Gresia grąžinti dalį europinių milijonų

Gresia grąžinti dalį europinių milijonų

Gresia grąžinti dalį europinių milijonų

10 milijonų litų — tokią sumą pinigų gali tekti grąžinti europiniams fondams, jei UAB „Radviliškio vanduo“ neįvykdys įsipareigojimų prie centralizuotų geriamojo vandens bei nuotekų tinklų prijungti kelis tūkstančius rajono gyventojų. Kad Savivaldybės bendrovė suprastų, jog situacija yra rimta ir net grėsminga, teko įsikišti ir rajono Tarybai.

Laima AGANAUSKIENĖ

Grasinama finansinėmis sankcijomis

UAB „Radviliškio vanduo“ pasiekė itin nemaloni žinia iš Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA). Bendrovei atsiųstame rašte nuogąstaujama, jog kyla rizika, kad UAB “Radviliškio vanduo“ iki kitų metų sausio 1 dienos neįvykdys projekte “Nemuno vidurupio baseino investicinės programos I etapas“ numatytų tikslų.

Tai yra, iki šios datos nesuspės prijungti prie nuotekų tinklų 4,5 tūkstančio, o prie vandentiekio tinklų — kiek daugiau nei 4 tūkstančius naujų vartotojų Radviliškyje bei Šeduvoje. Ten, kur už europines lėšas buvo įrengti geriamojo vandens bei nuotekų tinklai. Šiuo metu projekto tikslai įgyvendinti 70 procentų.

Jei iki nurodytos datos nepavyks įgyvendinti likusių 30 procentų, bendrovei gresia milijoninės sankcijos — gali tekti grąžinti tokią sumą lėšų, kuri bus proporcinga investicijų, skirtų tinklų plėtrai, ir nepajungtų gyventojų skaičiui.

Neseniai paaiškėjo, jog iki šiol bendrovė per daug ir nesistengė, kad užduotis būtų įvykdyta, o jos vadovai buvo įsitikinę, jog pagrindinė jų užduotis buvo rūpintis, kad laiku ir tinkamai būtų įrengti tinklai. Ir tik tada, kai situacija tapo grėsminga, į visa tai imta žiūrėti rimčiau, priimta naujų darbuotojų, kuriems pavesta daryti viską, kad tik kuo daugiau gyventojų prisijungtų prie naujai įrengtų tinklų.

Bendrovės direktoriaus Juozo Jučo pateiktais duomenimis, reikalai pasistūmėjo į priekį, ir iki spalio 24 dienos prie centralizuotai tiekiamo geriamojo vandens tinklų buvo prisijungęs 1761 vartotojas, prie nuotekų — 1830.

Anot J. Jučo, užduotis įgyvendinti 100 procentų yra utopija, kadangi šios užduotys yra nerealios, nes per daug padidintos.

Tikisi užduočių korekcijos

UAB „Radviliškio vanduo“ vadovas J. Jučas ir Savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Pranevičius spalio 25 dieną dalyvavo Šiauliuose vykusiame 16-ajame Sanglaudos fondo priežiūros komiteto posėdyje, kuriame buvo kalbama apie projekto “Nemuno vidurupio baseino investicinės programos I etapas“ vykdymą.

Pasak J. Jučo, posėdyje dalyvavę ES komisijos atstovai žodžiu pažadėjo, jog projekto užduočių įgyvendinimo terminas gali būti nukeltas iki 2014 metų, o pačios užduotys sumažintos iki realaus skaičiaus.

E. Pranevičius nebuvo toks optimistas. Pasak jo, nieko nedarant, užduotys pačios nesumažės.

„Negalima sėdėti, sudėjus rankas. Bendrovei teks labai rimtai pagrįsti, kodėl reikia mažinti skaičius, argumentuoti kiekvieną atvejį. Reikės įrodyti, jog vartotojų sumažėjo ir dėl migracijos, kitų priežasčių, bet turės būti dirbama. Ir labai intensyviai“, — sakė E. Pranevičius.

Anot E. Pranevičiaus, bendrovė gyventojų apsisprendimą jungtis prie centralizuotų tinklų turėtų įforminti ne parašais, o išankstinėmis sutartimis, kuriose turėtų būti abipusių įsipareigojimų.

J. Jučo tikinimu, bendrovei trūksta įrangos, technikos, dėl to darbai vyksta lėčiau, nei turėtų vykti.

Bendrovei — rajono Tarybos įpareigojimai

Siekti kiek galima geresnio rezultato bendrovę „Radviliškio vanduo“ įpareigojo ir rajono Taryba. Spalio 27 dieną vykusiame jos posėdyje buvo priimtas sprendimas, patvirtintas priemonių planas, kurį bendrovė turės įgyvendinti iki šių metų gruodžio 31 dienos, o bendrovės direktorius J. Jučas įpareigotas užtikrinti, kad šios priemonės būtų įgyvendintos.

Priemonių plane nurodytas konkretus gyventojų, turinčių prisijungti prie vandentiekio tinklų, skaičius. Iki šių metų lapkričio 15 dienos prie vandentiekio tinklų Radviliškyje bei Šeduvoje turės būti prijungtas 1400 vartotojų, prie nuotekų — 1700, o iki gruodžio 31 dienos — atitinkamai 1016 ir 1078 vartotojai.

Priemonių plane priimta ir išlyga: prijungiamų ar prijungtų gyventojų skaičius galės būti tikslinamas, atlikus geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų sutarčių monitoringą ir suderinus naujus skaičius su APVA.

Bendrovė, Savivaldybės Turto ir vietinio ūkio skyrius bei rajono aplinkosaugininkai turės Aplinkos ministerijai paruošti raštą su konkrečiais pasiūlymais, kaip didinti gyventojų atsakomybę už gamtos taršą tose teritorijose, kur yra galimybė prijungti savo namus ar kitus objektus prie pastatytų geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo tinklų, o taip pat skatinimo priemones už aplinkos taršos mažinimą.

UAB „Radviliškio vanduo“ leista panaudoti iki 100 tūkstančių litų lėšų, skirtų įrengti vandentiekio ir fekalinę kanalizaciją gyvenamųjų namų kvartale prie Radviliškio miesto senųjų kapinių. Šios lėšos galės būti panaudotos gyventojų atsiskaitymams už geriamojo vandens įvadų ir nuotekų išvadų statybos darbams kredituoti.

Bendrovė taip pat įpareigota intensyviai dirbti su gyventojais, tam panaudodama ir pyrago, ir botago principus — gyventojams bus daroma ir lengvatų, bet bus numatytas ir galimų sankcijų mechanizmas.

Autorės nuotr.

BUMERANGAS: Už europines lėšas Šeduvos mieste nutiesti vandentiekio tinklai dabar bumerangu atsisuka prieš UAB „Radviliškio vanduo“ — vandens tiekėjai turi žūtbūt rasti reikiamą skaičių naujų vartotojų.

UTOPIJA: UAB „Radviliškio vanduo“ direktorius Juozas Jučas: “Užduotys yra nerealios, padidintos, todėl jas įgyvendinti 100 procentų yra utopija“.