
Naujausios
Gyvenimas – ant ratų
Iš Kelmės rajono Vaiguvos, iš gausios, dešimties brolių ir seserų šeimos kilęs Leonas Šimkus, jau daugelį metų gyvena Kuršėnuose ir beveik penkias dešimtis metų, iki šiol, dirba vairuotoju. Teisę vairuoti įgijęs dar tarnaudamas tarybinėje armijoje, dabar septyniasdešimtmetį perkopęs ponas Leonas važinėja į tolimus reisus po visą Europą.
„Esu stiprus, nė sykio nesirgęs, ligoninės nematęs, tad kodėl nepadirbėjus?“, – šypsojosi Leonas Šimkus, atvykęs į savo tėviškę, padėti ten likusiam ir ūkininkaujančiam broliui Vaclovui.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Tėviškė traukia, bet aplanko ją retai
Saulėtą gegužės priešpietį nedideliame Vaiguvos miestelyje verda gyvenimas. Dažnas, ištaikęs ramų, be lietaus, laiką, skuba ravėti darželius, pjauna žolę, ant ilgų virvių kabina skalbinius.
Žoliapjovę „užsikūręs“ ir į savo tėviškę atvažiavęs, dabar Kuršėnuose su šeima gyvenantis, Leonas Šimkus.
„Padedu čia likusiam broliui Vaclovui. Mes, likę broliai ir seserys, raštiškai atsisakėme savo dalies jo naudai. Vacius iš tėviškės niekur neišėjo, sėkmingai ūkininkauja, laiko kelias dešimtis melžiamų karvių, bičių, paukščių, dirba apie 100 hektarų žemės. Aš bent žolę nupjaunu“, – sakė ponas Leonas. Broliui Vaclovui talkauja ir netoliese gyvenantis brolis, seserys, atvykstančios net iš Gargždų.
Buvęs vaiguviškis ir dažniau atvažiuotų į savo tėviškę, dar daugiau broliui padėtų, bet iki šiolei dar dirba tolimųjų reisų vairuotoju. Kartais išvyksta ir po pusantro mėnesio, po Europą važinėja. Dabar kelionių maršrutai nusitiesę po Skandinaviją.
„Prašė darbdaviai kuo greičiau susiruošti važiuoti. Bet mes su žmona ir Kuršėnuose, nuosavame name gyvendami, turime žemės gabaliuką, reikėjo daržus pasėti“, – aiškino L. Šimkus.
Jei jau visai tiksliai – Leonas Šimkus yra gimęs Užgirių kaime. Bet toje vietoje tik alyvų krūmas likęs, ir miškai – aplinkui. Vyras yra nusprendęs tikroje savo tėviškėje, prie alyvų, suolelį pastatyti. Kad atvažiavęs galėtų ramiai pasėdėti ir įsileisti šviesių vaikystės prisiminimų.
Iš Užgirių L. Šimkaus tėvai buvo persikėlę į Paprūdžius, tik vėliau įsigijo namuką Vaiguvoje. Ir gyveno abu iki mirties. „Senasis namelis dabar paverstas pirtimi, o naujasis, kuriame brolis gyvena, ir kuriame mes atvažiavę atsistojame, mano su tėvu statytas prieš daugiau kaip 50 metų“, – pasakojo L. Šimkus.
Prie technikos – kaip prie medaus
Leonas Šimkus sakė, jog nuo pat vaikystės jį įvairi technika traukusi kaip medus, o benzinas iš tolo kvepėdavo.
Tarybinėje armijoje pakliuvo tarnauti prie Maskvos, prie Šeremetjevo oro uosto. „Mums, 1946-ųjų metų vaikinams, teko trejus metus tarnauti. Tiesa, du kartus buvau atostogų išleistas. Armijoje įgijau ir vairuotojo teises. Grįžęs, 22 metus Šiauliuose, Autotransporto įmonėje vairuotoju išdirbau. Ir vėliau, iki dabar, su mašinomis nesiskiriu“, – pasakojo.
