Bal­sai duo­ti avan­su

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Šiau­lių mies­to ta­ry­bos na­rys, Tė­vy­nės są­jun­gos-Lie­tu­vos krikš­čio­nių de­mok­ra­tų at­sto­vas Mar­ty­nas ŠIUR­KUS, komentuodamas rinkimų rezultatus, sako, kad silpnoji išrinktojo Prezidento Gitano Nausėdos pusė – vadovavimo ir politinės patirties stoka.

 

 

– Pir­mo­jo tu­ro ly­de­rė I. Ši­mo­ny­tė ant­ra­ja­me tu­re per­pus nu­si­lei­do G. Nau­sė­dai. Kaip ver­ti­na­te bal­sa­vi­mo re­zul­ta­tus?

– Ge­rai. Re­zul­ta­tas ge­ras bu­vo jau po pir­mo­jo rin­ki­mų tu­ro, kad žmo­nės pa­si­rin­ko du kan­di­da­tus, ku­rie ver­ti vie­nas ki­to, at­sky­rė la­bai aiš­kiai, ko­kios yra Pre­zi­den­to ga­lios, pui­kiai su­pra­to, kad pen­si­jų di­di­ni­mas ir t.t. yra ele­men­ta­rus po­pu­liz­mas. Čia bu­vo pa­ts ge­riau­sias da­ly­kas.

Ing­ri­dos vi­sa rin­ki­mų kam­pa­ni­ja bu­vo nu­lis po­pu­liz­mo, bu­vo kal­ba­ma apie tik­rus, konk­re­čius, bū­ti­nus da­ry­ti da­ly­kus.

Čia tur­būt bu­vo jos pri­va­lu­mas. Ir ją pa­si­rin­ko tie žmo­nės, ku­rie dau­giau lai­ko ga­li skir­ti po­li­ti­kai, la­biau do­mi­si, ma­žiau va­do­vau­ja­si emo­ci­jo­mis, o dau­giau – svei­ku pro­tu.

La­bai džiau­giuo­si ir ver­ti­nu, kad žmo­nės su­pra­to, kas yra po­li­ti­ka. Net ir de­ba­tai bu­vo ki­to­kio ly­gio ne­gu pir­mo­jo tu­ro. Man sma­gu, kad I. Ši­mo­ny­tė ir G. Nau­sė­da su­grą­ži­no į Lie­tu­vą tik­rą po­li­ti­ką, to­kią, ku­ri tu­rė­tų bū­ti.

– Kas lė­mė, kad ne­bu­vo ko­vos pro­cen­tas į pro­cen­tą?

– Ma­nau, ant­ras pa­si­rin­ki­mas. Žmo­nės rin­ko­si, kas jiems la­biau priim­ti­na. Ant­ra­me tu­re vi­sa­da di­des­nė da­lis at­si­ran­da bal­sų, ku­rie bal­suo­ja prieš, o ne už.

Pir­ma­me tu­re žmo­nės ren­ka­si už, yra jiems tin­ka­mas kan­di­da­tas. Jei nė­ra, iš vi­so ne­bal­suo­ja. Ant­ra­me tu­re žai­džia emo­ci­jos. Kiek pa­si­rin­ki­me bu­vo bal­sų už ir kiek prieš, tur­būt taip ir ne­su­ži­no­si­me, bet skir­tu­mai tarp di­džių­jų mies­tų ir tarp re­gio­nų iš tik­rų­jų la­bai aki­vaiz­džiai ma­to­mi, kur ir S. Skver­ne­lio re­zul­ta­tai bu­vo aukš­tes­ni. Tie rin­kė­jų bal­sai ati­te­ko ne I. Ši­mo­ny­tei, o G. Nau­sė­dai.

– Įp­ras­ta ma­ny­ti, kad bū­tent kon­ser­va­to­rių rin­kė­jas yra mo­bi­li­zuo­tas, atei­na į rin­ki­mus. Ko­kią įta­ką ant­ro­jo tu­ro re­zul­ta­tams tu­rė­jo rin­kė­jų ak­ty­vu­mas?

– Di­des­nis ak­ty­vu­mas Vil­niu­je bu­vo nau­din­ges­nis I. Ši­mo­ny­tei. Re­gio­nuo­se – at­virkš­čiai, pa­lan­kes­nis G. Nau­sė­dai.

