
Naujausios
Akmeninės Elenos ir Stanislovo vestuvės
Bemaž prieš 68 metus susituokę ir iškart Akmenėje įsikūrę dabar 87-erių Elena Adomaitienė, plačiai pagarsėjusi tautodailininkė, ir jos 93-ejų Stanislovas atšventė akmenines vestuves.
Tokių sukaktuvininkų Akmenės rajono savivaldybės civilinės metrikacijos skyrius, priimantis iškilmėms ilgaamžes šeimas, niekada nebuvo sulaukęs.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Šventės sumanytojas – Adomaičių sūnus Stanislovas, žinomas menininkas.
Jis mena, kad akmeninėms vestuvėms ėmė ruoštis atšventus tėvų deimantines vestuves – po 60 metų santuokos. Pasidomėjo, kokios dar būna. Nustebo, esant akmeninių. Ir dar išskirtinių tarp kitų ilgaamžių santuokų sukakčių. Akmeninės vestuvės – jau po dviejų su puse metų. Paskui seka deimantinės palaimintosios – 70 metų, po to vėl skaičiuojama kas penkeri metai.
„Kaip akmeniškiams atrodė labai svarbu pasidžiaugti akmeninėmis vestuvėmis“, – sakė Stanislovas.
Susituokę 1949-ųjų rugsėjo 7-ąją Adomaičiai turėjo švęsti šių metų vasario pradžioje. Tačiau dėl žiemos šalčių atidėjo pavasariop. Bet E. Adomaitienę netikėtai paguldė į ligoninę, paskui operavo, po to užtruko reabilitacinis gydymas.
Vasarai baigiantis atgavo jėgas.
Akmenės rajono savivaldybės civilinės metrikacijos skyriaus registratorės Palmiros Rimkevičienės duomenimis, akmeninių vestuvių rajone nėra buvę. Skyriuje per metus surengiamos po 2-3 ilgaamžių santuokų iškilmės, dažniausiai – 50 metų, vadinamos auksinėmis vestuvėmis. Tik pernai geležinėmis vestuvėmis (65 metų) pasidžiaugė Ona ir Pranciškus Lipkinai iš Naujosios Akmenės.
Netoli Papilės esančiame Vervedžių kaime gyvenusi Elena, o Akmenėje – Stanislovas pažintį užmezgė Ventoje, kai į gegužines susirinkdavo aplinkinių vietovių jaunimas.
„Nelengvas tuomet buvo mūsų gyvenimas, juk vestuvėms neturėjome net savo drabužių, o susiskolinome“, – sakė E. Adomaitienė.
Jaunikis – su svetimais batais, kelnėmis. Jaunoji vilkėjo irgi ne savo suknelę, kurios spalva išliko akyse – dangaus mėlynumo. Žiedų sumainymo iškilmėms jaunajai savąjį auksinį patikėjo mama. Jaunikiui nebuvo kas paskolintų, todėl nusikalė iš varinio pinigo.
„ Surašė Stanislovo tėvų mūriniame name, dar buvo atėjusi mano mama ir vienas kaimynas, ir vyro pusė“, – mena E. Adomaitienė.
Ji išvažiavo į savo Vervedžius, Stanislovas liko Akmenėje. Po kelių savaičių Papilės bažnyčioje priėmė šliūbą, tada ir parėjo į tą patį mūrinuką Akmenėje. Gavo kaip tėvų palikimą vieną kambarėlį, kiti priklausė kitiems giminaičiams.
Stanislovas dirbo kelių tvarkymo tarnyboje, čia įsidarbino ir Elena. Iš pradžių jai kartu su vyru teko kastuvais kasti griovius. Vėliau tapo lengviau: vyrai vežiojo iškastas žemes pakelėms užpilti, o Elena užrašinėjo skaičius.
Elena apsisprendė palikti darbovietę ir namuose ėmėsi auginti triušius. Nuolat jų būdavo apie šimtą. Reikėjo suktis.
Vėliau dirbo ir mokyklos valgykloje, ir prekybininkų konditerijos ceche.
Stanislovas buvo įsidarbinęs duonos kepykloje, statybos organizacijoje, ryšių tarnyboje, galiausiai ilgam – antkapinių paminklų dirbtuvėje. Tapo nagingu meistru.