Nors ir niekur nereikia važiuoti, vyriškis kas rytą savo nuosavą mašiną iš garažo išvaro ir kieme pasistato.
55 metai – toks Leono Šimkaus darbo stažas. Bet vyrui pensijos, kaip pats tvirtino, neužtenka nė savo mašinai išlaikyti. Todėl ir dirba. „Bet, jei atvirai, jei ir būtų pakankamai pinigų, vis viena be vairavimo, mašinų sunkiai išgyvenčiau“, – pripažino.
Vienas maršrutas tęsiasi maždaug po pusantro mėnesio. Per devynių valandų darbo dieną nuvažiuojami 700- 800 kilometrų. Per savaitę pagal normatyvus leidžiama dirbti dvi dienas po 10 valandų, bet iš viso per savaitę negalima dirbti ilgiau kaip 90 valandų.
„Dabar važinėju tik po Skandinavijos šalis: Daniją, Švediją, Norvegiją. Bet esu visą Europą išvažinėjęs. Ispanija, Prancūzija, Portugalija, Vokietija, Lenkija... Vien Italijoje dirbau penkerius metus“, – pasakojo.
Per ilgai trunkančias keliones Leonas Šimkus rasdavo laiko ir svečias šalis bent trumpam aplankyti. Vyriškiui didelį įspūdį paliko senovinis muziejus, pilis Prancūzijos pasienyje. Ten praleido visą poilsio dieną.
„Per šitiek kelionių nesu į jokias nemalonias situacijas, avarijas pakliuvęs. Svarbiausia yra neskubėti, nesėsti prie vairo iš nuovargio limpančiomis akimis“, – aiškino L. Šimkus.
Su žmona Leonas Šimkus užaugino du sūnus, vienas pasekė jo pėdomis – dirba vairuotoju. Jau sulaukė trijų anūkų.
Ilgaamžių, stiprių žmonių giminė
Šalimais Šimkų, Vaiguvoje, tik kitoje gatvės pusėje, gyvena Ona Neverauskienė – Leono Šimkaus teta, mamos sesuo. O. Neverauskienės mama Marijona Rimeikienė išgyveno labai ilgą amžių, mirė sulaukusi 111 metų, neprarasdama šviesios atminties.
„Mūsų visa giminė – stipri“, – sakė Leonas Šimkus, ir pats nežinantis, kas yra ligos, daktarai, poliklinikos ar ligoninės.
Šeimos gydytoją vyras, kaip ir priklauso, yra pasirinkęs, bet pas ją nesilanko dėl labai paprastos priežasties – neturėtų kuo skųstis. „Su savo šeimos gydytojos tėveliu esame kartu dirbę, tad ir ją neblogai pažįstu. Kai susitinkame, manęs vis klausia, kodėl neapsilankau. Aš leidžiu sau pajuokauti, atsakydamas, kad bijau. Dar netyčia kokią ligą ras“, – šypsojosi.
Leonas Šimkus nežino, iš kur jo sveikata imasi. Vyras gyvena paprastai, valgo įprastą maistą. Tik per visą gyvenimą nėra nė vienos cigaretės surūkęs, iki 40 metų – nė lašo alkoholio neragavęs (ir dabar – tik simboliškai taurę pakelia), 14 metų nevartoja cukraus, jokių mineralinių vandenų, retai geria kavą. Mieliau renkasi arbatą, ypač mėgsta žaliąją arbatą.
Autorės nuotr.
Iš Vaiguvos kilęs, dabar Kuršėnuose gyvenantis Leonas Šimkus, 71 metų sulaukęs dar dirba tolimųjų reisų vairuotoju. „Mane prie technikos nuo mažens traukė, kodėl nedirbti, jei sveikatos turiu?“, – sakė.
Į savo tėviškę kuršėniškis Leonas Šimkus atvažiuoja pas ten gyvenantį ir ūkininkaujantį brolį Vaclovą, ir padirba, ir pailsi jaukiuose namuose.