Muzikuojantys ugniagesiai

Muzikuojantys ugniagesiai

Muzikuojantys ugniagesiai

Radviliškyje liaudiškos muzikos kolektyvą „Radvija“ subūrę du Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektoriai bei jų žmonos tebesidžiaugia tokiu sumanymu. Muzika nors trumpam išlaisvina vyrų galvas nuo minčių apie gaisrų priežastis, o bendri muzikiniai tikslai tik dar labiau sutvirtino šeimų pamatus.

Jadvyga BUIVYDIENĖ

jadvyga@skrastas.lt

Inspektoriai su instrumentais

Nei Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektorius Donatas Stakvilevičius, nei jo kolega Virginijus Ivoška nėra krimtę muzikos mokslų. Vienas praeityje studijavo veterinariją, kitas — mechanizaciją, po to dirbo pagal specialybes.

Abiejų vyrų likimus pakoregavo tos pačios aplinkybės: ėmė irti ūkiai. Ir veterinarijos specialistams, ir mechanikams teko ieškotis kitos duonos.

Taip jau atsitiko, kad abu pravėrė tos pačios Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos duris ir ten pasiliko. Netrukus paaiškėjo, kad abu turi polinkį muzikuoti.

Maža to, abiejų žmonos buvo susijusios su muzika: Donato žmona Jūratė — Radviliškio muzikos mokyklos mokytoja, Virginijaus žmona Rita — Daugėlaičių kaimo pramogų ir šokių salės meno vadovė, akordeonistė ir dainininkė.

„Donatas kartą pakvietė jungtis į kolektyvą, ilgai negalvojęs, sutikau“, — šypsosi Virginijus Ivoška, pasakodamas apie tai, kaip atsidūrė “Radvijoje“.

Palaikydama sutuoktinį Virginijaus žmona Rita taip pat prisijungė prie liaudišką muziką nusprendusio propaguoti kolektyvo.

Panašu, kad kolektyvo iniciatorė iš tiesų buvo Jūratė Stakvilevičienė, muzikinio pasaulio senbuvė, jau ne vienerius metus rengianti jaunuosius smuikininkus, grojanti folkloro ansamblyje „Aidija“.

Jūratės vyras Donatas taip pat armoniką miklina „Aidijoje“.

Donato vertinimu, Virginijus „sutaria“ su kontrabosu, nors muzikuoja ir trumpiau.

Virginijus pasakoja, kad Priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje yra dar vienas instrumentu grojantis inspektorius: „Reikėtų ir jį į “Radviją“ atsivesti. Tik neaišku, kas tada, kai vyks repeticijos ar koncertai, dirbs tiesioginį darbą — inspektoriai tarnyboje viso labo tik trys“.

„Siurprizas“

Donatas Stakvilevičius pasakoja apie vieną staigmeną darbo metu. Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba gavo pranešimą, kad Radviliškyje, sodų bendrijoje, dega sodo namas. Ekipažas nedelsdamas išvažiavo nurodytu adresu. Išvyko ir Donatas. Jis turėjo nustatyti gaisro priežastį.

Važiuodami pašalusiais sodų bendrijos keliukais, vyrai pagal į dangų kylančius dūmus mėgino atspėti, kieno namas dega. Pirmasis atspėti ketino Donatas, mat ši sodų bendrija jam nėra svetima — joje stovi ir jo su žmona namas.

Kuo labiau ugniagesiai artėjo prie gaisravietės, tuo labiau plėtėsi Donato akys. Jam kilo įtarimas, kad dūmai kyla iš jo namų. Visai priartėjus įtarimas pasitvirtino: iš tiesų degė inspektoriaus šeimos namas.

Vyrai gaisrą užgesino, o vėliau nustatė, jog namą kažkas padegė.

Gyvenimo klodai

Donato žmona Jūratė pažeria šiltesnių prisiminimų.

Į Širvintose vykusias kapelų varžytuves „Radvijos“ muzikantai važiavo neskubėdami, gurkšnodami kavą ir šmaikštaudami, o kai nuvažiavo, paaiškėjo, jog supainiojo valandą ir tik per plauką nepavėlavo. “Radvija“, nors du jos dalyviai turi didesnę patirtį tirti gaisrus nei groti scenoje, pasirodė puikiai, tapo šauniausia varžytuvių kapela, pelnė žiūrovų simpatijas.

Anksčiau vykusiame Europos šalių folkloro festivalyje patirtos emocijos taip pat neužmirštamos. Radviliškiečiai scenoje stovėjo šalia šveicarų ir turėjo groti po jų, antri. Tačiau šveicarai per ilgai ruošėsi, ir jų pirmasis akordas sutapo su lietuvių pirmuoju akordu. Tą pačią akimirką prožektoriai apšvietė radviliškiečius, tarsi uždegdami žalią šviesą jų muzikai. Salė prapliupo ploti, radviliškiečiai užgrojo pirmieji ir sulaukė pripažinimo.

Donatas Stakvilevičius sako, kad praeityje yra buvę ir beveik kuriozinių nutikimų. Kartą jis pakeliui į koncertą armoniką užrakino geležinkelio stoties saugojimo kameroje ir užmiršo kodą. Kol pareigūnai iš kameros išėmė instrumentą, kolektyvą vežęs traukinys jau buvo dingęs iš horizonto. Draugus teko vytis automobiliu.

„Nuo to laiko instrumento niekur nepalieku, saugau, kaip vyrai saugo pypkę arba žmoną“, — juokiasi Donatas.

„Radvijos“ vadovė Jūratė Stakvilevičienė patenkinta, kad jos kolektyvo nariai geros nuotaikos. “Muzika nė vieno nepastūmėjo į bloga“, — sako ji ir priduria, kad kolektyvas jau tapo viena darnia šeima, kurios kiekvienu nariu ji visiškai pasitiki.

Donatas Stakvilevičius ir Virginijus Ivoška sutinka: iš tikrųjų „Radvija“ — šeima, kurios namų pamatus lyg cementas nuolat pastiprina muzika.

Autorės nuotr.

INSPEKTORIAI: Po tiesioginio darbo Radviliškio priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje inspektorius Donatą Stakvilevičių (dešinėje) ir Virginijų Ivošką patraukia muzika.

Sauliaus Juškevičiaus nuotr.

ŠEIMA: Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialisto Donato Stakvilevičiaus rankoms geriausiai paklūsta armonika. Greta — jo žmona, „Radvijos“ kolektyvo vadovė Jūratė Stakvilevičienė.

SCENA: Jauniausias pagal muzikavimo stažą Virginijus Ivoška scenoje valdo didžiausią instrumentą — kontrabosą. Šalia jo — sutuoktinė Rita.

PRIPAŽINIMAS: Vienas iš jauniausių Radviliškio rajono muzikinių kolektyvų — liaudišką muziką propaguojanti „Radvija“ — jau spėjo sulaukti pripažinimo ne tik rajone.

citata: „Radvija“, nors du jos dalyviai turi didesnę patirtį tirti gaisrus nei groti scenoje, pasirodė puikiai.