Iš virtuvės šefo rankų – ne tik žiem­ga­liš­ka ko­šė

Asmeninė nuotr.
Karantinas su kitokiomis šventėmis. Gedimino Bielskio sušių asorti keliauja keturių asmenų šeimai – sūnaus gimtadieniui paminėti.
Ir kas iš mūsų nėra girdėjęs posakių – kai užsidaro durys, atsiveria langas... nėra to blogo, kas neišeitų į gera?

Kad ir viena, ir kita patarlės šimtu procentų teisingos, įsitikinęs ir žagarietis Gediminas Bielskis, Žagarės gimnazijos vyr. virėjas. Pernai šalyje įvestas karantinas jauną vyrą tik pastūmėjo imtis žmonos ir situacijos padiktuotos veiklos pagal verslo liudijimą. Griežto karantino sąlygomis Gediminas žmonėms praskaidrina pilką besibaigiančios žiemos kasdienybę – siūlo pasimėgauti įvairiausiu namuose pagamintu, lauke ant laužo išvirtu naminiu maistu. Pasirodo, tiek ilgai besitęsiantis karantinas žmones priverčia ieškoti naujų atrakcijų nuotaikai pasitaisyti. O tam puikiai tinka maistas. Ypač, kai jis dar gražus, estetiškai patiektas, spalvingas – palaima ir akims. Taigi, profesionalus virėjas ir karantino sąlygomis yra paklausus.

 

Nėra padėties be išeities

Balandžio mėnesį sukaks 10 metų, kaip Žagarės gimnazijos bendruomenę gardžiausiais patiekalais maitina profesionalus virėjas, virtuvės šefas Gediminas Bielskis, be puodo ir samčio, virtuoziško gurmaniško šokio virtuvėje netveriantis nė dienos.

O čia, še tau, kad nori – karantinas, besitęsiantis nuo pernai metų. Nutilo klegesys mokykloje, o valgykloje seniai išgaravo paskutiniai gardaus maisto kvapai. Karantinas ir valgyklai reiškia tą patį – niekas nieko neverda, niekas nieko nekepa, nes niekas viešai nevalgo.

Gediminas Bielskis, vienintelis ko gero vyras virėjas tarp apskrities švietimo įstaigų, tik atsiduso, kaip reikės gyventi be mylimo darbo? Darbo profilis karantino sąlygomis kardinaliai pasikeitė – pirmadienį ateina į gimnaziją, kad užsakytų produktų, skirtų paramą maistu gaunantiems vaikams. Antradienį atvežtas prekes Gediminas priima, o trečiadienį – skirsto, fasuoja, pakuoja ir išdalina moksleivių tėvams. Viskas. Puodai nekaičiami, šaukštais nebarškinama. Tačiau žmona Modesta sugundė pasvarstyti, ar ta situacija ne pati geriausia diena pradėti tai, ko tiek ilgai jis nedrįso?

Ir išgarsėjo žiemgališka koše

Ir Gediminas ryžosi. „Dar pernai, per pirmąją pandemijos bangą iš užsienio grįžo dėdė Ruslanas, auksinių rankų žmogus. Kai papasakojau jam savo idėją, tai man iškart suvirino mobilią lauko krosnį, kūrenamą malkomis. Įsigijau verslo liudijimą ir prasidėjo. Žmonės kvietė į savo šventes, kiemus, net Tyrelio pelkę… Po atviru dangumi aš juos maitinau ne tik plovu, bet ir žiemgališka koše – niekur kitur tokios Lietuvoje neparagausit, tikrai. Tą patį pakartojo mane aplankiusi žurnalo „Kelionės ir pramogos“ komanda,“ – sėkme patenkintas Gediminas, patikinęs, kad žiemgališka košė verdama iš žirnių, kilusių tik iš Žiemgalos krašto, kuris apima ir dalį Latvijos.

Virtuvės virtuozas lauko sąlygomis pildo visų gurmanų norus –verda kelių rūšių sriubas, troškinius, ruošia avieną, paukštieną, kiaulieną, jautieną… Aplink puodus kaip bitė dūzgiantis virėjas vienu metu gali pamaitinti 50 žmonių – tiek porcijų sriubos, košės ar troškinio telpa į jo lauko sąlygų puodą. „Tačiau nėra nieko neįmanomo, esu pajėgus pamaitinti ir iki 100 žmonių,“ – optimistiškai nusiteikęs virtuvės meistras.

Maistas tikrai skaidrina nuotaiką

Gediminas Bielskis savo namų ūkyje užsiaugina nemažai prieskonių ir daržovių, suteikiančių jo gaminamiems patiekalams skonio ir spalvų. Gediminas savo darže užsiaugina petražolių, raudonėlių, krapų, česnakų, bazilikų, šiltnamyje vasaros sezono metu sirpsta ne tik pomidorai, bet ir paprikos, visada užsiaugina daug morkų ir svogūnų. Galvodamas apie drėgną rudenį ir šaltą žiemą, sumanus virtuvės šefas visai žiemai prisidžiovina ne tik paprikų, kurias vėliau sumala, bet ir pomidorų. Šios namų sąlygomis užaugintos prieskoninės daržovės patiekalams suteikia mūsų vasaros šilumą.

Gediminas Bielskis sako, kad žmonės šiuo karantino laikotarpiu tikrai nešvenčia ir susiėjimų neorganizuoja, tačiau tikrai patys sau, savo šeimai slogioje pandemijos akivaizdoje stengiasi sukurti šventinę nuotaiką. Ir čia Gedimino paslaugos kaip tik labai priimtinos.

– Kaip matau, žmonės dabar išmoko švęsti tik su savo šeimos nariais. Ir ne visada tam reikalinga proga. Kiti tiesiog nori pasimėgauti kitokiu maistu. Paskambina ir sako: „Tavo vieno kąsnio sumuštiniai tokie spalvingi, taip gražiai atrodo, norim išbandyti…“ Kita šeima paprašė paruošti šventinį sušių stalą keturiems asmenims – švęs sūnaus gimtadienį… Tėveliai dukros gimtadieniui užsakė vieno kąsnio sumuštinukų rinkinį…“ – Gediminas pasakoja apie mažas šventes ir giedrą kasdienybę.

Vienintelis toks apskrityje

Pats virtuvės meistras namų virtuvės pilnai neokupavęs – su malonumu leidžia reikštis ir žmonai Modestai, kurios patiekalais mielai mėgaujasi. Tačiau labiausiai neatsparus… mamos kotletams. Tokių, pasak virtuvės šefo, pats dar neišmoko pagaminti. Gediminas Bielskis įprastu metu Žagarės gimnazijoje kasdien pamaitina apie 200 mokinių, mokytojų, gimnazijos darbuotojų. Kasdien pagal jo sudarytą valgiaraštį išverdama apie 120 porcijų sriubos, paruošiami 4-5 antrieji patiekalai – daugiau kaip 200 porcijų. Profesionalus virėjas siekia tobulybės, tad yra dažnas seminarų, mokymų, kurie organizuojami švietimo įstaigų virėjams, dalyvis. Išskirtinumas tas, kad tokiuose mokymuose, kurie rengiami Šiaulių apskrityje, jis tarp savo profesijos atstovų – vienintelis vyras.