
Naujausios
Festivalis sulaukė svečių net iš Pietų Korėjos ir Argentinos
Gegužės 9–12 dienomis Žagarėje (Joniškio rajonas) skirtingose, net ir netradicinėse vietose – žirgyno manieže, buvusioje pieninėje, miesto pirtyje – skambėjo muzika, išdygo instaliacijos, vyko performansai, buvo rodomi spektakliai, organizuotas blusų turgus. Trečiajame „Fringe“ festivalyje sulaukta menininkų ne tik iš Europos šalių, bet ir Pietų Korėjos bei Argentinos.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Egzotiški pasirodymai
Keturias dienas ir naktis meno pasaulį Žagarėje kūrė ir rodė jaunieji aktoriai, šokėjai, muzikantai, vizualiųjų menų atstovai ne tik iš Lietuvos, kaimyninės Latvijos, bet ir Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Danijos, Baltarusijos, Prancūzijos, Baltarusijos, Argentinos, Pietų Korėjos.
German Roffler, atvykęs iš Argentinos ir šiuo metu apsistojęs Ispanijoje, buvusioje sinagogoje susirinkusius žiūrovus užliūliavo melancholiškomis dainomis, netipišku tango ir savo vaikui kurta lopšine. Jį keitė latvių, lietuvių ir vokiečių grupės ir britiškojo roko atstovai, o Simon Duck iš Didžiosios Britanijos išgavo muzikinius garsus instrumentu, sukonstruotu iš elektronikos detalių.
Yonggu Shin iš Pietų Korėjos dviem savo pasirodymais nunešė į budistų ramybės, gėrio ir grožio pasaulį, simboliškai per rankas perduodamu siūlu, tarsi sujungdamas žiūrovus į vieną brolybės draugiją.
Menininkas dar iki šių pasirodymų kvietė į dirbtuves, kuriose kiekvienas norintis galėjo pasidaryti savo veido atvaizdą-kaukę. Y. Shin domėjosi visais renginiais, jį ypač sužavėjo lėlių kolekcija tautodailininkės ir lėlininkės Aušros Petrauskienės lėlių namuose, vieną festivalio vakarą virtusiuose lėlių kavine. Joje lankytojai buvo laukiami su savo pačių nuo vaikystės išsaugotomis lėlėmis.
Pasiekti tuos, kurie jaučiasi nepasiekiami
Šių metų „Fringe“ arba kitaip – „Paribio“ festivalio pagrindinė mintis buvo pasiekti tuos, kurie jaučiasi nepasiekiami, apeiti tvoras, kurias žmonės galbūt pasistato iš nepasitikėjimo. Tad itin gražia dovana tapo prestižinės Džiuljardo mokyklos Niujorke absloventės smuikininkės Justinos Auškelytės apsilankymas pas kelias garbaus amžiaus žagarietes, kurioms atliko po keletą kūrinių – taigi, šventę atnešė tiesiai į namus. Ji taip pat muzikavo bažnyčioje po sekmadienio pamaldų.
Menas tiesiogiai į svečius atėjo ir Šiaulių gatvėje. Ant vieno gyvenamojo namo sienos atgijo menininko Lakrason Selectach gatvės meno piešinys – mistinis veidas. Tuo tarpu, praeinantieji pro Žagarės gimnaziją dairėsi į virves, nuo stogo nutemptas iki žemės, primenančias saulės spindulius. Juk mokykla – kaip ir saulė – neša šviesą. Šis darbas pavadinimu „Prasilenkimai“ – kraštietės, buvusios moksleivės menininkės Židrijos Janušaitės dovana mokyklai artėjančio šimtmečio proga. Tikimasi, kad instaliacija sulauks jubiliejaus, kuris planuojamas birželį.
Provokuojantys pasirodymai
Festivalyje buvo filmas apie provokuojantį, laužantį sienas Laisvąjį Baltarusijos teatrą, kuris žiūrovui pasakojo apie kontroversišką ir pavojingą, rizikingą, emocijų kupiną gyvenimą kaimynėje diktatūros valdomoje šalyje. Taip pat vienintelio tokio Europoje Vilniaus tango teatro šou „Café Domnguez“ (šis teatras jau pakerėjo Lenkijos, Latvijos, Estijos, Danijos, Švedijos, Norvegijos, Belgijos, Urugvajaus, Argentinos publiką) pasirodymas bei dviejų aktorių – Vitos Malachovos ir prancūzės Audri Lorrillard – poetinė rusų kūrėjo Daniilo Charmso gyvenimo traktuotė per fizinį teatrą ir įvairiakalbį tekstą. Išraiškingiausiomis priemonėmis šiame spektaklyje tapo ne žodis, bet aktorių fizinė ištvermė ir trenažas, atliekant beveik akrobatinius veiksmus.
Iš viso per keturias festivalio dienas įvyko apie trisdešimt įvairių renginių.
Pasak vienos iš organizatorių Sarah Mitrikės, iš pradžių buvę neramu, kiek menininkų norės pasirodyti Žagarėje, tačiau artėjant festivalio datai jų radosi vis daugiau, vienus rekomendavo kiti. Atsirado girdėjusių ir parašiusių tiesiogiai. Festivalio „Fringe“ idėją, prieš 70 metų gimusią Škotijoje, prieš kelerius metus pasiūlė S. Mitrikė, prie jos prisijungė Žagarės kultūros centras, menininkė Židrija Janušaitė, „Žagarės balselis“, kitos vietos įstaigos ir organizacijos.
Autorės nuotr.
Yonggu Shin iš Pietų Korėjos dviem savo pasirodymais nunešė į budistišką ramybės, gėrio ir grožio pasaulį.
German Roffler į Žagarės „Fringe“ festivalį atvyko net iš Argentinos.
Blusų turguje vyko rimtos derybos.
Akimirka iš lietuvių šokio spektaklio DOLLS 2.0, kuris nagrinėja žmogiškosios prigimties, dirbtinio intelekto, moters vaidmens visuomenėje ir šiuolaikinio meno kontekste temas.
Aušros Petrauskienės lėlių kavinėje netrūko lėlių.
Miesto aišktėje per festivalį vyko įvairūs žaidimai.