Vestuvės už grotų

Vestuvės už grotų

Vestuvės už grotų

Šiaulių tardymo izoliatoriuje metų pabaigoje įregistruota dar viena, jau 27-oji šiais metais, santuoka. Paskutiniaisiais metais kalinimo įstaigoje prapliupusios tuoktuvės tapusios įprasta ceremonija. Čia susituokiama tyliai — be vestuvių maršo, šampano, artimųjų sveikinimų. Kalinių nuotakos tiesiog pasirašo ir pažada laukti.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Liudytojai — izoliatoriaus pareigūnai

Šiaulių tardymo izoliatoriaus pasitarimų salė. Joje vyksta santuokos įregistravimo ceremonija. Balta nuotakos suknele pasipuošusi jaunoji, o greta jos — treningus vilkintis būsimas sutuoktinis.

Į kalinimo įstaigą atvykusi metrikacijos biuro darbuotoja kone iš karto porą kviečia pasirašyti. Jaunieji vienas kitam ant piršto mauna aukso žiedus, pasibučiuoja. Dar leidžiama nusifotografuoti iš namų atsivežtu fotoaparatu ar nusifilmuoti kamera.

Pabaigoje — informacija apie pasikeitusį Jos ir Jo statusą, bei trumputis sveikinimas su palinkėjimu sidabrinių vestuvių sukaktį paminėti jau ne kalinimo įstaigoje, o Santuokų rūmuose.

Visa ceremonija užtrunka maždaug penkias minutes.

Po sutuoktuvių jaunavedžių nesveikina būrys artimųjų, nes jų į kalinimo įstaigą įleidžiama paprastai ne daugiau dviejų. Nebent būtų gautas bylą tiriančių pareigūnų leidimas.

Dažnai nebūna ir oficialių liudytojų — jaunųjų apsisprendimą čia paliudija izoliatoriaus pareigūnai.

Išvedamas iš salės kalinys jaunajai privalo atiduoti vestuvių žiedą — kameroje negalima turėti jokių brangiųjų metalų.

Po ceremonijos jaunieji, jei pageidauja, gali susitikti pasimatymų kambaryje — jiems suteikiamas trumpalaikis — maždaug dviejų valandų — pasimatymas. Tai vienintelė įstatymo numatyta proga pabūti dviese.

Susituokusiajam, tik jau be nuotakos, tuoktuves leidžiama pažymėti su kameros draugais: vaišinamasi artimųjų atvežtais maisto produktais. Vaišės, prieš perduodant jas į kamerą, patikrinamos, kad nebūtų įnešta draudžiamų medžiagų.

Pažintis — tik prieš vestuves

Izoliatoriaus pareigūnai pastebėję, kad į pasitarimų salę santuokos įregistravimo ceremonijai atvesti kaliniai tampa santūresni, susikaustę, susijaudinę.

„Jie dažniausiai tyli. Tą dieną kaliniai akivaizdžiai tampa geresni, — matytas ceremonijas prisiminė Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotojas Valdemaras Beišys. — Matosi, kad jie nori būti reikalingi.“

Pareigūnas išsitarė, kad jam yra tekę liudyti ir tokiose santuokose, kai nuotaka savo būsimą vyrą pirmą sykį išvydo iki ceremonijos likus kelioms minutėms. Iki tol jiedu bendravę tik laiškais.

Santuoka — garantija

Šiais metais Šiaulių tardymo izoliatoriuje susituokė beveik trys dešimtys kalinamųjų. Pageidavimus tuoktis nelaisvėje, anot pareigūnų, kaliniai kasmet pareiškia gausiau. Palyginti su ankstesniais metais tuoktuvių skaičius Šiaulių izoliatoriuje išaugo kone dvigubai.

Kas skatina tuoktis izoliuotus vyrus?

Tardymo izoliatoriaus pareigūnai neabejoja, kad daugeliui kalinių santuoka — viltis, jog laisvėje yra žmogus, kuris laukia. Be to, tikimąsi, kad žmona lankys, perduos siuntinius, rašys laiškus.

