20-ies sulaukusi Gaižaičių bendruomenė kaimui suteikia gyvybės

Jono JUREVIČIAUS nuotr.
Vienas didžiųjų Gaižaičių kaimo bendruomenės projektų buvo Žukančių Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčios renovacija, kuriai anuomet gauta 100 tūkstančių litų.
Gaižaičių kaimo (Joniškio rajonas) bendruomenė paminėjo įkūrimo 20 metų sukaktį, dar kartą pirmininke perrinkta jau 18 metų šiai nevyriausybinei organizacijai vadovaujanti medikė Laima Petkauskienė. Gaižaičiai išties turi, kuo didžiuotis, per gyvavimo metus įvykdę net 25 projektus – nuo paslaugų gyventojams, kaip kirpykla ar įsigyti šarvojimo reikmenys, iki Žukančių bažnyčios renovacijos, kultūrinių objektų, pritraukiančių lankytojų, sukūrimo.

 

Vieni pirmųjų

Gaižaičių kaimo bendruomenė, šiuo metu jungianti net 128 narius, pagal patvirtintus nuostatus kiekvienais metais rengia ataskaitinį–rinkiminį susirinkimą. Tad ir 20-metis be to neapsiėjo. Dar sykį, jau 19-iems metams, bendruomenės vairas patikėtas entuziastingai, atsakingai, Seimo nario Liudo Jonaičio dar renginio išvakarėse Seimo Vyčio sidabriniu ženklu apdovanotai Laimai Petkauskienei. Moteris negaili savo laiko visuomeninei veiklai, kuriai atidavė šitiek metų be jokio išskaičiavimo.

Gaižaičių kaimo bendruomenė buvo viena pirmųjų Joniškio rajone, atradusi Nyderlandų fondus, teikusi paraiškas rajono Vietos veiklos grupei, Žemės ūkio, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoms. Dirbta ranka rankon su seniūnija, kuriai anuomet vadovavusi Stanislava Andrulaitienė kartu su bendruomenės pirmininke prasėdėdavo valandų valandas, rašydamos projektus. Iš viso per du dešimtmečius įgyvendinti net 25 projektai. Kaip pati L. Petkauskienė sako, Gaižaičiai jau turėjo savo kirpyklą, skalbyklą, šarvojimo salės reikmenis, kai iš kitų bendruomenių išgirsdavo, kad štai ir jie tą tik ruošiasi daryti.

Didžiausi darbai

„Viskas veikia iki dabar. Kirpykla atsidaro kiekvieną pirmadienį. Moteris, vyrus, vaikus kerpa mūsų kaimo gyventoja Jurgita Urnikienė, kuri per Užimtumo tarnybą baigė kursus ir iki šiol gražina gaižaitiškius. Skalbyklą anuomet įrengdami galvojome apie žmones, kurie vargingai ar kažkaip truputį kitaip gyvena. Būdavo, žinai, kad kaimo gyventojas turės važiuoti pas gydytojus, atsivedi, paleidi dušą, tegul išsiprausia. Ir patalynę, drabužius išskalbi. Tokios galimybės palengvino socialinių darbuotojų darbą. Skalbykla naudojasi ir kiti gyventojai, jei prireikia. Juk būna, kad sava skalbimo mašina namuose sugenda ar dar kažkas neplanuotai atsitinka, – pasakojo Gaižaičių kaimo bendruomenės pirmininkė. – Per Nyderlandų fondus vieni pirmųjų rajone įsirengėme treniruoklių salę–štanginę, labiau populiarią tarp vyrų, o vėliau ir kitą treniruoklių salytę moterims. Nuo 2009 metų turime masažo kabinetą. Tada pas mus atvažinėdavo Socialinių paslaugų ir užimtumo centro masažuotoja, kurios paslaugomis naudodavosi negalieji ir žmonės, turintys specialiųjų poreikių. Vėliau tiesiog susidarius grupei norinčiųjų masažo, pasikviesdavome masažuotoją privačiai. Turime masažinį stalą, masažinę kėdę, šildomą apklotą.“

