STT vadovas: apie riziką kalbame po įvykusių pirkimų

Dainiaus LABUČIO (ELTA) nuotr.
Žydrūnas Bartkus sako, kad „pandemijos metu sveikatos srityje decentralizuoti pirkimai buvo papildoma rizika, kuri nepadėjo išvengti to, kad už prekes ar paslaugas buvo permokama ar buvo perkama tai, ko, paskui pasirodė, nelabai reikėjo.“
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Žydrūnas Bartkus, kalbėdamas apie galimai neskaidrius viešuosius pirkimus COVID-19 situacijoje, sako, kad valstybė turėtų būti pasiruošusi veikti ekstremaliomis sąlygomis.

„Matome, kad viena iš trijų pirkimuose dalyvavusių įmonių, tiekėjų, yra tos, kurios niekada nedalyvaudavo valstybės vykdomuose viešuosiuose pirkimuose, įsteigtos naujai arba jose nėra daug darbuotojų – nuo vieno iki trijų. Tai savaime indikuoja riziką, bet apie ją kalbame jau po įvykusių pirkimų“, – Prezidentūroje sakė STT vadovas.

„STT irgi gali prisidėti prie informacijos patikrinimo, tiekėjų patikrinimo, kad būtų perkančiajai organizacijai laiku pateikta informacija“, – sakė jis.

Ž. Bartkaus teigimu, visi pirkimai turėtų būti centralizuoti.

„Viena probleminių sričių, ką matome, – pandemijos metu sveikatos srityje decentralizuoti pirkimai buvo papildoma rizika, kuri nepadėjo išvengti to, kad už prekes ar paslaugas buvo permokama ar buvo perkama tai, ko, paskui pasirodė, nelabai reikėjo. Tas centralizuotas požiūris ir pirkimas, vienas šeimininkas viso sektoriaus, matyt, būtų vienas iš sprendimų“, – sakė STT vadovas.

„Valstybė turėtų būti pasiruošusi veikti ir ekstremaliomis sąlygomis“, – pridūrė jis.

ELTA primena, kad pirmadienį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) įtarimų susilaukė sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė. Kaip teigia FNTT, atliekamame tyrime dėl 6 mln. eurų vertės greitųjų koronaviruso testų pirkimo L. Jaruševičienė įtariama galimu piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi bei įgaliojimų viršijimu. FNTT teigimu, iš viso šiame ikiteisminiame tyrime įtarimai kol kas pareikšti šešiems asmenims.

Įtarimų susilaukusi L. Jaruševičienė įteikė prašymą atleisti ją iš pareigų.

Prieš dvi savaites Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pranešė apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl galimai neteisėtų veiksmų, susijusių su didelės vertės koronaviruso reagentų pirkimu. Įtarimai prekyba poveikiu pareikšti tuomečiam Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentui Šarūnui Narbutui. Sulaukęs įtarimų, jis iš šių pareigų pasitraukė.