentvarkos problemų – tik apsikeitimas nuomonėmis. Gyventojai vėl negavo aiškaus atsakymo, kada civilizacija ateis į jų namus.