Vienas didžiųjų Gaižaičių kaimo bendruomenės projektų buvo Žukančių Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčios renovacija, kuriai anuomet gauta 100 tūkstančių litų. Pagal alternatyvių verslų kaime paraišką už 12 tūkstančių buvo įsigytas traktoriukas su visa papildoma įranga: sniego stumdytuvu–buldozeriu, šluota, priekaba. Savivaldybei sudarius panaudos sutartį šis traktorius tarnauja Gaižaičiams: valomas sniegas nuo kelių, šienaujami kelkraščiai, parvežamas kuras ir kt.

Gaižaičių kaimo bendruomenės rengto projekto lėšomis nupirktas ir galingas šildymo katilas, kuris apšildo ne tik bendruomenės patalpas, bet ir seniūniją, biblioteką, įsigyta kapinių laistymo įranga.

Įtrauktas į lankytinų vietų sąrašą

O kur dar bendruomenės organizuota kelionė į Slovakiją 2012 metais, akmentašystės mokymai su žinomu meistru Albertu Martinaičiu, gaminančiu liaudies instrumentus, o tąsyk jis mokino vaikus ir suaugusiuosius pasigaminti akmeninį švilpuką ar kokį kitą mielą suvenyrą. Gaižaitiškius pagavo akmens „liga“, netrukus sugalvota kurti Lietuvos šimtmečio skverelį su skulptūromis, įrengtas akmenų labirintas, akmens skulptūrų alėja išnykusiems kaimams atminti. Ten jau keturi kaimai pažymėti, ir dar laukia eilės ne vienas. Skverelis įtrauktas į Joniškio rajono lankytinų vietų sąrašą. Važiuoja žmonės iš svetur, ypač traukiantys į Mūšos tyrelio taką užsuka, pasivaikščioja ir vietiniai, pasėdi, pamedituoja.

Bendruomenės pirmininkė tik apgailestauja, kad Gaižaičiuose nyksta visos įstaigos: nebėra pašto, medicinos punkto, parduotuvės, gaisrinės, kultūros darbuotojo, seniūnija irgi sumažėjo, žemės ūkio specialistas tik atvažiuojantis, seniūnė taip pat. Tad Gaižaičių kaimo bendruomenė – tas smagratis, aplink kurį sukasi vietos gyvenimas. Ši bendruomenė viena iš nedaugelio išlaiko savo kultūrinį kolektyvą – moterų vokalinį ansamblį, kuriam jau metus laiko savanoriškai be atlygio vadovauja Rimantas Mickevičius. Kolektyvas pasirodė ir šventinį 20-mečio vakarą, muzikinėmis dovanomis palydėdamas 4 padėkas ir pasveikindamas net 11 šių metų bendruomenės narių jubiliatų nuo 40 iki 90 metų. Vyriausias 90-metis – Stanislovas Streleckas. Padėkos raštai įteikti buvusiai seniūnei Stanislavai Andrulaitienei – už projektinę veiklą, Albinai Gylienei – už finansinių dokumentų tvarkymą, Romui Melešiui – už pagalbą ir aktyvią veiklą, Valerijai Kazimieraitienei – už nuolatinę paramą.

Pirmininkė Laima Petkauskienė perskaitė Gaižaičių kaimo bendruomenei skirtą Seimo nario Liudo Jonaičio sveikinimą, parodė jo dovanotą istorinę Vyčio vėliavą. Bendruomenę sveikino rajono meras, Vietos veiklos grupės atstovės, seniūnė Virginija Kaikarienė, Juodeikių kaimo bendruomenė, Valerija Kazimieraitienė.

Gitaros melodijomis ir bardų dainomis džiugino Živilė Mickevičiūtė iš Skuodo.