„Jokių išskirtinių privilegijų susituokę izoliatoriaus kaliniai neturi. Skirtingai nei Pataisos namuose, čia kalintiems neskiriami ilgalaikiai — kelias paras trunkantys — pasimatymai, — užtikrino Šiaulių tardymo izoliatoriaus viršininkas Markas Tokarevas. — Tiesa, susituokusieji įgija teisę į trumpalaikius pasimatymus, nes susitikti su kaliniais gali ne draugės ar sugyventinės, o tik žmonos.“

Formaliai įteisinus santykius, nuteistajam gali būti sumažintas ir bausmės laikas, jei yra mažamečių vaikų.

Nuotakų paieškos — įvairiausiais būdais

Istorijų, kai kaliniai susiranda žmonas, yra įvairių. Izoliatoriuje buvęs atvejis, kai kalinamieji: vyras ir moteris — susipažino susišūkaudami. Jiedu vėliau susituokė. Paskui moteris atlikti bausmės buvo išvežta į Panevėžį, o vyras liko Šiauliuose.

„Ir vežiojom juos į pasimatymus“, — šypteli Tardymo izoliatoriaus vadovas M. Tokarevas.

Ganėtinai populiarus būdas, anot pareigūnų, susirasti nuotaką pagal skelbimus laikraščiuose.

Sentimentaliais ir iš pirmo žvilgsnio nuoširdžiais laiškais kaliniai esą netrunka „sužvejoti“ gyvenimo draugo ieškančią merginą. Atsakymo, kuris dažniausiai būna netgi su nuotrauka, anot izoliatoriaus darbuotojų, sulaukiama stebėtinai greitai.

Kartais „superša“ ir kameros draugai, kurie prisimena pažinotų merginų adresus.

Kaliniais žavimasi

„Neturime teisės merginų atkalbinėti. Tačiau matydami, jog pareiškimą santuokai su kaliniu atnešusi būsima nuotaka elgiasi neryžtingai, akivaizdžiai abejoja, mes retoriškai bandome paklausti, ar ji tikrai nori tekėti, — sakė direktoriaus pavaduotojas V. Beišys. — Pasitaiko, kad išgirdusi tokį klausimą mergina akimirksniu apsisprendžia.“

Pavaduotojui pritaria ir izoliatoriaus direktorius: būsimos nuotakos klausiančios ir jo patarimo. Ypač jei pretendentas į sutuoktinius joms artimiau nepažįstamas.

„Negaliu atskleisti, kiek kartų ir už ką vienas ar kitas buvo teistas. Tiesiog siūlau neskubėti, išbandyti jausmus, kai kalinamasis išeis į laisvę“, — sakė vadovas. — Negaliu to sakyti garsiai, bet kartais tiesiog jaučiu, kad graudulingi laiškai ir netgi santuoka tariamam jaunikiui — tik žaidimas, pilkos kalėjimo kasdienybės paįvairinimas.“

Tardymo izoliatoriuje dirbantys pareigūnai stebisi, kad neretai jaunų dailių merginų teistumai ne tik neatbaido, bet netgi žavi.

„Kai kurioms teistumas — jėga. Merginoms atrodo, kad automobilio nuvarymas, žolės rūkymas — stiprybė, o tokie vyrai — ryškūs lyderiai, — sakė V. Beišys. — Tik susituokusios moterys pamato rūsčią kasdienybę. Kita vertus, yra ir gerų pavyzdžių, kai žmonės, išėję į laisvę, gyvena tvarkingai.“

PASIRYŽIMAS: Statistikos duomenimis, kiekvienais metais vis daugiau merginų ryžtasi tekėti už kalinių.

SANTUOKA: Šiaulių tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotojas Valdemaras Beišys teigia, kad įstaigoje neretai tuokiamasi neapsisprendus.

 

 

LAISVĖ: Kaliniams santuoka — siūlas, rišantis juos su pasauliu anapus grotų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.