Naujausios
Nepagydoma kolekcionavimo liga
„Krepšinis mus visus vienija, džiaugiuosi, kad pavyko parodą surengti 100 metų Lietuvos krepšinio jubiliejaus proga, – atidaryme sakė V. Ališauskas. – Mano noras, rodant šitą parodą, buvo ir tai, kad kuo daugiau jaunų žmonių galėtų pamatyti ir susipažinti su eksponatais.“
Pasak kolekcininko, bibliotekoje eksponuojama gal 25 procentai sukauptos kolekcijos – viskam parodyti neužtektų ir 2–3 aukštų. Vien ženklelių surinkta beveik 3 tūkstančiai, autografų skaičius perkopė 6,5 tūkstančio, o kur dar visa kita krepšinio atributika!
„Kolekcionavimo liga susirgau 1979 metais ir manau, kad pasveikti nuo jos jau nebepavyks, vakcinos tikriausiai nebus išrastos“, – sakė V. Ališauskas.
Kolekcininkas puikiai prisimena, kokiomis aplinkybės gauti autografai, surinkti ženkleliai – kiekvienas eksponatas turi savo istoriją, primena susitikimus su skirtingomis asmenybėmis. V. Ališauskas pasidalijo ir rūpesčiu – kad gausi kolekcija neišsibarstytų.
Parodos atidarymas sukvietė daug lankytojų iš įvairių miestų – kolekcininkus, krepšininkus, trenerius, sirgalius – visus, kas neabejingi krepšiniui.
Sveikintojai ne tik dovanojo gerus žodžius, bet ir pildė kolekciją: Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Vydas Gedvilas V. Ališauskui dovanojo krepšinio 100-mečiui Lietuvos krepšinio federacijos išleistą ženklelį.
„Kolekcininkai nekalba, kolekcininkai kolekcionuoja“, – sakė Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos (LOKA) prezidentas Juozas Širvinskas, dovanodamas LOKA 20-mečio ženklelį. Asociacijos prezidentas priminė, kad V. Ališauskas yra LOKA signataras. Dovaną J. Širvinskas įteikė ir bibliotekai – knygą „Atkurto Lietuvos tautinio olimpinio 30 metų (1988–2018) jubiliejus kolekcininko žvilgsniu“.
Kolekcininkas Juozas Šalkauskas, garsėjantis kaklaraiščių kolekcija, V. Ališauskui dovanojo oranžiniais krepšinio kamuoliais išmargintą kaklaraištį.
„Unikalus ir retas žmogus“, – apie V. Ališauską sakė kalbininkas Juozas Pabrėža, įvardydamas, kad kolekcininko asmenyje deri švietimas, kultūra, sportas.
Ilgametis „Šiaulių“ komandos gydytojas Eduardas Liutkus dovanojo prieš 25 metus surinktus autografus, o Krepšinio muziejaus Joniškyje įkūrėjas Leonas Karaliūnas – krepšinio 100-mečiui skirtus atvirukus.
Bibliotekos darbuotoja ekslibriso meistrė Lolita Putramentienė (Loli Braškė) sukūrė ir įteikė kolekcijai įamžinti skirtą knygos ženklą.
Nesibaigiantis procesas
„Esu nustebintas, aukščiausias lygis, įspūdinga kolekcija!“ – apie parodą sakė lankytojai.
Parodoje eksponuojami krepšinio ženkleliai, žmonių, susijusių su krepšiniu, autografai, krepšinio pasaulio atributika: medaliai, monetos, varžybų programos, bukletai, lankstinukai...
Lankytojams pristatoma beveik 2 tūkstančiai ženklelių, apie tūkstantis autografų. Ilgą laiką V. Ališauskas svajojo apie 1939 metais Kaune vykusio Europos krepšinio čempionato, kuriame auksą laimėjo lietuviai, ženklelį – dabar jis eksponuojamas parodoje.
Dalis parodos eksponatų susiję su „Šiaulių“ krepšinio klubu, jo pasiekimais. Pažiūrėti parodos atvyko ir dabartiniai „Šiaulių“ komandos žaidėjai su treneriu, ir jau karjerą baigę krepšininkai.
Ženkliukai, autografai, įvairi atributika primena ir 2011 metais Lietuvoje vykusį Europos krepšinio čempionatą – grupės rungtynės buvo žaidžiamos Šiauliuose, burtai lėmė, kad būtent čia žaidė itin stiprios komandos ir tokios žvaigždės kaip Dirkas Nowitzkis, Tony Parkeris.
Pasak V. Ališausko, niekada nesurinksi nei visų autografų, nei ženklelių – procesas nenutrūkstamas ir begalinis.
Šiaulietis kolekciją pildo ne tik krepšinio sezono metu: jei keliaudamas sutinka krepšininką, stengiasi gauti jo autografą. Sėkmės istorijų per atostogas užsienyje nutiko ne viena.
Kolekcionuoti ženklelius, krepšininkų, trenerių autografus V. Ališauskas pradėjo 1979 metais, kai vyko TSRS tautų spartakiada.
Parodoje eksponuojami 1979 metų krepšinio turnyro programėlėje surinkti pirmieji Lietuvos krepšinio rinktinės autografai. Tarp pasirašiusiųjų – Jonas Kazlauskas, Rimantas Endrijaitis, Valdemaras Chomičius, Sergejus Jovaiša, Rimas Girskis, Darius Laskys, Algirdas Lauritėnas.
Ypatingi prisiminimai iš sovietmečio, kai kolekcininkus itin budriai prižiūrėdavo saugumiečiai, su jais ne kartą teko susidurti bei pasiaiškinti ir V. Ališauskui. Pasak kolekcininko, tuo metu būdavo galvojama, jei prisiartini prie užsieniečio, vadinasi, vyksta prekyba valiuta. KGB darbuotojus kolekcininkai jau žinodavo iš veidų.
Išskirtinis momentas – V. Ališauskui pavyko sudalyvauti atsisveikinimo vakarienėje „Lietuvos“ viešbučio restorane su Atlantos „Hawks“ ekipa – pirmąja NBA komanda, atvykusia į Sovietų Sąjungą, ir gauti paties NBA komisaro Davido Sterno autografą ir NBA ženklelį.
Pirmuosius parašus V. Ališauskas rinko ant programėlių. Vėliau susikūrė specialų rėmelį autografams. Kolekcininkas didžiuojasi krepšininkų Krešimiro Čosičiaus, Oscaro Schmidto, Dino Meneghino, Pau Gasolio, Dono Nelsono, Tony Parkerio, Dirko Nowitzkio ir kitų krepšinio grandų autografais – ne tik vyrų, bet ir moterų krepšinio žvaigždžių.
„Tas oranžinis krepšinio kamuolys“ – antroji kolekcininko paroda. 2016 metais parodą „Su krepšinio kamuoliu per pasaulį“ kolekcininkas pristatė Šiaulių miesto kultūros centre „Laiptų galerija“.