Ge­rai, kad di­džio­ji da­lis pa­si­rin­ko vie­ną kan­di­da­tą. Tūks­tan­čio bal­sų skir­tu­mas bū­tų su­kė­lęs ne­pa­si­ten­ki­ni­mą.

G. Nau­sė­dai su­teik­tas di­de­lis pa­si­ti­kė­ji­mas. Tur­būt jau po dve­jų me­tų ma­ty­si­me, ar tas pa­si­rin­ki­mas bu­vo ge­ras.

– Ar tu­rė­jo įta­kos rin­kė­jams kan­di­da­tų ly­tis, šei­ma?

– Ma­nau, ne. D. Gry­baus­kai­tė ne­tu­rė­jo šei­mos, V. Adam­kus ne­tu­rė­jo vai­kų. Ne­ma­nau, kad šis da­ly­kas ap­spren­džia.

– Ko­kios stip­rio­sios ir silp­no­sios nau­jo­jo Pre­zi­den­to pu­sės?

– Stip­rio­sios pu­sės – eko­no­mi­nės ži­nios, bend­ras iš­pru­si­mas – iš­si­la­vi­nęs, pro­tin­gas žmo­gus. Silp­no­sios – va­do­va­vi­mo pa­tir­tis. Taip ir ne­sup­ra­tau, kam jis va­dova­vo, ir kiek žmo­nių va­do­va­vo. Ma­nau, kad ir po­li­ti­nės pa­tir­ties, ir va­do­va­vi­mo pa­tir­ties jis turi ma­žo­kai.

– Kaip iš­rink­ta­jam Pre­zi­den­tui sek­sis su­tar­ti su Vy­riau­sy­be, Sei­mu?

– Rin­ki­mų re­to­ri­ka bu­vo ban­dy­ti bend­rau­ti, dirb­ti su vi­sais. Klau­si­mas, kaip ki­ta pu­sė ban­dys su juo dirb­ti. R. Kar­baus­kio pa­si­sa­ky­mai prieš pir­mą tu­rą, kad nei su vie­nu, nei su ki­tu ne­dirb­tų, gal bu­vo tik kal­bos.

G. Nau­sė­dos rin­ki­mų kam­pa­ni­jo­je vis dėlto bu­vo tam tik­ri įsi­pa­rei­go­ji­mai rin­kė­jams ir jis tu­rės juos pra­dė­ti vyk­dy­ti.

Jis mi­nė­jo, tik neį­var­di­jo konk­re­čiai, kad ne vi­si mi­nist­rai tin­ka­mi. Ar­ti­miau­siu me­tu, ma­nau, tu­rė­tų pra­dė­ti prii­mi­nė­ti spren­di­mus.

– Ar pri­ta­ria­te G. Nau­sė­dai iš­sa­ky­tai kri­ti­kai dėl ap­ta­kių at­sa­ky­mų de­ba­tuo­se?

– Pri­ta­riu. Tur­būt tai bu­vo vie­na iš prie­žas­čių, ko­dėl jam pa­vy­ko lai­mė­ti šiuos rin­ki­mus – su­ge­bė­jo iš­veng­ti konk­re­čių at­sa­ky­mų.

– G. Nau­sė­da pa­ža­dė­jo ki­to­kią Lie­tu­vą. Ko ti­ki­tės?

– Jis ža­dė­jo dau­giau su­si­kal­bė­ji­mo, bet, ma­nau, kad Pre­zi­den­tui ne­rei­kė­tų per­ver­tin­ti sa­vo ga­lių. Mū­sų vals­ty­bė yra par­la­men­ti­nė ir Sei­mas tu­ri la­bai daug ga­lių.

Ar Pre­zi­den­tas su­ge­bės tap­ti ly­de­riu, ku­riuo seks ki­ti, tik lai­kas pa­ro­dys. Praei­tuo­se rin­ki­muo­se rin­kė­jai bal­sa­vo už D. Gry­baus­kai­tės pa­da­ry­tus dar­bus, G. Nau­sė­dai bal­sai bu­vo duo­ti avan­su.

Ki­tais me­tais bus Sei­mo rin­ki­mai, vėl vis­kas pa­si­keis. Ar jis im­sis daug pa­ža­dų ir dar­bų, dar pa­ma­ty­si­me.