Proto instrukcija

Proto instrukcija

Proto instrukcija

„Mūsų smegenys — galingas kompiuteris, tik mes neturime instrukcijos, kaip juo naudotis“, — tvirtina kaunietės seserys Rasa ir Deimantė Bartninkaitės, aktorė ir teologė, prieš dešimt metų susidomėjusios Silva metodu ir prieš kelerius metus tapusios jo dėstytojomis.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

Instrukcija smegenims

Chosė Silva, 1966 metais pristatęs unikalų metodą, įrodantį, kad kiekvienas žmogus gali būti genijus, savo laiku sukėlė revoliuciją psichoterapijos pasaulyje. Silva metodas yra išverstas į 30 kalbų ir mokomas 111 šalių. Lietuvoje šis metodas dėstomas nuo 2001-ųjų metų.

„Jau nuo antikos laikų žmonės ieškojo paslapčių, kodėl vieniems sekasi, kitiems — ne, buvo kuriamos sėkmės mokyklos kilmingiesiems. Šiuolaikinis mokslas atskleidė sėkmės paslaptis, kurios anksčiau slėpėsi po stebuklų skraiste. Tuo mes šiandien galime domėtis ir visi, kas tik ieško, gauti informaciją“, — sako Rasa.

Rasa ir Deimantė yra atestuotos Silva metodo dėstytojos (iš visų Lietuvoje jų yra šeši), važinėjančios po visą Lietuvą. Deimantei, viešosios komunikacijos magistrei, šis veikla tapo pagrindine profesija. Rasa dirba aktore.

„Kiekvienam iš mūsų yra duotas didžiulis kompiuteris — tai mūsų smegenys, tik mes neturime instrukcijos, kaip jomis tinkamai naudotis. O kai suvokiame, kokie dėsniai veikia — viska tampa labai paprasta“, — tikina Rasa. Paprasčiausiais dėsnis yra, kad protas tiesiogiai vykdo mūsų užsakymus, tik reikia išmokti tą komandą pasakyti.

Šiuolaikinis genijus

„Chosė Silva buvo verslininkas, sportininkas, aktorius, mokytojas, filosofas ir unikalaus metodo atradėjas. Jis praleido savo gyvenimą, lavindamas intuiciją, kūrybinius gebėjimus bei mokė kitus, kaip atskleisti savo gabumus. Ch. Silva keliavo po pasaulį, gilindamasis į įvairius Rytų ir Vakarų proto kontrolės metodus ir technikas, studijavo žmogaus smegenų veiklą, kol galiausiai visą informaciją sujungė į bendrą visumą. Jo ilgamečio darbo rezultatas ir didžiausias atradimas — Silva metodas — pirmą kartą pateiktas visuomenei 1966 metais ir sukėlęs revoliuciją psichoterapijos pasaulyje“, — pasakoja Deimantė.

Ch. Silva ėmė kurti šį metodą, kai susidūrė su savo vaikų (jų turėjo dešimt) mokyklinėmis problemomis. Jis pastebėjo, kad atsipalaidavę vaikai ima rišliau ir konstruktyviau mąstyti, pagerėjo jų atmintis ir teigiamas nusiteikimas, ėmė lavėti intuicija.

Anot Deimantės, Ch. Silva pakeitė genijaus sąvoką ir pamėgino įrodyti, kad kiekvienas žmogus gali būti genijumi, tik reikia žinoti, kaip kontroliuoti alfa smegenų bangas ir priversti abu smegenų pusrutulius dirbti tolygiai. Tačiau mūsų visuomenė skatina kairiojo (riboto laike ir erdvėje, logiškojo) pusrutulio aktyvumą. Vaikams sakoma: „baik svajoti“, “mąstyk logiškai“.

„Iš tiesų mūsų visuomenė yra taip susiformavusi, kad vieni aktyvina kairįjį, kiti — dešinįjį smegenų pusrutulį. Sėkmė menininką aplanko tada, kai šalia jo atsiranda vadybininkas. Šių laikų genijus yra žmogus, kuris naudojasi abiem smegenų pusrutuliais, kaip vaikas. Jis ir sukuria, ir žino, kaip savo kūrinį pristatyti“, — sako Deimantė.

Įstabusis alfa lygmuo

„Kad žmogaus smegenys, kaip ir visi kiti organai vibruoja, buvo žinoma jau seniai, mokslas yra nustatęs vibravimo dažnius bei suskirstęs žmogaus smegenų darbo skalę į keturis lygmenis“, — toliau tęsia Rasa.

Beta lygmenyje (kai smegenys vibruoja 14— 21 kartų per sekundę(k/s) mes gyvename, naudojamės savo penkiais pojūčiais, čia egzistuoja laikas ir erdvė. Alfa (7-14 k/s) lygmuo — tai atsipalaidavimo, lengvo snūduriavimo lygmuo. Teta (4-7 k/s) — gilaus miego lygmuo, naudojamas anesteziologijoje, jame žmogus nejaučia skausmo. Delta lygmenyje (0-4k/s) vibracijos beveik nejaučiamos, būtent jame vyksta hipnozės seansai. Jei smegenų vibracijos pasiekia 35k/s — tai jau afekto būsena, kai žmogus nebegali prognozuoti savo veiksmų, jei dar aukštesnės (iki 88 k/s) — žmogų ištinka šokas.