Po darbo įstaigoje jis surasdavo ir papildomų lėšų. Kartu su Elena tvarkė kapavietes. Kruopščiu darbu išgarsėjusius akmeniškius užsakovai patys nuveždavo padirbėti ir į Mažeikius, Užventį, Skaistgirį, net į Kauną.
Statėsi namą. Stanislovas visus medžio dabus pats darė, samdė tik mūrininką.
Adomaičių namuose Stanislovo sumeistrauti baldai.
Labiausiai naudotas virtuvės 'bufetukas“, kelis dešimtmečius naudotas ir kaip molbertas.
Daugelio tautodailininkų konkursų laimėtojos ir prestižinių premijų laureatės titulus turinti E. Adomaitienė kartoną ar įrėmintą drobę pastatydavo tarp „bufetuko“ stiklinių durelių. Apačioje esantys stalčiukai tiko dažams, teptukams laikyti. Atėjus kūrybos metui tereikėdavo stalčiukus atitraukti.
Taip gimė daugiau kaip šimtas paveikslų. Dalį jų pardavė. Nemažai eksponuojama Akmenės krašto muziejuje, yra ir kituose šalies muziejuose.
Namuose likusiais galima pasigrožėti prie namo pastatytoje sūnaus Stanislovo galerijoje ir stilizuotoje pilyje.
„Kai sūnus Stanislovas po mokslų Telšių taikomosios dailės technikume namuose piešdavo, labai patikdavo žiūrėti“, – mena tautodailininkė.
Iki penkiasdešimties rankose moteris nebuvo laikiusi dailininko teptuko.
Bet pakomanduodavo sūnui, ką kaip derėtų nutapyti.
Kartą Stanislovas neištvėrė ir atšovė: „Kad taip viską supranti, tai imk ir pati paišyk“.
Virtuvėje padėjo kartono gabalą, paliko dažų ir „penzeliuką“.
„Atsimenu, kaip sunerimau, bet nupiešti norėjau – ir penzeliojau visokius velniukus raganiukus“, – sakė E. Adomaitienė.
Sūnus grįžo ir nustebo. Iškart įvertino, kad reikia vežti į netrukus turėjusią vykti rajono tautodailės parodą. Į jos atidarymą nuvažiavo ir Elena.
„Matau kaip žmonės paveiksluoja mano paveikslą, o aš slepiuosi už nugarų, kad nepasakytų, jog aš nupiešiau – nesupratau, kaip čia yra“, – mena E. Adomaitienė.
Komisija atrinko kūrinį į zoninę parodą ir paprašė nupiešti dar vieną. Pavaizdavo turgų žiemos laiku. Jo nebeturi. Netrukus buvo nupirktas. Tačiau patį pirmąjį, sūnaus patarta, išsaugojo.
Įvertinimas taip sukėlė ūpą, kad ėmė vis daugiau ir daugiau tapyti.
Visada toje pačioje pamėgtoje vietoje, virtuvėje, kur virdavo valgyti ir sodindavo šeimą prie stalo. Prieš akis – kuriami paveikslai.
Kaip žmonos pomėgį vertino vyras?
„Tegul, galvojau, aš darau savo darbus, ji savo“, – sakė senasis Stanislovas.
„Bet vis tiek nepatiko, – primena žmona. – Sakei: „Jei tu pradėsi maliavoti, tai be kelnių paliksim“.
„Tai todėl, kad tuomet darbovietėse mažas algas gaudavome.“
„Bet kai mama nupaišė kiaulę ir už tą paveikslą parodoje Maskvoje gavo 300 rublių premiją, o paskui kūrinį brangiai nupirko Vilniuje, tėtis pamatė, kad už tuos pinigus išeina kelias kiaules nupirkti,“ – prisiminė jaunasis Stanislovas.
Senajam Stanislovui patinka žmonos paveikslai, kadangi nukelia į jaunystės laikų kaimą, primena senovės žemės ūkio darbus.
„Užtat nepatinka sūnaus paveikslai, kam jis plikšius paišo“, – įvertina tėvas.
Sūnus šypsosi. Džiaugiasi tėvais.
Autoriaus nuotr.
Stanislovo Adomaičio sumeistrautu virtuviniu „bufetuku“ žmona pasinaudodavo ir kaip molbertu.
Gyveno ir gyvena Elena ir Stanislovas Adomaičiai pasitardami, vienas kitam pritardami.