Kodėl paauglystė tokia skausminga

Šiuos virpesių dažnius, pasakoja Rasa, mokslininkai prilygina žmogaus amžiui. Įrodyta, kad iki keturių metų vaiko smegenys vibruoja delta dažnyje.

Iki septynerių — teta lygmenyje, jame vaiko smegenys yra tarsi kempinė, susiurbianti visą aplinkinę informaciją, būtent šiame lygmenyje susiformuoja įsitikinimai, o tokio amžiaus vaikai dažnai nejaučia skausmo.

Nuo septynerių iki keturiolikos metų vaikai gyvena alfa lygmenyje — idėjų, fantazijų, kūrybingumo, entuziazmo pasaulyje. Keturiolika metų yra kritinis laikotarpis žmogaus gyvenime — paauglystė. Vaikas įžengia į beta lygmenį — suaugusiųjų pasaulį, kuriame vadovauja protas, logika (iki keturiolikos vaikas nesuvokia logikos dėsnių) ir nuo šiol jis galės naudotis tik tuo, ką suvokia mūsų protas. Užtat paauglystės lūžis yra toks skausmingas.

Silva metodas parodė, kad visas sąmoningas žmogaus gyvenimas vyksta beta lygmenyje, tačiau jame žmogus gauna tik 10 procentų informacijos apie pasaulį. Likusiuosius 90 procentų gauna kituose lygmenyse. Būtent riba tarp beta ir alfa lygmenų atskiria mūsų sąmonę ir pasąmonę.

Malda jaunina

„Silva metodo esmė — sąmoningai, nors po penkias ar penkiolika minučių išbūti alfa lygmenyje. Būtent jame glūdi genialios idėjos ir mūsų atmintis, jame atsinaujina mūsų ląstelės ir yra sveikstama. Visa, ką pasakome alfa lygmenyje, veikia 25 procentais efektyviau, tai geras lygmuo tikslų programavimui“, — pasakoja Rasa.

Paprasčiausi kelis kartus kartojami teiginiai: „kiekvieną dieną aš tampu vis geresnis, geresnis ir geresnis (talentingesnis, sveikesnis)“, “pozityvios mintys, žodžiai ir vaizdiniai man sukelia naudos“, “aš kontroliuoju savo mintis ir protą“, “aš naudojuosi tik dabartimi“ ir panašūs, kartojami po tris kartus, anot Rasos, jau greitai pradeda keisti žmogaus gyvenimą.

„Protas neklauso prašymų, o tik komandų. Labai klysta tie, kurie mano, kad protas tarnauja mums ir nori mūsų progreso. Priešingai, protui yra labai nemalonu ką nors keisti“, — antrina Deimantė.

Silva metodo dėstytojos tvirtina: šis metodas atgaivina visus pojūčius (regėjimą, klausą, uoslę), žmogus tarsi pražysta ir atgimsta, be to, alfa lygmenyje neįmanoma niekam pakenkti.

„Alfa lygmuo yra ir maldos lygmuo. Kodėl vienuoliai yra jauni, neįmanoma nusakyti jų amžiaus? Ogi todėl, kad alfa lygmenyje, kuriame jie nuolat būna meldžiantis, yra jaunėjama“, — atskleidžia alfa jaunystės eliksyro paslaptį Deimantė.

Dėžutė

Pagalbos telefonas krizinėje situacijoje

Iškilus problemoms pirmiausia pasistenkite atsisėsti ir atsipalaiduoti, nurimti. Stresinėje būsenoje niekuomet nesiimkite ką nors spręsti — suklysite. Antra — tikėkite, kad viskas išsispręs pačiu geriausiu būdu. Kiekviena problema yra mūsų išbandymas ir jeigu ją įveikiame, mes sustiprėjame. Trečia — pasinaudokite pačiu galingiausiu žmogaus proto instrumentu — vaizduote. Susikurkite ryškų vaizdinį, kaip jaustumėtės, jei ši problema jau būtų išspręsta. Pasistenkite įsivaizduoti patį geriausią sprendimo variantą, jei tai neįmanoma, matykite save švytintį iš laimės. Nustebsite, kaip greitai visos aplinkybės atsilieps į jūsų „užsakymą“. Kūryba prasideda nuo minties. Patys kurkime savo gyvenimą.

IŠNAŠA:

„Chosė Silva pakeitė genijaus sąvoką ir pamėgino įrodyti, kad kiekvienas žmogus gali būti genijumi.

SESERYS: Deimantė (kairėje) ir Rasa Bartninkaitės yra vienos iš šešių Silva metodo dėstytojų Lietuvoje. Seserys teigia šį metodą atradusios, norėdamos padėti pačios sau.

ATLYGIS: „Didžiausias atlygis, kai matai, kaip žmonės po kelių mėnesių pražysta, pasikeičia, net ima rengtis kitaip“,— sako Deimantė, teologė, psichologė ir komunikacijos specialistė.

AKTORĖ: „Visada norėjau žmonėms teikti gėrį. Įsivaizdavau, kad scena yra ta vieta, iš kurios gali kalbėti su žmonėms, pakelti jų dvasią. O kai sužinojau, kad yra metodas, kuriuo tiesiogiai ir labai paprastai galima padėti žmonės, nedvejodama to ėmiausi“, — pasakoja Rasa.

Jono TAMULIO nuotr.